Polisin darp ettiği eşbaşkan: Saldırı halkın iradesine tahammülsüzlüktü

  • 09:09 6 Temmuz 2019
  • Güncel
VAN - Polisin Diyadin Belediyesi’ne girerek darp ettiği eşbaşkanlardan Betül Yaşar, saldırıyı “halkın iradesine tahammülsüzlük” olarak değerlendirdi. Saldırının ülkede artarak devam eden kadına yönelik şiddetten bağımsız olmadığını kaydeden Betül, kendilerine sahip çıkan Diyadin halkına teşekkür etti. 
 
Ağrı’nın Diyadin Belediye Eşbaşkanları Betül Yaşar ve Evren Demir, 2 Temmuz’da bir belediye çalışanının bina girişinde kurulan polis noktasında darp edilmesine karşı çıktıkları için darp edilmişti. Polis, hiçbir yazılı gerekçe göstermeden olay sırasında kayıt alan kameralara da el koymuştu. İlçe sakinleri başta olmak üzere kamuoyunun tepkisine neden olay sırasında darp edilen ve sol elini kullanamayan Eşbaşkan Betül Yaşar, yaşananları anlattı. 
 
Olay günü hatırlatan Betül, “İki gün önce saat 14.00 civarında belediye binasında otururken arbede seslerinin gelmesiyle birlikte aşağıya indik. Gönüllü olarak belediye şoförlüğümüzü yapan Mehmet Hayri Oruç, polisler tarafından darp ediliyordu. Bizde onların elinden çıkararak hemen bir odaya yerleştirdik. Polislerin yüksek sesle ‘bu böyle kalmayacak’ demesiyle, onlarca polisin0 belediye binasına hücumuyla karşılaştık. Direk belediye binasına coplarla girdiler ve küfürlerle, hakaretlerle saldırmaya başladılar. Eşbaşkanlar olarak araya girince bize saldırdılar” dedi. 
 
 ‘Seçimle elde edemediklerini zorla gasp etmeye çalışıyorlar’
 
“Açıkçası gözleri dönmüştü. Saldırdıklarında kin, nefret ve öfke ne derseniz vardı” diyen Betül, o an hukuk adına hiçbir şeyin olmadığını söyledi. 31 yerel seçimlerinde belediyeyi büyük bir oy farkıyla kazandıklarını belirten Betül, “Bunu hazmedemediler. Açıkçası halkın iradesini tanımama mesajını verdiler. Seçimle elde edemediklerini zorla gasp etmeye çalışıyorlar. Bu iradeyi coplarla saldırarak, ters kelepçe kullanarak, sırt üstü yatırarak, hakaret ederek, almaya çalışıyorlar. Halkın üzerinde kurdukları baskı politikalarının işe yaramadığını görünce de tekrar tekrar bu tür provokasyonları devreye koyuyorlar” diye konuştu. 
 
‘Kadın, Kürt olmam darp edilmem için yeterliydi’
 
Saldırılara en büyük tepkinin ilçe halkından geldiğini ve ziyaretlerle kendilerine destek verildiğini dile getiren Betül, halkın kendilerini yalnız bırakmadığını söyledi. Betül, halkın bu desteğiyle ayrıca “İrademizi kıramazsınız. İrademize yapılan her saldırı bize yapılmıştır. Mafyavari bir şekilde belediyemize saldıramazsınız? Böyle bir hakkınız yoktur? Seçilmişlerimize saygı duymak, tanımak zorundasınız” mesajının verildiğini söyledi.
 
Polis tarafından uygulanan şiddetin aynı zamanda ülke genelinde artarak devam eden kadına yönelik şiddetle doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Betül, “Çünkü seçilmiş bir kadın olarak değil bir Kürt olarak bakıyorlardı. Onlar için Kürt olmamız yeterli. Benim bir kadın, Kürt olmam darp edilmem için yeterliydi. Halka yönelikte küfür ve hakaretleri vardı. ‘Öldürün tarayın’ tehditleri ile yıllardır Kürtlere karşı biriktirdikleri öfkeyi bizim bedenimiz üzerinden dindirmeye çalıştılar. Bizler öfkelerini dindirmek için sadece bir araç olduk. Bizi bir seçilmiş, bir kadın eşbaşan olarak, temsili olarak görmediler” ifadelerini kullandı.
 
‘HDP’nin başarısını hazmedememenin göstergesiydi’
 
Hiçbir saldırının kendilerini yıldırmayacağının altını çizen Betül, şöyle devam etti: “Bizler hiçbir saldırıya karşı susmadık. Saldırılara karşı hep direndik. Her defasında suç işlediklerini, hukuka aykırı davrandıkların söyledik. Ama bizi dinlemediler. Çünkü hukuksuzluğu ilke edinmişler. Dediğim gibi HDP’nin başarısını hazmedemediler. ‘Sizi tanımıyoruz’ ifadesi de bunun göstergesiydi. Kayyımla gelmişlerdi. Halk onları geldikleri yere geri gönderdi. Bunu hazmedemediler. Belediye binasına girerek yaşananları ispatlayan görüntülere usulsüz bir şekilde el koydular. Açıkçası bu bir işgaldi. Ama halk bu işgali geri püskürttü.  
 
‘Diyadin halkı çok güçlü bir halktır’
 
Polis saldırısının ardından hukuki mücadele için birçok avukatın devreye girdiğini dile getiren Betül, Diyadin halkına iradelerine sahip çıktıkları için teşekkür etti. Betül, konuşmanın devamında, “Çok sayıda avukat devreye girdi. Arkamızda çok büyük bir irade var. Ne olursa olsun bizim olanı koruyacağız. Bunun bütün hukuku mücadelesini yürüteceğiz. Kitle, saldırıya karşı ilk günde tepkilerini gösterdiler. Bizim saldırıya uğradığımızı görünce de sahiplendiler. Diyadin halkı çok güçlü bir halktır. Hiçbir saldırıya boyun eğmedi. Eğmeyecektir. Ben burada halkın gösterdiği iradeye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.