Dünya Miras Komitesi’nden Türkiye’ye: 2012 Koruma Planı’na geri dönün

  • 09:34 5 Temmuz 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin gerçekleştirdiği 43. oturumda Dünya Mirası Listesi’ndeki varlıkların durumu görüşülürken Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri’nin durumuna da dikkat çekildi.
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi, 43.Oturumu’na, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin de yer aldığı birçok varlığın durumunu ele alarak başladı. 30 Haziran’da başlayan ve 10 Temmuz’a kadar sürecek olan oturumda,  Komite, Sur bölgesindeki çalışmaların tüm projeler için uygulanan Miras Etki Değerlendirmesi (HIA) yapılmadan önce başlatılmasının üzücü olduğu vurgulandı. Komite, Türkiye’den, 2016 Koruma Planı’nın uygulamasını durdurmasını ve Dünya Miras Merkezi’ne ve Danışma Komiteleri’ne incelenmek için sunuluncaya kadar 2012 Koruma Planı’na geri dönmesini talep etti. 
 
Unesco Dünya Mirası Komitesi 43.Oturumu Diyarbakır-Sur-Hevsel Karar metni şöyle:
 
“*WHC/19/43.Com/7B.Add tanımlı belge incelendi.
 
*41.Oturumda (Krakow 2017) kabul edilen 41 Com 7B.50 kararı temel alınmaktadır.
 
*Taraf Devlet (Türkiye) tarafından varlık ve tampon bölgesini rehabilite etmek ve korumak için yapılan çalışmaları dikkate alındı; ancak, yeniden yapılanma çalışmasının, çalışma gerçekleşmeden ve bunun sonuçları açıklanmasından ve tüm projeler için Danışma Konseyleri tarafından üstlenen Miras Etki Değerlendirmesi (HIA) yapılmadan önce başlamasını üzüntüyle karşılanmaktadır. 
 
*Reaktif İzleme misyonunun tavsiyeleri Komite tarafından bilinmesine ve kabul edilmesine kadar varlığın Üstün Evrensel Değerini (OUV) etkileyebilecek tüm projelerin durdurulması talep edilmektedir. 
 
*Ayrıca, varlığın 2012 Koruma Planının değiştirildiğini dikkate alındı ve Taraf Devletten 2016 Koruma Planının uygulanmasını durdurmasını ve Dünya Miras Merkezine ve Danışma Komitelerine incelenmek için sunuluncaya kadar 2012 Koruma Planına geri dönmesini talep edilmektedir.
 
*Taraf Devletten, üstün Evrensel Değeri etkileyebilecek tüm kentsel dizayn, peyzaj ve altyapı projeler için Miras Etki Değerlendirmesini bu projeler uygulamaya geçilmeden önce ICOMOS Kültürel Dünya Mirası rehberiyle uyumlu bir şekilde yapılmasını tekrar talep edilmektedir. 
 
*Varlığın ve tampon bölgesinin kentsel boyutu varlığın korunmasını sağlamak için kabul edilen ilkeler, tedbirler ve araçlara tam olarak yansıtılmasını önerilir; Gerekirse, UNESCO Tarihi Kentsel Peyzaj Tavsiyeleri (2011) uyguladığı yaklaşım kullanılmalıdır. 
 
* Varlığın genel korunma durumunu değerlendirmek üzere ortak bir Dünya Mirası Merkezi / ICOMOS Reaktif İzleme misyonuna davet için Taraf Devlete teşekkür ederiz; ve Taraf Devletten, misyon için olası tarihler hakkında Dünya Miras Merkezini bilgilendirmeye çağırıyoruz.
 
* Son olarak, Taraf Devletten, 1 Şubat 2020'ye kadar Dünya Miras Merkezine sunulmak üzere varlığın durumuyla ve yukarıda belirtilen noktalarla ilgili güncellenmiş bir raporu 2020 yılınca yapılacak olan 44. Dünya Mirası Komitesi oturumuna sunması talep edilmektedir.”