Patnos Cezaevi’nde hak ihlalleri sürüyor: Tutsaklara yemek verilmiyor!

  • 09:39 4 Temmuz 2019
  • Güncel
AĞRI - Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklara açlık grevlerinin ardından yemek verilmediği öğrenilirken, kantin alışverişi ardından baskın yapılarak tutsakların tüm yiyeceklerine ‘yasak’ gerekçesiyle el konulduğu kaydedildi.
 
İlk açıldığı günden bu yana tutsaklara dönük baskı ve saldırılarıyla gündemden düşmeyen Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi, yeni hak ihlallerini ise sürdürüyor. Açık görüşlerden tutsakların günlük yaşamlarına dahi baskının en üst seviyede tutulduğu cezaevinde, tutsaklar en son darp edilmiş ve sürekli idarenin baskısı altında olduklarını, başlarına bir şey gelmesi halinde ise sorumlusunun birinci müdür olduğuna dikkat çekmişti.
 
Dün yapılan açık görüşte tutsak yakınlarına psikolojik baskı yapılarak, aramaların taciz boyutuna ulaştığı aktarıldı. Tutsak yakınları cezaevi yönetiminin görüşleri cehenneme dönüştürmek ve gelişleri engellemek adına saldırıları en üst seviyede tuttuğuna dikkat çekerek, ne olursa olsun yakınlarını görmekten vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Tutsak yakınları ayrıca, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride karşı açlık grevine başlayan ve gelen mesaj ardından sonlandıran tutsaklara yemek verilmediği bilgisini paylaştı.
 
‘Hayata geçirilen hukuksuzluğa karşı adım atılmalıdır’
 
Tutsakların yakınlarına aktardıkları ise şu şekilde: “Açlık grevlerin ardından cezaevi yönetimi yemek vermemeye başladı. Yemeklerin içerisinde her türlü şey konulurken şimdi ise yemekler tamamen kesildi. Bizler bunun karşısında kantinden alışveriş yapmaya başladık. Ancak her alışverişin ardından koğuşlara baskın düzenlenerek aldıklarımıza el konuşuyor. Gerekçe olarak ise ‘Cezaevine uygun olmadığı ve yasak olduğu’ gösteriliyor. Madem cezaevi yönetmeliğine uygun değil neden satılıyor? Televizyon ve dolapların bozuk olduğunu defalarca iletmemize rağmen herhangi bir girişimde bulunulmadı. Yine su sorunumuz devam ediyor. Cezaevi birinci müdürü hiçbir şekilde taleplerimizi kabul etmiyor. Bu duruma bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor. Hukukçular, sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler Patnos’ta hayata geçirilen hukuksuzluğa karşı adım atmalıdır.”