Kadınlar, erkeklik kodlarının hakim olduğu mühendislikte de iddialı

  • 09:04 6 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
Hikmet Tunç
 
VAN - Çalışma yaşamından uzaklaştırılmaya çalışılan kadınların önüne “erkek işi” olarak engel konulan alanlardan biri de mühendislik. “Topukluyla nasıl şantiyeye gideceksiniz?” sorusuyla başlayan ve birçok engelle karşılaşan kadın mühendisler, algıları yıkmakta kararlı. 
 
Mühendisliğin erkeğe mal edilen bir meslek olarak görülmesine tepki gösteren kadın mühendisler, yaşadıkları sorunları dile getirerek, tek çözüm olarak örgütlenme mesajı verdi. Makine Mühendisleri Odası (MMO) Van Temsilciliği Yönetim Kurulu üyelerinden Gamze Güngör, mühendis kadınların mesleğe başlamadan önce ya da başlarken yaşadıkları pek çok sıkıntı olduğunu belirterek, meslekte tanınan hakların uygulamada yerine getirilmediğini söyledi. 
 
‘Algıları kırmak istiyoruz’ 
 
Sahada, şantiyede ve ofiste eril zihniyetin hakim olduğunu ifade eden Gamze, “Şiddet yalnızca fiziksel bir yönelim değildir. ‘Kadın mühendis topuklu giyip şantiyeye gitmez’ algısını kırmak istiyoruz. ‘Kadın elinin hamuruyla erkek işine karışmaz’ algısını kırmak istiyoruz. Kendimizi geliştiriyoruz. Mühendislik icra edilmesi çok zor bir meslektir. Çünkü erkeğe mal edilmiş bir meslektir. Yönetim kurulundaki kadın arkadaşlar olarak meslektaşlarımızla örgütlenmeye giderek, eril zihniyetin baskıcı davranışlarına karşı mücadelemizi yükseltme kararı aldık” diye konuştu. 
 
‘Erkek işine karışırım’
 
Kadınların duygusal olduğu kadar rasyonel de düşündüğünü ancak toplumda kadınların rasyonel olmadığını, bu tür meslekleri yapamayacağına dair cinsiyetçi kodlar olduğunu hatırlatan Gamze, “Çünkü bir kadın yeri geldiğinde duygularıyla, yeri geldiğinde mantığıyla hareket edebilir. Kadın her şeydir. Kadın dünyadır. Unutmayın kadına ne verirseniz verin, size fazlasıyla dönecektir” dedi. 
 
‘İş verenler erkek mühendis arıyor’ 
 
MMO Yönetim Kurulu’nda yer alan Demet Sevin de, mezun olduğunda ailesi başta olmak üzere birçok kişinin “yapamazsın” dediğini aktardı. Erkekle bütünleşmiş bir meslek olarak bakıldığına işaret eden Demet, “Ailem bana ‘mezun olduktan sonra gel eve otur’ şeklinde yaklaşıyordu. Ben iş bulmaya çıktığımda ise başvurduğum bütün iş sahipleri genelde erkek arıyorlardı. Kadın görünce de bana ‘yapamazsın’ yaklaşımlarını sergiliyorlardı” ifadelerini kullandı. 
 
‘Meslekte birçok kez tacizle karşı karşıya kaldık’
 
Mezun olduktan 6 ay sonra özel bir şirkette iş bulduğunu söyleyen Demet, genellikle sanayi bölgesinde çalıştıklarını dile getirdi. Meslekte genelde fiziki yapının tamamı erkeğe göre düzenlendiğine dikkat çeken Demet, “Mesela sanayi bölgesinde kadınlara ait bir tuvalet yok, tacizlerle karşılaşabiliyoruz. Ama tüm bu zorluklara rağmen ben bir erkekten çok daha iyi çalışabildiğimi gösterdim” dedi. 
 
‘Kadın mücadelesi vermeye devam edeceğiz’
 
Son olarak meslektaşlarına seslenen Demet, şöyle dedi: “Her yerde birçok zorluklarla karşı karşıya kalacaksınız belki ama biz sesimizi yükselttikçe zorlukların üstesinden gelebiliriz. Herkes aslında daha iyi bir mühendis, daha güçlü bir kadın olarak görecektir. Biz mesleğimizin bütün alanlarında kadın mücadelesi vermeye, kadın sesini duyurmaya devam edeceğiz.”