Gençlik Şöleni’ne çağrı: Birlikte başarmaya gücümüz var

  • 09:02 5 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP Gençlik Meclisi, uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı başlattığı “Bağımlı olma özgür ol” hamlesi kapsamında Diyarbakır’da 16 Temmuz’da Gençlik Şöleni düzenleyecek. Katılım çağrısı yapan Meclis üyesi İlknur Şaybak, “Birlikte başarabiliriz. Bunun için zamanımız da var, gücümüz de var” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Gençlik Meclisi, yaklaşık 2 aydır mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev gezerek uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı hem gençleri hem de aileleri bilgilendiriyor. Kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddete karşı ise “Toplumsal Cinsiyet” ve “Öz Savunma” atölyeleri düzenliyor. Yine kültür, dil, sosyal ve tarihsel asimilasyona karşı da bilinçlendirme atölyeleri gerçekleştiriliyor. Gençlik Meclisi, “Bağımlı olma, özgür ol” hamlesi kapsamında 16 Temmuz’da Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark'ta saat 18.00'de başlayacak Gençlik Şöleni’ne hazırlanıyor. 
 
‘Her çalışmada kendimizi de geliştiriyoruz’
 
Bölgede Kürt gençlerine uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyonun bilinçli bir şekilde dayatıldığını belirten HDP Gençlik Meclisi üyesi İlknur Şaybak, “Özellikle genç kadınlar asimilasyon politikaları ile sindirilmeye çalışılıyor. Cinsiyetçi söylemler çok fazla, kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı her geçen gün artıyor ve yargının caydırıcı hiçbir cezası yok. Aksine erkekleri suça teşvik eden kararlar çıkıyor. Biz buna karşı da genç kadınlar olarak özellikle bir örgütlenme sürecine girdik. Atölye ve kurslarla bilinçlenme, farkındalık yaratma çalışmalarımız oluyor. Sokakta da yine gençlerle sohbetlerimiz oluyor. Amacımız toplumdan uzaklaşan, soyutlanan gençleri yeniden topluma kazandırmak. Bizler de tam olarak bilinçlenmiş ya da o bilinci kendimizde hayata geçirmiş gençler değiliz. Yaptığımız her çalışmada kendimizi de geliştiriyoruz” dedi.  
 
‘Gençler değişime ve dönüşüme açık’
 
“Bağımlı olma özgür ol” hamlesinin gençleri uyuşturucu gibi bağımlı kılan her şeyden uzaklaştırmak ve düşünsel özgürleşmeyi sağlamak amacıyla hayata geçirildiğini dile getiren İlknur, “Gençler değişime ve dönüşüme açık, değiştirmeye ve dönüştürmeye gücü olan bir kesim. Gençleri pasifleştirenlere karşı gençlerin aktifleşmesini istiyoruz. Bulunduğumuz her alanda, doğru olmadığına inandığımız her aykırılığa karşı mücadele edeceğiz. Üniversitelerde, liselerde, sokaklarda gençlerin önü kapatılıyor ve gençler sisteme mecbur kılınmaya çalışılıyor. Önümüzdeki süreçte konferans, panel, kongre, toplantı, sokak çalışmaları gibi birçok planımız var. Bunları da en kısa zamanda hayata geçireceğiz” dedi.  
 
‘Zamanımız da var gücümüz de’
 
16 Temmuz’da gerçekleştirecekleri Gençlik Şöleni’nin önemli bir adım olduğunu kaydeden İlknur, şöyle devam etti: “Bu şölenin asıl amacı gençlik potansiyelini açığa çıkarmak. Yozlaştıran, asimile eden konserlere, festivallere karşı alternatifi oluşturmak ve yozlaşmaya karşı mücadele etmektir. Bir yandan da aslında Amed’de gençlerin bir araya gelerek, yalnız olmadıklarını göstermeye çalışmaktır. Gençler yalnız değil. Uyuşturucudan kurtulabilirler, fuhuştan kurtulabilirler, asimilasyondan kurtulabilirler. Bunu birlikte başarabiliriz. Tek yapacağımız şey inanmak ve birbirimizden destek almak. Bunun için zamanımız da var, gücümüz de var. Bu nedenle tüm Amed gençlerini uyuşturucuya, fuhuşa, asimilasyona karşı örgütlenemeye ve şölene katılmaya çağırıyoruz.”