Yaşam alanlarını savundukları için soruşturma açılan kadınlar: Korkmuyoruz

  • 09:07 6 Temmuz 2019
  • Ekoloji
 
Melike Aydın
 
AYDIN - JES kuyularına karşı köylerini ve yaşam alanlarını korumak için mücadele eden Kızılcaköylü kadınlar hakkında “jandarmaya mukavemet” gerekçesiyle soruşturma açılırken, kadınlar “korkmuyoruz sonuna kadar direneceğiz” diyerek kararlılıklarını gösterdi. 
 
Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy’de, Jeotermal Enerji Santrali (JES) kuyusu açmak isteyen şirketi koruyan jandarma ile karşı karşıya gelen 8’i kadın 11 köylü, “jandarmaya mukavemet ettikleri” gerekçesiyle ifadeye çağırıldı. Önce kendileri jandarma hakkında suç duyurusunda bulunmalarına rağmen ifadeye çağrılan kadınlar, gözdağı verilmek istendiğini ancak direnmeye devam edeceklerini belirtti.
 
‘Jandarma köylüleri değil şirket sahibini korudu’
 
Efeler Karakolu’nda ifade vermeleri için tebligat gönderilen 10 kişiden biri olan Leyla Çiyanşen, Aydın Barosu’ndan avukat isteyerek ifade verdiklerini söyledi. Leyla, “Jandarma bizi koruması gerekirken JES’çileri korudu. 200 jandarma 1 kişiyi korudu. Bizim de biraz da içimize işleyen bu. Yaşam alanımızı savunmak için direğe sarıldım, dizime kadar çimento döktüler. Aydın binbaşı vurdu bana bayılmışım. Ardından hastaneye gittik ama hakaret yok. Ertesi gün bir gencimizi alıyorlardı yapacak bir şey bulamadım gazetecileri çağırdım. Hepsinden şikayetçiyim darp ettiler, biber gazı yedik” dedi. 
 
‘Çünkü onlar devlet adamı biz ise halkız’ 
 
İfade esnasında bir arkadaşlarının fenalaştığını kaydeden Leyla, “Biz onlardan şikayetçi olduğumuz halde onlar bize dava açtı. Bizim davadan haberimiz yok ama onlar bizden bir gün sonra açmalarına rağmen biz ifadeye çağırıldık. Çünkü onlar devlet adamı biz halkız, çiğnenebilen halk” diye belirtti. 
 
‘Korkmuyoruz sonuna dek direneceğiz’
 
Dava konusu edilen 4 Aralık 2018 tarihinde, TOMA’nın bir yurttaşın tarlasına girerek ekinlerine zarar vereceği için jandarma ile tartıştığını ve gözaltına alınmak istendiğini söyleyen Fatma Orbay ise, şunları dile getirdi: “Jandarma bir yandan biz bir yandan asılıyoruz. Biz jandarmaya hakaret etmişiz işine engel olmuşuz diye. Onlar etten duvar ördüler. Biz kötü bir şey yapmışız gibi ifade verdik. Bu caydırma politikası. Ama korkmuyoruz sonuna kadar direneceğiz. Burası 1. Dereceden tarım arazisi. Sonuna kadar direneceğiz.” 
 
77 yaşındaki Hatice darp edilmişti
 
Olay günü darp edilen 77 yaşındaki Hatice Barlas da, jandarmanın kendilerine hakaret ettiğini ifade ederek, “Yazıklar olsun onlara. Nedir bu çektiğimiz. Burada bir yılda 3 mahsul ekiliyor. Buradaki insanlar neyle geçinecek? Yaşam hakkımızı savunuyoruz. Eko sistem kalmayacak. Yarın belki içecek su arayacağız” diye tepki gösterdi.