İstismara maruz bırakılan çocuğa mahkemeden meşrulaştırıcı sorular

  • 09:01 28 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDİN - Mardin’de aile içi cinsel istismara maruz bırakılan çocuğa, sorduğu sorularla istismarı meşrulaştıran mahkeme başkanına ne avukat ne de uzman psikolog müdahale etmedi. 
 
Mardin’de 2014 ila 18 yılları arasında S.A (21) isimli erkek kardeşini sistematik cinsel istismara maruz bıraktı. İki yılın sonunda durumu ailesine anlatan çocuk suç duyurusunda bulundu. Sistematik cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun uzman eşliğinde alınan ifadesinin ardından hazırlanan iddianame sonrasında ilk duruşma 25 Haziran’da görüldü.
 
Çocuk susmadı şikayetçi oldu
 
Ensestin yanı sıra fiziki şiddete maruz kaldığı öğrenilen çocuğun, yaşananları ailesine söyleyeceğini ifade etmesi ise zanlı tarafından tehditlerle bastırıldı. Çocuk durumu aile içerisinde birine anlatması ve yaşanan enseste tanık olması ardından zanlı S.A.’nın evden kaçtığı kaydedildi. Olayı karakola taşıyan aile zanlıdan şikâyetçi olurken, S.A., şikâyetin ardından kaçtığı yerde tutuklanarak Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
 
Zanlı ve çocuk aynı duruşma salonunda ifade verdi!
 
Tutuklanmanın ardından başlayan soruşturma sonrası hazırlanan iddianamenin ilk duruşması 25 Haziran’da Mardin 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanığın kaldığı cezaevinden SEGBİS ile bağlandığı duruşmada çocuk annesiyle birlikte duruşma salonuna getirildi. Uzman psikolog eşliğinde duruşma salonunda bulunan çocuğun sanık ifade verdiğinde de duruşma salonunda kalması dikkatlerden kaçmadı. SEGBİS ile ifadesi alınan sanık istismar iddialarını kabul ederken mahkemenin kendisine sorduğu darp iddialarını da kabul etti. İfadesi alındıktan sonra bütün suçlamaları kabul eden sanığın ifade sonunda tahliye ve beraatını istedi.
 
Mahkeme başkanından çocuğa: Cinsel organını sana temas ettirdi mi?
 
Sanığın ifadesinin ardından mahkeme salonunda bulunan çocuğun ifadesi 18 yaş altı olduğu gerekçesiyle video eşliğinde alındı. Yanında uzman psikolog olmasına ve soruları psikoloğun sorması literatürünün olmasına rağmen çocuğa bütün soruları mahkeme başkanı sordu. Çocuğa “Sen çıplak mıydın o çıplak mıydı? Bu istismarlar nerede oldu? Cinsel organını sana temas ettirdi mi? O esnada içinde bir şey hissetin mi? İstismar esnasında seni dövüyor muydu?” gibi sorular soran mahkeme heyetine ne avukat ne de uzman psikolog müdahale etmedi. Soruları heyecanlı ve titreyerek cevap veren çocuğun ifadesinin ardından sanığın tutukluluğunun devamına karar verilerek, duruşma 8 Ekim’e ertelendi.