Öğrenciler ulaşım zammını protesto etti: Belediyeye başvuracaklar

  • 09:18 4 Temmuz 2019
  • Güncel
MUĞLA - Otobüs fiyatlarına yapılan zammı protesto eden öğrenciler zamların geri alınması için Muğla Büyükşehir Belediyesine dilekçelerle ile başvuracak.
 
Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi tarafından 1 Temmuz’da Muğla genelinde ulaşıma yüzde 20 ile yüzde 45 arasında zam yaptı. Sıtkı Koçma Üniversitesi öğrencileri ulaşım zamlarını protesto etmek için Menteşe ilçesindeki Yoğurtçu Parkı’nda bir araya geldi. ‘Ulaşım 4 oldu, öğrenciye dert oldu’ pankartını açan öğrenciler sık sık ‘Otobüs dört oldu öğrenciye dert oldu’ sloganı attı.
 
‘Haklı bir talebin peşindeyiz’
 
Zamlara ilişkin açıklama yapan öğrenciler, zamlardan belediye otobüsüne binen herkesin olumsuz etkilediğini vurgulayarak, Muğla’da üniversite kazanan öğrencilerin de hayat pahalılığından oldukça mustarip olduklarını söyledi. Öğrenciler açıklamada, “Otobüs zamlarıyla bizlere adeta yürü deniyor. Bizlerde yürüyebildiğimiz kadar yürüyeceğiz. Ve yetkililere ulaşacağımıza eminiz, çünkü haklı bir talebin peşindeyiz” dedi.
 
Açıklamada, öğrenciler taleplerini şöyle sıraladı:
 
*Yakın mesafede Kent Kartsız öğrencinin 2.75 kuruştan,4 liraya çıkarılarak yapılan 1.25 kuruşluk zammın kaldırılmasını ve öğrenci bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulansın
 
*Yakın mesafede Kent Kart ile 1.95 kuruştan 2.35 kuruşa çıkarılarak yapılan  45 kuruşluk zammın kaldırılarak öğrenci bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulansın
 
*Üniversite öğrencilerinin ilçe ulaşım ücretlerinin öğrenci ve Muğla halkının bütçesine uygun bir ücret tarifesi uygulansın.
Öğrenciler açıklamanın ardından zamların geri çekilmesi için daha sonra Muğla Büyükşehir Belediyesine verilmek üzere yurttaşlara dilekçe dağıtıldı.
 
‘Öğrencilerin cebi sömürülüyor’
 
Açıklamanın ardından zam hakkında değerlendirme bulunan üniversite öğrencisi Peri Ayhan, belediyenin toplu taşımaya yaptığı zammın öğrencilerin seyahat hakkını kısıtladığını vurguladı. Peri, “Burada zaten konut fiyatları çok yüksek. Öğrencinin cebi sömürülüyor. Zamlar Kent Kart’a yönlendirmek için yapılıyor. Ancak bu da pahalı. Ulaşım haktır. En azından öğrencilere ücretsiz olması gerekiyor. 2 odalı evler yerine göre bin 300 lira civarında. Yurtlarda da saat sıkıntısı var, her hafta kontrol ediliyor. Yapılan zam ile öğrenciler biraz daha zorlanacak. Biz öğrenciyiz ailelerimiz zorluklarla buraya gönderiyorlar. Fiyatlar indirilmeli” dedi.