Beyazsu Vadisi tarihiyle yok oluyor: Yetkililer göz yumuyor

  • 09:01 1 Temmuz 2019
  • Ekoloji
MARDİN - Midyat-Nusaybin yolu arasında bulunan Beyaz Su Vadisi (Ava Spi), turizm adı altına yapılan yapılaşma ve kaçak işletilen taş ocağına kurban ediliyor.
 
Mardin'in Nusaybin ve Midyat ilçeleri arasında bulunan Beyaz Su Vadisi'nde (Ava Spi) turizm adına yapılan çalışmalar doğal yapıya zarar veriyor. Vadi’de bulunan ve kaçak işletilmesine rağmen kapatılmayan Metal İnşaat'a ait Hazır Beton ile Kırmataş tesislerinin verdiği zarar bir yana lokanta ve tesis işletmelerinin son dönemde turizm adına yaptığı çalışmalar doğal su kaynağının çıktığı bölgeye büyük zarar veriyor. Kirlilik ve bakımsızlık nedeniyle bölgenin içme su kaynağı ile kanalizasyon suyunun birbirine karıştığı ileri sürüldü. 
 
Nusaybin-Midyat karayolunun 20'nci kilometresinde bulunan Vadi, Çağ Çağ Deresi'nde dört mevsim güzellikleri barındırıyor. Mardin'in su ihtiyacını karşılayan Beyaz Su, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Yıllar önce taş ocağın açılmasıyla birlikte Vadi’de yaşanan değişimleri gözle görebildiklerini belirten işletme sahipleri, ocağın çalışmaya devam etmesi halinde Vadi’nin ömrünün çok kısa olacağına dikkat çekti.
 
Canlı yaşamı yok ediliyor!
 
Vadi’de bulunan ve yaklaşık 10 yıldır faaliyete olan taş ocağı, bu süre içerisinde bölgede geri dönülemez zararlara yol açtı. Vadi’nin tam ortasında kepçelerle girilen dağ bölümünün yarısını yok eden ocak, yüzlerce ağaç ve hayvanı da yok etti. Kaçak olmasına ve halkın şikâyetlerine rağmen çalıştırılmaya devam edilen ocağın tozu ise sürekli kaynak suyuna karışıyor ve kirliliğe neden oluyor.
 
Suç duyurularına rağmen kaçak taş ocağı kapatılmıyor
 
Ekolojistlerin daha önce defalarca çağrı yaptığı ocağın kapatılması için geçtiğimiz aylarda bir imza kampanyası başlatıldı. Bölgedeki işletme sahipleri ve köylülerin de suç duyurularına rağmen kaçak işletilen ocak kapatılmıyor.
 
Vadideki ağaçlık alan her sene gittikçe azalıyor
 
Taş ocağın doğada neden olduğu zararların yanı sıra turizm adı altında açılan işletmeler ve her sene sayıları artan lokantalar beraberinde yapılaşmayı da getirirken, Vadi’de büyük tahribatlara neden oluyor. 
 
Lokanta sahiplerinin kendilerine taht yeri kurmak için ağaçları kestiği ve betonarme evlerin yapıldığı Vadi’deki balık çeşitliliği ise her gün biraz daha azalıyor. Mardin’in bütün ilçelerinin içme su kaynağı olan suyun çoğu zaman kanalizasyon suyu ile karıştığı iddia edildi. Midyat’a bağı olan ve belediyenin denetimde yetersiz kaldığı belirtilen bölgeye gezmek için giden yerli ve yabancı turistler de yaşanan durumdan şikâyetçi. 
 
Bölgedeki kaynak su temiz kalamıyor
 
Turizm uğruna bölgede yapılaşma ve ticaretin arttığına dikkat çeken ziyaretçiler, hunharca ve görmezden gelinerek yapılan faaliyetlerin bölgenin yapısına büyük zarar vereceğini aktardı. Vadi’de yaşayan ve yapılaşmadan şikayetçi olan köylüler de özel ilan edilen mülkiyetler nedeniyle hayvanlarını otlatacak alan bırakılmadığını ve her sene biraz daha daraldığını ifade etti. Taş ocağı ve denetimsizlik nedeniyle çoğu zaman kirli akan su ve turizmi ile ünlü bölge için önlemler alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor.