Sistematik işkencede bulunan hukuk öğrencisi serbest

  • 09:10 6 Temmuz 2019
  • Güncel
Şehriban Aslan - Berîtan Elyakut
 
DİYARBAKIR - Yenişehir İlçesine bağlı Fiskaya semtinde bir kadını sistematik işkenceye maruz bırakan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olduğu öğrenilen E.D. isimli erkek, kadının şikayetine rağmen serbest bırakıldı. Tanıkların ifadelerine göre E.D. isimli erkek, birlikte yaşadığı kadına elektrikli işkence ve benzeri tarzda işkenceler uyguladı. 
 
Türkiye’de kadın katliamlarında her geçen ay artışlar yaşanırken, mahkemelerin iyi hal indirimleri, iktidarın erkeği koruyan söylemleri ise kadın katliamlarına, cinsel istismara, tacize ve şiddete adeta davetiye çıkarıyor. Ajansımız tarafından yapılan şiddet çetelesine göre, Haziran ayında en az 29 kadın en yakını olan erkekler tarafından katledilirken, 6 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi, 26 kadın cinsel taciz ve şiddete maruz bırakıldı. 2019’un ilk altı ayında ise en az 133 kadın katledildi. Gerçekte olan ise bu rakamların çok çok üstünde.
 
Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesine bağlı Fiskaya semtinde oturan ve Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olan E.D. isimli erkek birlikte yaşadığı kadını sistematik işkenceye maruz bıraktı. Elektrikli işkence ve devamı olan işkencelerle kadını sürekli şiddete maruz bırakan E.D.’den şans eseri kurtulan kadın, komşularının yardımıyla farklı bir eve götürüldü. Kadının yüzündeki kanları temizleyen komşularından biri, kadının vücudunun her yerinde morluklar, kesikler ve çeşitli izler olduğunu kaydetti. 
 
‘Serbest bırakılması kabul edilemez’
 
E.D.’nin mahalleli tarafından istenmediğini kaydeden kadınlar, suç duyurusunda bulunmak için gittikleri sırada E.D. tarafından tehdit edildiklerini ve E.D’nin şikayete rağmen elini kolunu sallayarak emniyetten çıkmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Sokakta komşuları ile evin önünde otururken bir ses geldiğini belirten tanık, “Kadın bağırarak yanımıza koştu ve kendini yanımda olan komşumun kucağına attı. Yüzü gözü darbeler almış ve kan içindeydi. Elimi başına koydum neredeyse saçının yarısı elimde kaldı. Bildiğiniz bu kadına sistematik işkence yapılmıştı. Aldım eve götürdüm. Benden gidip telefonunu getirmemi istedi. Gittim kadının telefonunu istedim fakat vermedi. Abisini aradı abisi şikâyetçi olmasını istedi. Sonrasında kadına şiddet uygulayan Emrah denen kişi geldi. Bir numara getirmiş kadına vermek için numarayı verdi gitti. 10 dakika sonra geri geldi ve içeri girmeye çalıştı. Ben izin vermedikçe zorlamaya başladı, evin içine girdi sonra oğlum fark etti. Mahallenin gençleri fark etti ve dövdüler. Sonradan birileri gelip onu gençlerin elinden alıp çıkardı uzaklaştırdı” dedi.   
 
Devletin elektrik işkencesini erkekte kendisine reva gördü
 
Kadının polisleri aradığını ve polise şiddet gördüğünü söylediğini ifade eden tanık, polisin kadına, “Bir şey olmaz” deyip telefonu kapattığını kaydetti. Tanık, ardından kadının abisinin polisi arayıp kız kardeşine işkence yapıldığını ve polisin derhal mahalleye gitmesini istediğini belirtti. Tanık polislerin geldiğini, kadını karakola götürdüklerini ve o esnada da kendisinin de karakola gittiğini aktardı. Tanık, “Gördüğü işkenceleri anlattı. Emrah denen erkek kadına akıl almaz işkenceler yapmış ve bunu sistematik hale dönüştürmüştü. Öyle ki kadına elektrik dahi verilmişti. Karakoldan çıktık ve kadını ailesinin yanına gönderdim” ifadelerini kullandı.
 
‘Böyleleri avukat yapılmamalı’
 
Emrah denen şahsın Dicle Üniversitesi’nde hukuk fakültesinde okuduğunu ve bu yıl staj gördüğünü söyleyen tanık, “Böyleleri yarın öbür avukat olup sapıkları savunacak. Bunun avukat olması demek kadın katliamlarının, şiddetinin, cinsel istismarın ve tecavüzün artması demektir” diyerek hiçbir yerde avukat olmaması gerektiği konusuna dikkat çekti.
 
Mahalleliler E.D.’nin karakolda ifade vermesinin ardından serbest bırakıldığını ve hala elini kolunu sallayarak gezdiğini kaydetti.
 
Ayrıca E.D. isimli erkeğin, “Madem haber yapacaklar gelip benden de röportaj alsınlar. Benim de darp raporum var” diyerek yaptığı şiddeti meşrulaştırmaya çalıştığı belirtildi.