İstinaftan emsal karar: Nusaybin Davası tutuklusu yeniden yargılanacak

  • 09:01 4 Temmuz 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin’deki yasak döneminde gözaltına alınarak tutuklananlardan Jiyan Ay hakkında “Tehlikeli madde izinsiz bulundurma ve el değiştirme” suçlamasıyla verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası İstinaf Mahkemesi tarafından “hukuka aykırı” bulunarak, yargılamanın yeniden yapılmasına karar verildi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında 5 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları esnasında 17’si çocuk 70 kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. Haklarında 19 ayrı suçtan 76 kez “ağırlaştırılmış müebbet” istenen tutsaklarla ilgili farklı suçlardan da soruşturmalar açıldı. 
 
Hakkında açılan bir davada 302’nci maddeden (Devletin güvenliğine karşı suçlar) “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasına çarptırılan tutsaklardan biri de Jiyan Ay. Cezası Yargıtay tarafından da onaylanan Jiyan’ın bir başka dosyası ise TCK 174 "Tehlikeli Maddelerin İzinsiz Bulundurulması veya El Değiştirmesi" idi. Üç gizli tanık ifadesi ve çatışmaların en yoğun yaşandığı mahallelerden biri olan Abdulkadirpaşa Mahallesi'nde bulunan ve üzerinde ne yazıldığı belli olmayan bir kâğıtta sol el başparmak izi bulunduğu belirtilerek, aynı mahallede onlarca bomba ve mayının bulunduğu, bu kâğıdın da yeni mayınlar için bir hazırlık olduğu iddia edilerek hakkında iddianame hazırlandı. Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada Jiyan hakkında 2017 yılında “Tehlikeli madde izinsiz bulundurma ve el değiştirme” suçlamasıyla 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Avukatların itiraz ederek İstinaf Mahkemesi’ne taşıdığı karar, “Hukuka aykırı” bulunularak bozuldu ve yargılamanın yeniden yapılmasına karar verildi. 
 
Dava yeniden Mardin’de görülecek
 
Avukatların itirazı üzerine yerel mahkemenin gönderdiği gerekçeli kararda, Jiyan’ın yasak döneminde Nusaybin’de bulunması delil olarak gösterilmiş ve kamu malına zarardan ayrı bir soruşturmanın açılması talep edilmişti. Kararı değerlendiren Ankara’da ki İstinaf Mahkemesi dosyayı Antep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi. Buradaki değerlendirmede ise mahkeme, kararı bozarak yeniden yargılama talep etti. 
 
Kararın bozulması ardından Antep Bölge İstinaf Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada, davanın yeniden Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verilerek, dosya Mardin’e gönderildi.  
 
Yargılama ‘Hukuka aykırı’ olarak niteledirildi
 
Antep Bölge Adliye Mahkemesi 3’ncü Ceza Dairesi tarafından avukatlara gönderilen ve emsal niteliği taşıyan kararda, yerel mahkemenin verdiği kararın hukuka aykırı olduğu ve suçlamadan tutuklu Jiyan Ay’ın beraat etmesi gerektiği ifade edilerek, şunlara yer verildi: “Davanın yeniden görülmesi ve duruşma hazırlığı işlemlerinin başlatılması kararına varılmıştır. Sanığın ayrıca ‘Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’ suçundan 13 yıl 4 ay hapis ve 33 bin 320 TL adli para cezası ilk derece mahkemesince verilen hükme karşı istinaf yoluna, dairemizce verilen istinaf kararına karşı da temyiz yoluna başvurulmakla, Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nin 17 Ocak 2019 esas, 2019/195 karar sayılı ilanı ile dairemiz istinaf kararının bozulmasına karar verilmesi üzerine dosya görüşüldü.
 
Tüm dosya kapsamına göre istinafa konu kararda, 5271 sayılı CMK’nın 303’üncü maddesinin 1’nci fıkrasının .. bentlerinde ve aynı kanunun 289’ncu maddesinde belirtilenler dışında hukuka aykırılıklar ihtimali bulunduğundan bu hususların yeniden yargılama yapılarak takdir ve değerlendirilmesi yönünde CMK’nın maddesi uyarınca davanın yeniden görülmesine ve duruşma hazırlığı işlemlerinin yeniden başlanmasına oy birliği ile 22 Mart 2019 tarihinde karar verildi.”