Çocuğa bir travma daha: Aynı sokakta oturan cinsel istismar sanığına tahliye

  • 09:01 29 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDİN - Mazıdağı’nda kuzenine sistematik olarak cinsel istismarda bulunan Ali Süer, ATK raporuna rağmen “nitelikli cinsel istismar” suçundan yargılandığı davada tahliye edildi.  İddia makamı, çocuk ile aynı sokakta ikamet eden Ali Süer hakkında beraat talep etti. 
 
Mardin’in Mazıdağı ilçesinde 15 yaşındaki bir çocuk, 36 yaşındaki kuzeni Ali Süer (36) tarafından 2013-2015 yılları arasında farklı tarihlerde sistematik olarak cinsel istismara maruz kaldı. Kaldığı yurtta arkadaşına yazdığı mektubun ardından ortadan kaybolan çocuğun, ailesinin arayışı sonucu bulunmasıyla yaşananlar Mayıs 2018’te ortaya çıktı. Ailesine maruz kaldıklarını anlatan çocuk, ardından suç duyurusunda bulundu. 
 
Tehdit ederek çocuğu susturmaya çalıştı
 
Başlatılan soruşturma kapsamında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen Ali Süer, yaklaşık 5 ay kaldığı cezaevinden daha sonra tahliye edildi. 2013-15 yılları arasında henüz 10 yaşında olan çocuğa cinsel istismarda bulunan Ali Süer’in bu süre zarfında çocuğu tehdit yoluyla susturmaya çalıştığı da açığa çıktı. Öte yandan sanığın çocukla aynı sokakta ikamet ettiği de ortaya çıktı. 
 
Çocuk Destek Merkezi istismarı doğrulandı
 
Uzmanlar tarafından cinsel istismar doğrulanırken, inceleme için Adli Tıp Kurumu’ndan gönderilen raporda ise şu ifadeler yer aldı:  “Mardin Çocuk Destek Merkezi Müdürlüğü tarafından sunulan durum değerlendirme raporunda, mağdur ile yapılan görüşmede çocuk, babasının kuzeni olan şüpheli Ali Süer tarafından farklı zaman ve mekânlarda birçok kez cinsel olarak istismar edildiği bilgisi elde edilmiştir.” 
 
5’inci duruşma görüldü
 
Alınan ifadeler sonrasında sanık hakkında “Nitelikli cinsel istismar” suçundan iddianame hazırlandı. Mardin 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz günlerde görülen 5’inci duruşmaya sanık avukatı ile birlikte katılırken, mağdur çocuk ve avukatı ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.
 
Mütalaa da sanık hakkında beraat istendi 
 
Duruşmada iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sundu. İddia makamı ATK raporuna rağmen eldeki delilleri “inandırıcı” bulmayarak sanığın beraatını istedi. İddia makamı mütalaasında şu ifadelere yer verdi: “Her ne kadar sanık Ali Süer'in mağdureye yönelik Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı ve Cinsel İstismar'a Teşebbüs suçlarını işlediği iddasıyla hakkında kamu davası açılmış ise de soruşturma ve kovuşturma aşamasında toplanan ve dosyada mevcut tüm delillerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde sanığın üzerine atılı suçları işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı anlaşıldığından sanık hakkında açılmış olan kamu davasında beraatine karar verilmesin, sanık hakkındaki adli kontrol talebinin kaldırılmasına kamu adına talep ve mütalaa olunur." 
 
Karar duruşması 2 Temmuz’da görülecek
 
Mahkeme heyeti mağdur çocuğun avukatının mazeretinin reddine, mütalaa zaptının avukata iletilmesine ve sanık avukatının adli kontrolün kaldırılmasına yönelik talebinin hüküm ile birlikte değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı 2 Temmuz’a erteledi.