Kaymakamlıktan engelli yurttaşa: Git hanımın tarlada çalışsın

  • 09:17 29 Haziran 2019
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
MERSİN - Silifke Kaymakamlığı’na ailesine maddi yardım sağlanması için giden yüzde elli engelli Ramazan Beyazgümüş, “Git hanımın tarlada çalışsın. Çilek tarlasında günlük yevmiye 40 TL” cevabı ile karşılaştığını iddia etti.  
 
Mersin’in Silifke ilçesinde yaşayan ve geçimini çay, simit kahve satarak sağlayan yüzde elli engelli Ramazan Beyazgümüş, engelli gelirinin kendisine yetmediğini bildirmek için gittiği Silifke Kaymakamlığı tarafından hakaretlere maruz kaldığını iddia etti. Urfa’dan Silifke’ye göç eden, eşi Kibar ve 3 çocuğu ile yaşayan Ramazan, geçtiğimiz günlerde Silifke Kaymakamlığı’na gitti. Ramazan, Kaymakamlığa maddi durumunun iyi olmadığını ve geçimini sağlayamadığını aktardığını söyledi. 
 
‘Eşin gitsin tarlada çalışsın’
 
Ramazan Kaymakamlık’ta yaşadığı tartışmayı şu şekilde anlattı: “Kaymakamlığa gittim ve maddi durumumun iyi olmadığını ilettim. Kaymakam bana ‘O zaman hanımın tarlaya gitsin çalışsın. Tarlada çilek toplaması 40 TL’ dedi. Bende ‘Niye senin hanımın tarlada çalışmıyor?’  diye sordum. Buna karşılık olarak ‘Benim hanım okumuş tahsilli’ yanıtını verdi. Bende ‘Benim hanım da hayat okulunu okumuş’ karşılığını verdim. Daha sonra tartışmaya başladık. Polisler geldi ve beni karakola götürüp ifademi aldılar. ‘Hakkında dava açılabilir’ dediler.”  
 
‘Tek istekleri çocukları için iyi bir gelecek’
 
Geçimlerini halk plajında sattıkları içecekler ile karşılayan ve 3 çocuklarını da gece geç saatlere kadar kimseleri olmadığı için yanlarında bekletmek zorunda bırakan Kibar ve Ramazan, tek isteklerinin çocuklarına iyi bir gelecek sağlayacak yardım olduğunu belirtti. Kibar ve Süleyman ayrıca belediyenin aylık kendilerinden aldığı tezgah ücretinin yüksek olmasından da şikayetçi.