‘İktidar Abdullah Öcalan’ın etkisini açıkça kabul etti’

  • 09:02 29 Haziran 2019
  • Siyaset
İZMİR- İstanbul seçimine sayılı günler kala iktidarın PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunu deklere etmesi tartışılırken, HDP PM üyesi Gülay Gün Bilici, bu durumun iktidarın Abdullah Öcalan’ın etkisini kabul ettiğini açıkça gösterdiğini belirtti. Gülay, HDP ve Kürt seçmenin demokrasiyi desteklediğini vurgulayarak, “CHP doğruluktan yana bir parti olarak evirilmeli” dedi.
 
Türkiye’nin en tartışmalı yerel seçimlerinden biri olan İstanbul seçimi öncesi kamuoyunun en çok tartıştığı konulardan biri de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubu oldu. İstanbul seçimi ve tartışmaların devam ettiği mektup ile ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyesi Gülay Gün Bilici değerlendirmelerde bulundu. 
 
Gülay, mesajın manipüle edilerek seçim aracı olarak kullanılmasının Abdullah Öcalan'ın Kürt halkı üzerindeki etkisinin iktidarlarca kabul edildiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Seçim sonuçlarının Kürt halkının bir kişinin değil bir fikriyatın önderliğini benimsediğini gösterdiğini ancak iktidarın bunu kavrayamadığını dile getiren Gülay, Kürt halkının devletin “böl parçala yönet” sistematiğine kanmadığını vurguladı. 
 
‘CHP’yi değil demokrasiyi destekledik’
 
İstanbul seçimlerinin Cumhur İttifakı’nın önündeki engelin HDP olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Gülay, halkları kapsamayan her türlü eylemin önünde duracaklarının altını çizdi. Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) değil demokrasiyi desteklediklerini vurgulayan Gülay, “İstanbul Belediye Başkanı’nın söyledikleri demokrasi açılımının bir adımı şeklindedir ancak bizim onu desteklediğimiz anlamına gelmiyor. Demokrasinin önünün açılması içindi tavrımız ve o yönde devam edecek” dedi.
 
‘Üçüncü yol duruşumuz net bir şekilde devam edecek’
 
Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığı ile gönderdiği mektubu “HDP ile aynı fikirde olduğunun belgesi” olarak değerlendiren Gülay, HDP fikrini üretenlerden biri olan Abdullah Öcalan’ın mektubunun devlet tarafından manipüle edildiğini söyledi. İktidarın İstanbul’da kaybedeceğini anlayınca Kürt oylarına oynadığını dile getiren Gülay, “Kürt halkı eğer bir yanlış varsa karşısında durabilecek siyasi birikime sahiptir. Bence düşünmedikleri bu. Kürt halkı demokrasiden, barıştan yana tavır almıştır ve bu tavrı sürdürecektir. İki yola ayrılmıştı bu ülke. Cumhur İttifakı ve Millet ittifakı. Her ikisi de HDP’yi dışlayan şekildeydi. Buna rağmen biz her ihtimale karşı tek adam rejine karşı duracağımızı belirtmiştik. Bu ülke demokrasiye gidene kadar da üçüncü yolda duruşumuzu net bir şekilde devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘CHP doğruluktan yana kendisini evirmelidir’
 
HDP’nin bütün demokrasi güçleriyle çalışmak için gereken her adımı atmaya hazır olduğunu belirten Gülay, şöyle devam etti: “Ekrem İmamoğlu’nun kısa başkanlığında İstanbul’un iktidarın rant alanı olduğunu gördük. HDP’nin seçildiği birçok ilde hukuksuzluğa karşı CHP’nin gösterdiği tavrı da gördük. HDP ise halka karşı yapılacak her türlü yanlışın karşısında demokratik tavrını her zaman gösterecektir. CHP’nin doğruluktan yana bir parti olma yolunda kendini evirmesi gerekiyor.”