Mersin’de küçük meyve dökümleri üreticiyi vurdu

  • 09:15 28 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
MERSİN - Narenciyede yaşanan küçük meyve dökümlerinin birçok nedeninin olduğuna dikkat çeken Ekosistem yaklaşımcısı Dr. Huriye Kara, önlem olarak ise üretim konusunda doğru yöntemlerin seçilmesi çağrısında bulundu.
 
Türkiye’nin narenciye deposu Mersin’de üreticiler dertli. Bir taraftan dalında 45 kuruşa sattıkları portakal ve mandalinanın, büyük kentlerde 3-5 TL arasında tüketiciye ulaşmasından yakınan üretici, diğer taraftan ani hava değişimleri nedeniyle ürünlerin dalında çürüyüp dökülmesi karşısında çaresiz. Ekosistem yaklaşımcısı Dr. Huriye Kara, küçük meyve dökümlerinin nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda önemli bilgiler paylaştı.
 
‘Bitkilerin yaşamı insanlarınkine oldukça benzer’
 
Küçük meyve dökümlerine tüm meyve ağaçlarında rastlanabileceğini belirten Huriye, bu durumun özellikle Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında görüldüğünü ifade etti. Huriye, “Mevsime ve bölgeye göre meyvenin ilk ağacı tutuşundan itibaren düzenli bir bitki besleme ve su dönemine ihtiyaç duyar. Bu durumu yeni doğmuş bir bebeğe benzetebiliriz. Bitkinin hassas bir dönemi yani. Bitkilerin bu hassas dönemlerindeki su dengesindeki bozuklukları, beslenme konuşunki bozukluklar ve bitkinin korunmasıyla ilgili yanlışlıklar gibi küçük meyve dökümlerine neden olur. Bitkilerin yaşamı insanların yaşamlarına oldukça benzer. Küçük meyve dökümleri kadınlardaki döllenmemiş yumurtaların atımına da benzetilebilir” dedi.
 
Huriye küçük meyve dökümlerinin nedenlerini ise şöyle sıraladı:
 
*Bitkiler döllenmedeki problemden ötürü meyveyi erken atabilir.
 
*Yaşanan su dengesizliği neden olabilir, susuzluğa o dönemde katlanamaz.
 
*Bitki beslemesindeki düzensizlikler küçük meyve dökümlerine neden olabilir. Çünkü bitki toprakta o dönemde alacağı besinleri yeterli bir şekilde alamaz.
 
*Hava şartlarına çok bağlıdır. Mersin’de özellikle yağmurlardan sonra bir anda kurak ve sıcak başlar. Tekrar bir yağmur yağar ve tekrar çok kurak ve sıcak geçerse bitki dengesini kuramaz duruma gelir. Çükü daha düzenli beslenmeye ihtiyacı olan dönemlerden geçer.
 
* Çifti kendi şartlarını yerine getirebilir ya da girdiye para veremediği ve sulamayı zamanında yapamadığından kaynaklanan üreticiden kaynaklı meyve dökümleri de yaşanabilir.
 
Huriye, son olarak ise üreticiye, üretim konusunda bitkiyi tanıma ve hassasiyetlerine göre doğru yöntemlerin seçilmesi çağrısında bulundu.