Laleş Kitap ve Kültür Evi’nde yaz kursları başladı

  • 09:18 28 Haziran 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Laleş Kültür ve Sanat Evi’nde başlayacak yaz kurslarına çağrı yapan fotoğraf eğitimcisi Kibar süvari, “Çocuklarınızı daha eğitici çalışmalara yönlendirmek ve teknolojik ortamdan uzak tutmak için kursa kayıt yaptırın” dedi.
 
Okulların yaz tatiline girmesiyle beraber, Laleş Kültür ve Sanat Evi, çocuk ve gençler için yaz kursları başlattı. Verilecek kurslar arasında resim, erbane, bağlama, gitar, koro, halk oyunları, fotoğraf ve tiyatro eğitimleri bulunuyor. Çocuklar için ücretsiz olan kurs kayıtları ise 10 Temmuz Çarşamba günü sona erecek. Fotoğraf eğitimi verecek Kibar Süvari, başlayan yaz tatilinde çocukların eve kapanıp teknolojik ortama bağlanmaları yerine bu tür etkinliklere katılması gerektiğini kaydetti.
 
Başlattıkları yaz dönemi kursu için çocukların ve gençlerin yoğun rağbetinin olduğunu kaydeden Kibar, aynı zamanda gençlerin ve çocukların başlamış oldukları kurslar doğrultusunda kendi istekleri üzerine uzun süre eğitim alabileceklerini söyledi.
 
‘Küçük sanatçılar yetiştirelim’
 
Çocukların okul tatiline girdiğini bütün yaz boyunca eve kapanıp telefon, tablet ve televizyon gibi teknolojik ürünlerle zaman geçirdiklerini aktaran Kibar, çocukların yaz tatilinin böyle geçmemesi için ve kendi değerlerini, kültürlerini tanımak için kurslara katılım yapmaları noktasında ailelere çağrıda bulundu. Kibar, “Çocuklar kültürlerinin yürütücüleri olsun, küçük sanatçılar yetiştirelim. Çocukların geçmişine baktığımızda sanatsal plan projelerinin olduğunu görelim” dedi.
 
‘Gençlere farklı yollar açmamız gerekiyor’
 
Artan uyuşturucu madde kullanımına dikkat çeken Kibar, bu tür zararlı alışkanlıklardan gençleri kurtarmak için de bir çaba içerisinde olduklarını vurguladı. Kibar, gençlerin daha çok sanatsal faaliyetleri ve kültürel gerçekliği araştırma noktasında eğitime dahil olmaları gerektiğinin altını çizdi. Kibar, “Bu tür etkinlikler düzenleyerek çocuklara ve gençlere alternatif bir yol olmamız gerekiyor. Etkinlikteki amacımızın çoğunluğu gençlere ve çocuklara alternatif yollar oluşturmak üzerinden gerçekleşiyor. Bu sebeple her ebeveyn çocuklarını teknoloji bağımlısı olmaktan kurtarmak istiyorsa bu tür kurs ve etkinliklere başvuru yapmalıdır” diye belirtti.