İstinaf 50 yıl hapis cezası verilen istismar sanığını tahliye etti

  • 10:49 3 Temmuz 2019
  • Güncel
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Mazıdağı’nda üçü kendi kardeşi olan dört çocuğu iki yıl boyunca sistematik cinsel istismar ve işkenceye maruz bırakan Ergün Adsay’ın yargılandığı davada Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 50 yıl hapis cezasını bozan istinaf mahkemesi Ergün Adsay’ı tahliye etti.
 
Türkiye’de kadın ve çocuğa yönelik artan şiddet, cinsel saldırı ve istismar olaylarına her geçen gün bir yenisi eklenirken, yargının bu olaylar karşındaki tutumu da tartışılıyor. Cezasızlık ya da hafif cezalar verilen bu olaylar, sorunun büyümesine ve derinleşmesine sebebiyet veriyor. Yargıda cezasızlıkla sonuçlanan bu olaylardan biri Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşandı. Mazıdağı’nda Ergün Adsay (23) isimli erkek, üçü kendi kardeşi olan dört çocuğu iki yıl boyunca sistematik cinsel istismara maruz bıraktı. İstismar, çocuklardan birinin yazdığı kompozisyonla ortaya çıktı. Böylece Ergün Adsay tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
 
Kardeşlerden birinin yazdığı kompozisyonla ortaya çıktı
 
İstismar 2017 yılının Kasım ayında üçüz kardeşlerden birinin okulda, “Bana kendini anlat” adlı otobiyografi dersinde “Seni en çok etkileyen olayları benimle paylaşır mısın?” bölümünde kendisine verilen kâğıda yazdıklarıyla ortaya çıkmıştı. Çocuk, kendisine verilen otobiyografi kâğıdına, “Ben evde ağabeyimle yalnız kalmaktan korkuyorum çünkü… Size ağabeyimin ne yaptığını söyleyeceğim ama lütfen kimseye söylemeyin” ifadelerini yazdı. Ardından okul yönetiminin adli makamlara yaptığı başvuru sonrası bilirkişi ve psikolog eşliğinde çocuğun ifadesi alındı.
 
Çocuğun ifadesinin ardından Ergün Adsay’ın diğer iki kardeşini ve lise öğrencisi bir çocuğu 2015-2017 yılları arasında sistematik cinsel istismar ve işkenceye maruz bıraktığı ortaya çıktı.
 
İstismarın ortaya çıkmasının ardından Ergün Adsay, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve eziyet etme” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Başlatılan soruşturma kapsamında hakkında aynı suçlardan dava açıldı.
 
'Benim aileme de zarar verirler'
 
Daha sonra istismara maruz bırakılan diğer üç çocuğun da savcılık soruşturması kapsamında ifadesi alındı. Çocuklardan biri, savcılık ifadesinde cinsel istismarın ilkokul 3’üncü sınıfta başlayarak 8’inci sınıfa kadar devam ettiğini anlattı. Çocuk, ifadesinde bu istismar sırasında fiziksel şiddete de maruz bırakıldığını, istismara maruz bırakılan diğer iki kardeşinin de zaman zaman bu olaya tanıklık ettiğini ancak bir şey yapamadıklarını söyledi. Üç kardeşin ifadesinin alınmasından sonra Ergün Adsay’ın istismara maruz bıraktığı diğer çocuğun ifadesine de başvuruldu. Çocuk verdiği ifadede, Ergün Adsay tarafından silah zoruyla tehdit edildiğini, fiziksel ve cinsel işkenceye maruz bırakıldığını, vücudunun çeşitli yerlerinde işkence izleri olduğunu dile getirdi. Ergün Adsay ve ailesinden korktuğu için olayı adli mercilere bildiremediğini, istismarın ve işkencenin 2015-2017 yılları arasında sürdüğünü söyledi. Çocuk ifadesinde, “Onun ailesi beni öldürür bu yüzden ailesinden şikâyetçi olmak istemiyorum. Yoksa beni öldürürler her şey beklenir onlardan. Benim aileme de zarar verirler” dedi.
 
ATK raporlarında dikkat çeken ayrıntı 
 
 Hem Diyarbakır hem de Mardin’deki adli tıp kurumlarından (ATK) alınan inceleme raporları da cinsel istismarı doğruladı. Ancak ATK raporlarında, sanığa ilişkin “lehine değerlendirme yapılması gerektiği”  yönünde ifadelerin yer alması ise dikkat çekti. 
 
Çocukların ve Ergün Adsay’ın ifade tutanakları, çocuklara ait muayene sonucunda hazırlanan raporlar, nüfus ve adli sicil kayıtları da soruşturma dosyasına eklendi. 
 
Aile kardeşlerin ifadesini geri almak için avukat tuttu! 
 
Soruşturma sonrası hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle başlayan davada çocukların ailesinin, çocukların ifadelerini geri çektirmek için avukat tuttuğu, çocukların ise ailesinin baskısı nedeniyle verdikleri ifadeleri geri çektiği ve davadan çekilmek istedikleri öğrenildi. 
 
23 Ekim 2018’de Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve eziyet etme” suçlarından yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, Ergün Adsay hakkında, toplam 50 yıl hapis cezası vererek tutukluluk halinin devamına karar verdi. 
 
İstinaf cezayı bozdu!
 
Verilen 50 yıl cezanın ardından Ergün Adsay’ın dosyası İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi. Antep Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ergün Adsay’a verilen 50 yıl hapis cezası bozulurken, sanığın tahliyesine karar verildi. 
 
Tahliye edilen Ergün Adsay çocuklarla aynı evde 
 
Kararın ardından 13 Mart’ta tahliye edilen Ergün Adsay Mazıdağı’ndaki evine geldi. Kardeşlerin durumunun ne olduğu öğrenilemezken, duruma tepki gösteren ilçe sakinlerinin aileye müdahale etmek istediği de belirtildi. Yaşananlara karşı anne ve babanın istismara maruz kalan üçüz çocuklarına sürekli, "Siz iyi olsaydınız abiniz size bunu yapmazdı" dediği iddia edildi.