Üreticiden ithalat politikasına tepki: Emeğimize haksızlıktır

  • 09:15 29 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Yaşamını yaylalarda hayvancılık yaparak idame ettiren kadınlar, ithal et yüzünden hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirterek, “Yürütülen bu politika verdiğimiz emeğe haksızlıktır. Tek isteğimiz Türkiye’de hayvancılığın daha çok büyümesi ve sahip çıkılmasıdır” dedi.
 
Et fiyatlarındaki yükselişi durdurmak adına hayvancılık sektöründe devam ettirilen ithalat, yerli üreticiyi bitirme noktasına getirdi.
 
İthal et aynı zamanda birçok hastalığın da habercisi. Serhat Bölgesi’nde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan halk ise, bu duruma tepkili. Van’ın Çatak ilçesine bağlı Konalga (Êzdînan) köyündeki berivanlar (koyun sağan kadın), hayvancılığın bitme noktasına geldiğini vurguladı. 
 
‘İthal verdiğimiz emeğe haksızlıktır’
 
Piroze Canci, yıllardır hayvancılıkla uğraştıklarını belirterek, “Eskiden bu sorumluluk annelerimizin omuzlarındaydı ama şimdi o yükü biz taşıyoruz. Yıllardan beridir hayvancılıkla uğraşarak geçimimizi sağlıyoruz. Ancak bu son yıllarda ekonomik olarak büyük zarar gördük. Biz hayvanları en temiz yerlerde otlatıyoruz ve büyük bir hassasiyetle sağıyoruz. Yaptığımız peynir ve yoğurdu Türkiye’nin hiçbir yerinde göremezsiniz. Ancak bunun tercih edilmesi gerekirken et ve süt ürünleri yurt dışından ithal ediliyor. Yürütülen bu politika bizim verdiğimiz emeğe haksızlıktır. Tek isteğimiz Türkiye’de hayvancılığın daha çok büyümesi ve sahip çıkılmasıdır” dedi. 
 
‘Emeğimiz görülmeli ve ithalat durdurulmalıdır’
 
Cahide Gökalp, kendi üretimlerinin çok daha sağlıklı olduğuna dikkat çekerek, “Bu nimetlerden faydalanılmıyor ve ithal ediliyor. Et ve süt ürünlerinin ithalatı verilen emeği görmemektir. Yaz aylarında hayvanlarımızı götürürüz en iyi yerlerde otlatırız ama kışları yapamıyoruz. Çünkü saman çok pahalı, alamıyoruz. Kardan çok zarardır. Emeğimiz görülmeli ve ithal durdurulmalıdır” diye belirtti.  
 
‘Yerli üretim zenginleştirilmiştir’ 
 
Behiye Gümüştaş, hayvancılığın bölgelerinde gelenek haline geldiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Biz çok büyük zorluklar yaşıyoruz. Ama bütün bu zorluklara rağmen emeğimiz görülmüyor. İthal etmek için bir gerekçe yok. Bu sorunu çözebilirler. İthalat durdurulmalı ve hayvancılık zenginleştirilmelidir.” 
 
‘Ülkenin ekonomisini çökertiyorlar’
 
Taybet Göre de artık keçilerinin sayısının azaldığını belirterek, “Ülkede üretimi sağlayan kadınlardır.  Ama maalesef ki emeğimiz görülmüyor” dedi. 
 
Feleknaz Gümüştaş ise, “Son yıllarda doğal olan her şey öldürüldü. Yaylalar yasaklanarak, samana zam yaparak ülkenin ekonomisini çökertiyorlar. İthal edilen etlerle hastalıklar baş gösterdi. Dışardan gelen et ne kadar sağlıklı olabilir ki?” diye sordu.