‘Okul idaresinin soruşturması sırasında da istismar devam etmiş’

  • 09:06 3 Temmuz 2019
  • Güncel
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - Cizre’de 4 yıl görev yapan B.E. isimli erkeğin 50’ye yakın öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu belirtildi. Eğitim Sen Kadın Sekreteri Serap Ok, okul idaresi tarafından başlatılan 12 günlük soruşturma sırasında failin çocuklara istismarda bulunmaya devam ettiğini kaydederek, “Adli soruşturmada şu ana kadar herhangi bir şey yapılmamış. Olayın üstü kapatılmaya çalışılıyor” dedi. 
 
Şırnak’ın Cizre Merkez Anadolu Lisesi’nde 4 yıldır görev yapan ve aynı zamanda Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen’in okul temsilcisi olan B.E.’nin, geçtiğimiz yıldan bu yana bazı öğrencileri mesajla istismara maruz bıraktığı açığa çıkmıştı. B.E.’nin mesajlarından rahatsız olan 5 öğrenci, kendilerine gelen mesajları silmeyerek okul idaresine başvurdu. Söz konusu başvuru sırasında öğrenciler, farklı arkadaşlarına da benzer mesajların geldiğini ancak çekindikleri için konuyu aktarmadıklarını okul idaresine aktardı. Yine mesaj dışında B.E.’nin bazı öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu aktarıldı. Olayın açığa çıkması ardından Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, B.E.’nin açığa alındığını duyurdu. 
 
Konuyla ilgili görevlendirilen ve bir hafta önce okulda bulunan tüm öğrencilerle tek tek görüşen müfettişler, 50’ye yakın öğrencinin B.E. isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı bilgisine ulaştı. 
 
Konuya ilişkin Şırnak Eğitim Sen Kadın Sekreteri Serap Ok, ajansımıza konuştu. 
 
‘Okul idaresi 12 gün boyunca bir şey yapmadı’
 
Cizre Merkez Anadolu Lisesi’nde yaşanan cinsel istismara ilişkin 11 Mayıs’ta Eğitim Sen olarak açıklama yaptıklarını hatırlatan Serap, olayın açığa çıkmasından önce 12 günlük bir sürecin olduğunu vurguladı. Serap, 12 günlük süreci ise şu şekilde aktardı: “Yapmış olduğumuz açıklama öncesi bu olayın ortaya çıkması için 12 günlük bir süreç var. Okul idaresi bu öğretmenin öğrencileri istismara maruz bıraktığını öğrendikten sonra bu 12 günlük süreçte fail hakkında araştırmalar yapıp, doğru olup olmadığını araştırdı. Bizler Eğitim Sen olarak 12 gün boyunca yasal bir sürecin başlatılıp başlatılmayacağına dair öncesi takip ettik. Fakat bu süre zarfı içerisinde yapılması ve atılması gereken adımların atılmadığını gördüğümüzde açıklama için Kaymakamlığa yazılı olarak bildirimde bulunduk. Ardından sonraki gün konuya dair açıklama yapmıştık. Kaymakamlıktan bize öğretmenin açığa alındığı bilgisi verildi. Ama olay ortaya çıkmadan önce 12 gün süre boyunca fail hakkında herhangi bir adım atılmamıştı.”
 
‘50’ye yakın öğrenici cinsel istismara maruz bırakıldı’
 
B.E.’nin bu okulda 4 yıl görev yaptığını ve bu 4 yıl boyunca okulda bulunan öğrencileri cinsel istismara maruz bıraktığını söyleyen Serap, “Fail çok sayıda öğrenciye cinsel istismarda bulunmuş. Öte yandan bu 12 günlük süre zarfında da fail çocuklara cinsel istismarda bulunmaya devam etmiş. Çocuklar ciddi bir travma altına girmiş. Okula gelen müfettişler bir hafta boyunca okulda bulunan öğrencilerle teker teker görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmelerde 50’ye yakın öğrencinin cinsel istismara maruz kaldığını, birçok öğrencinin korkudan ses çıkaramadığını öğrendik. Cinsel istismara maruz kalan öğrencilerin sayısının çoğalacağından endişeliyiz. 50‘ye yakın öğrencinin istismara maruz kalması ciddi bir durumdur. Bu okul idaresi tarafında hiç mi fark edilmedi?” diye sordu.
 
‘Olayın üstü kapatılmaya çalışılıyor’
 
Fail B.E. hakkında adli ve idari soruşturmaların devam ettiğini vurgulayan Serap, Eğitim Sen olarak bu olayın takipçisi olacaklarını belirtti. Bugüne kadar failin tutuklanmadığını, sadece açığa alındığı dile getiren Serap, “Normalde elde edilen sayıya göre yaklaşık 50 öğrencinin istismara maruz kaldığı öğrenilirken, dosyada sadece 14 çocuk fail hakkında ifade vermiş. Geriye kalan çocuklar üzerinde ise bir korku ve tehdidin olduğunu düşünüyoruz.  Failin yakalanmaması nedeniyle çocukların ifadelerini çekebileceğinden korkuyoruz. Çocukların psikolojisi ise şu an çok kötü ve hala travmanın altındalar. B.E. hakkında açılan idari soruşturmada sadece açığa alınmış, adli soruşturmada ise şu ana kadar herhangi bir şey yapılmamış. Şu an olayın üstü kapatılmaya çalışılıyor. Adli soruşturmanın iyi bir şekilde yapılmasını ve çocukların korunmasını istiyoruz” dedi.  
 
Eğitim Sen olarak bu olayın takipçisi olacaklarını ifade eden Serap, “Sadece bu olayın değil, aynı zamanda cinsel istismara maruz kalan bütün çocukların yanında olacağız. Tüm kesimlerin bu tür olaylarda duyarlı olmasını ve sessiz kalmamalarını istiyoruz” çağrısında bulundu.