Karpuz tarlalarında çapa mesaisi!

  • 09:03 2 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Mardin’de yaz aylarında nohut ve buğdaydan sonra en çok üretilen ürünlerden biri olan kavun ve kapuz bostanlarında kadınlar çapa mesaisinde. Nisan yağmurları nedeniyle ekimi de çapası geç başlayan bostanlardaki hasat ise iki ay sonra toplanmaya başlanacak. 
 
Bölgede birçok yerde yetişen ama adı daha çok Diyarbakır ile ünlenen karpuzun ikinci en çok yetiştiği yer Mardin. Nisan yağmurlarından dolayı ekimi geç yapılan karpuz ve kavun tarlalarında kadınlar çapaya başlarken, sulama sonrası Eylül aylarında da hasat toplanacak.
 
‘Nisan yağmurları nedeniyle ekim de çapa da geç başladı’
 
Tarlada uzun yıllardır çalışan Fatma Akay, yıllardır karpuz ve meyve tarlalarında çalıştığını ve yağmurlar nedeniyle bütün tarlalarda ekimin geç yapıldığını belirtti. Günlerdir karpuz ve kavun bostanında çapa yaptıklarını söyleyen Fatma, “Geçtiğimiz senelerde ekime daha erken başladığımız için çapayı da bu tarihlerde yapmazdık. Ama yağan yağmurlar nedeniyle ekime de çapaya da geç başladık. Bu bostan tarlasında 20 kadın birlikte çalışıyoruz. Sabah saat 05.00’da gelip öğlen 13.00 gibi paydos yapıyoruz. Kadınlar kendi emeklerinin karşılığını alıyor biz de kendi bostanımıza bakıyoruz” dedi.
 
‘İki ay sonra ürünler toplanmaya başlanacak’
 
Bostandaki karpuzların organik olduğunu kaydeden Fatma, “Ektiğimiz karpuz ve kavunlar tamamen organik. Çekirdek karpuzları da değil hepsi ev karpuzu. Çapası bittikten sonra sulamaya başlıyoruz. Sulamadan yaklaşık 2 ay sonra da bostanda yetişen ürünleri toplamaya başlıyoruz. Her ne kadar buranın adı çıkmamış olsa da burada ki insanlar da çok fazla karpuz ve kavun üretiyor. Bizler var olan tarlalarımızın bir kısmında her sene bunları ekiyoruz. Topladığımız ürünlerin yarısını satıyor yarısını da kendimize ayırıyoruz” diye konuştu.
 
‘Ekilen bütün tarlalarda kadınların emeği var’
 
Kadın çalışanların 5 gün daha yapacağı çapa sonrası işlerinin biteceğini ifade eden Fatma, “Her işte olduğu gibi bu işte de en büyük iş kadınlara düşüyor. Bizim işte de bütün işi kadınlar yapıyor. Bu çapa olmasa ürünler iyi yetişmez. Hepsi çürür ürün çıkmaz bile. Toplamada da kadınlar çalışıyor. Buradaki buğday tarlaları dışında neredeyse ürün ekilen bütün tarlalarda kadınların emeği var” ifadelerini kullandı.