Küçükçekmece’deki cinsel istismar davası 27 Ağustos’ta görülecek

  • 09:07 4 Temmuz 2019
  • Hukuk
İSTANBUL- Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Mohammed V. hakkında 20 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması 27 Ağustos’ta Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 
 
İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde 22 Nisan günü 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması kadın örgütleri başta olmak üzere tüm kamuoyunun tepkisine neden olmuştu. Yaşanan istismarın ardından Türkiye’nin çeşitli illerinde kadın örgütleri öncülüğünde eylemler düzenlendi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında cinsel istismar faili Mohammed V. isimli erkek, 26 Nisan’da gözaltına alındı ve emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı Küçükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı. 
 
Yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 18 yıl, “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi. Cinsel istismar zanlısı Mohammed V., 27 Ağustos’ta hakim karşısına çıkacak. 
 
Ne olmuştu?
 
Küçükçekmece’nin Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşındaki çocuk, 22 Nisan’da Mohammed V. isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz kaldı. Özellikle kadınların tepkisine neden olan olay yürüyüşlerle protesto edildi. Sosyal medyada da geniş yer bulan olay daha sonra kamuoyunun gündemine girdi. Çocuğa yönelik cinsel istismara ilişkin gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı serbest bırakılırken, fail 18 yaşındaki yabancı uyruklu Mohammed V. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada, "Küçükçekmece'de istismara uğrayan küçük çocuğumuzla ilgili gerekli çalışmalar yapılıyor. Olay tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan etti. Çocuğumuzun sağlık durumunun da iyi olduğunu biliyoruz. Ben de babayla telefonda görüştüm. Olay başlı başına hem medeniyetimize hem toplumsal ahlakımıza, bakışımıza uygun değildir, ama maalesef bu tip toplumca nefret ettiğimiz, kınadığımız olaylarla karşılaşıyoruz” diye belirtti. 
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istismara ilişkin 3 kişinin görevlendirildiğini, klinik psikoloğun 24 saat çocuğun yanında olacağını açıkladı. "Bakanlık olarak ilk günden bu zamana kadar anlık olarak çocuğumuzun tedavi sürecini ve rehabilitasyonunu takip ediyoruz" diyen Zehra, failin en ağır cezayı alması için adli süreci yakından takip edeceklerini ve tüm davalara müdahil olacaklarını ileri sürdü.
 
İstanbul Valiliği ise yaptığı açıklamada, "Olayı bir kez daha nefretle kınıyor, yavrumuza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Masum yavrumuzun bu çirkin olaydan olumsuz etkilenmemesi ve normal hayatına kavuşması için doktorlarımız, çocuk psikiyatristi ve psikologlarımızca süreç yakından takip edilmiş ve mümkün olan en kısa sürede tedavisi tamamlanarak taburcu edilmiştir" dedi. 
 
Öte yandan birçok siyasi parti temsilcileri aileyi ziyaret etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener aileyi ziyaret ederek yanlarında olduklarını açıkladı. Türkiye’nin birçok ilinde kadın kurumları ve birçok sivil toplum kuruluşu da yaptıkları açıklamalarla ailenin yanında olduklarını duyurdu. 
 
Ancak üzerinden bir hafta geçtikten sonra aile neredeyse yalnız bırakıldı ve verilen sözlerin yerine getirilmediği kaydedildi.