Yeniköy Asri Mezarlığı kokuyor!

  • 09:12 4 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Bağlar ilçesine bağlı Yeniköy Asri Mezarlığı’nda kayyım tarafından kazılan mezarların son zamanlarda keskin ve dayanılmayacak bir koku yayması yurttaşların tepkisine neden oldu. Mezarlığa gelip yakınlarının mezarını ziyaret eden yurttaşlar, tuğlaların açık şekilde dizilmesi nedeniyle yaşamını yitirenlerin kokusunun çevreye yayıldığının altını çizdi.
 
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Asri Mezarlığı’nda son zamanlarda ağır kokular yayılamaya başladı. Kayyım döneminde kazılan yüzlerce boş mezarlık bulunurken son iki yıldır mezarlıklara defnedilenlerin özellikle yaz aylarında koktuğu görüldü. Geçimi için mezarlıkta su satan çocuklar da kokunun giderek keskinleştiğini ve bazen dayanılmaz bir hal aldığını kaydetti.
 
‘Yazın koku çok yaygınlaşıyor’
 
Mezarlığa gelip yakınlarının mezarını ziyaret eden yurttaşlar, son iki yıldır bu kokunun geldiğini kaydetti. Gelen kokunun ne olduğunu sorduğumuz yurttaşlar, “Yazın bu koku çok yaygınlaşıyor. Mezarlığı ziyarete geldiğimizde burnumuzu kapatarak geliyoruz. Çok mezarlık gördük ama böyle koktuğunu hiç görmedik. Bu koku böyle devam ederse çevrede bulunan herkes hastalığa yakalanabilir. Yetkililerin bir an önce bu sorunu çözmesini istiyoruz” dedi.
 
‘Bir an önce çözülsün’
 
Yakınının mezarını defneden başka bir yurttaş ise, “Yakınımızı defnettiğimizde mezarlıkta duramadık. Önce kokunun ne olduğunu idrak edemedim fakat sonra oradakilere sorduğumuzda cenazelerin koktuğunu söylediler. Kokudan dolayı mezarlığın içinden çıkmak zorunda kaldım. Çıkmasaydım bayılacaktım. Bu ibretlik bir şeydir. Ben hayatım boyunca bir mezarlığın böyle koktuğuna rastlamadım” diyerek bu sorunun bir an önce çözülmesi noktasında çağrıda bulundu.