Lütfiye Duymak’a 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verildi

  • 09:24 29 Haziran 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Yürütülen bir soruşturma kapsamında "Örgüt üyesi olmak" iddiası ile tutuklanan ve ardından yapılan itirazla serbest bırakılan Lütfiye Duymak hakkında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame kabul edilerek, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.
 
Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 20 Mart 2018 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan Lütfiye Duymak, emniyetteki işlemlerinin ardından ilçe adliyesine sevk edilerek tutuklanmıştı. Tutukluluğuna yapılan itiraz sonrası serbest bırakılan Lütfiye hakkında, daha sonra Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasıyla iddianame hazırlanmıştı. 
 
Dosyada tek delil 
 
Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame sonrası başlayan yargılamanın önceki gün 2'nci duruşması görüldü. Lütfiye’nin  katılmadığı duruşmada avukat Newroz Uysal hazır bulundu. Savcılık, Habur Sınır Kapısı'nda teslim olan İlyas Kurt adlı kişinin verdiği ifadeleri gerekçe göstererek, Lütfiye hakkında "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.  
 
Lütfiye’ye 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verildi
 
Söz hakkı alan avukat Newroz, müvekkilinin beraat edilmesi talebinde bulundu. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Lütfiye’ye, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. İstinaf yolunu açık bırakan mahkeme, Lütfiye hakkında daha önce verilen adli kontrol şartını ise kaldırdı.
 
Ne olmuştu?
 
Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 20 Mart 2018’de Cizre ilçesinde gözaltına alınan Lütfiye Duymak, 6 gün sonra hakkında tanık ifadeleri, evde bulunan bir kitap ve Cizre'de yasak ve yıkım sırasında yaşadıklarına dair verdiği röportajlar gerekçe gösterilerek, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanmıştı. Lütfiye'nin tutukluluğa yapılan itirazın kabul edilmesi ardından 2 Mayıs tarihinde tahliye edildi. 
 
Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen Lütfiye'nin eşi Mahmut Duymak da Cizre'de sokağa çıkma yasakları sırasında bir evin bodrumunda birçok kişiyle birlikte yakılarak katledilmişti.