Çatak’da HES tehdidi: Suyumuzdan da doğamızdan da elinizi çekin

  • 09:03 28 Haziran 2019
  • Ekoloji
VAN - Çatak ilçesinin doğal güzellikleri olan Sortkin Çayı ve Kanîspî Şelalesi üzerinde yapılması planlanan HES projesine halk tepkili. Çataklı kadınlar, projenin bir an önce durdurulması çağrısı yaptı. 
 
Van’ın Çatak ilçesinden geçen Sortkin Çayı ve Kanîspî Şelalesi, kentin en önemli tarihi ve doğal bölgelerinden. Sortkin Çayı üzerinden su sporları yapılırken, Kanîspî Şelalesi’nin doğal güzelliği herkesi kendisine hayran bırakıyor. Sortkin Çayı’nın üzerinde kurulması planlanan Hidroelektrik Santral (HES), şelalenin kurumasına hatta yok olmasına neden olacak. Kadınlar, HES yapımına tepkili.  
 
‘AKP döneminde doğa talanı en üst seviyeye çıktı’ 
 
HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, HES’in ciddi bir doğa tahribatını beraberinde getireceğini belirterek, “Bilinmelidir ki biz HDP olarak doğa güzelliklerin korunmasından yanayız. Parti tüzüğümüzde ekolojinin korunması maddelerinin kırmızı çizgilerle çizildiğini bilinmesini isteriz. Bu konu ile alakalı eş genel başkan yardımcılarımızdan İzmir Milletvekilimiz Murat Çepni, TBMM’de soru önergesi verdi. O su, bölgenin güzellik kaynağıdır. Sistem, kırsalları yok ederek ekonomik kazanca dönüştürmek çabasında. AKP döneminde doğa talanının en üst seviyeye ulaştığını biliyoruz. Bu alınan karardan bir an önce dönülmelidir” dedi. 
 
‘Bir an önce bu yanlıştan dönmeleridir’
 
Çevreye duyarlı olan bütün kesimlere çağrıda bulunan Yadişen, bu kırıma karşı ses olunması gerektiğini vurguladı. Yadişen, “Yok olan su kaynakları, nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kalındığının habercisidir. Doğa üzerinde şantiye sahası kurulmuş durumda. HES’in yapılması yönünde resmi bir karar olmadığı hukukçu arkadaşlarımız tarafından bildirildi. Bir masa etrafında söylemlerin pratiğe dökülmesi AKP zihniyetinin basit örneklerindendir. Yetkililere çağrımız bir an önce bu yanlıştan dönmeleridir” diye belirtti.  
 
HES ve içme suyu arasında 100 metre yok 
 
Çatak’da doğup büyüyen Leyla Büge de doğa talanına tepki göstererek, “Çatak’ın doğa güzelliği suyundan geliyor. 2 yıldır ‘HES yapacağız’ diyorlar. Bizler HES istemiyoruz. HES’ in yapılması demek doğa ve insanlığın yok olmasıdır. Bu proje ilçenin insanını, bitkisini ve doğasını zehirleyecektir. Kanîspî’de akan su dünyanın başka neresinde akıyor? İlçemiz 2 dağın arasında sıkışmış bir yer. Bu HES yapılırsa geriye kupkuru bir ilçe kalır” ifadelerini kullandı. 
 
Leyla, yetkililere şu çağrıda bulundu: “Bizim bildiğimiz kadarıyla içme suyu ve HES arasında ki mesafe 30 kilometre olmalıdır ama burada yapılmak istenilen HES ile içme suyu arasında 100 metre bile yok. Bu durum 20 bine yakın insanın zehirlenmesi demektir.” 
 
‘Suyumuzdan da doğamızdan da elinizi çekin’
 
Saniye Babur ise, AKP Hükümeti’nin bölgenin doğasına zarar verdiğini ifade ederek, bölgedeki turizmin bu yüzden biteceğini kaydetti. Saniye, “Halk geçimini bu sudan faydalanarak yapıyor. HES yapılırsa bölge halkı ciddi bir zarara uğrayacaktır. Bu suyu öldürmek yerine korumaya almalılar. Her çeşit balık yaşıyor bu suda. Bunlar da zarar görecektir. Çocuklarımız yazın yüzmek için Sortkin Çayı’na gidiyorlar. Bundan sonra ne olacak çocuklarımız yüzmeye devam edecek ve bu da çocuklarımızın ölüme sebep olacak” dedi.