Arin ve annesi artık dışarda: Cezaevindeki çocuklar için kamuoyu oluşturulmalı

  • 09:02 7 Temmuz 2019
  • Güncel
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 1 yıl 10 ay hapis cezası verilen ve iki kızıyla cezaevine gönderilen Vesile Yüksel tahliye edildi. İki kızı ve ailesiyle uzun zaman sonra bir araya gelen Vesile, "Biz içeride çok zorluk çektik ama bizim gibi yüzlerce anne ve çocuk var. Onlar için kamuoyu oluşturulması gerekiyor" dedi. 
 
Mardin'de 2017 yılının Şubat ayında sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece "PKK bir terör örgütü müdür?" sorusuna verdiği "Hayır" cevabından sonra tutuklanan Vesile Yüksel’e 1 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Cezası onandıktan sonra kızları 3 yaşındaki Arin Mirkan ve 5 yaşındaki Avesta ile cezaevine giren Vesile, 15 Ocak’ta cezası bitmesine rağmen, Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi tarafından “disiplin cezası” gerekçesiyle tahliye edilmemişti. 4 Temmuzda kızı Arin ile birlikte cezaevinden çıkarak evine gelen Vesileyi kapıda 7 yaşındaki kızı Avesta karşıladı. 
 
‘Çocuklarım çok zorluk çekti’
 
1 yıl 10 ay ve 15 gün sonra kızları ve ailesiyle bir araya gelen Vesile bir an olsun iki kızının yanından ayrılmıyor. Her dakika Arin'in elinden tutarak öpen Avesta kardeşi ve annesini ise kapıda sarılarak karşıladı. İki çocuğuyla birlikte cezaevinde kalan ve infazı yakılan Vesile, cezaevinde çok zorluk çektiklerini söyledi. İki kızının da bu sürede çok zorluk çektiğini ifade eden Vesile, " Çocuklarım çok zorluk çekti içerde. Mesela çocuk gidiyordu kapıyı çalıyordu ama gelip kızımla tartışıyorlardı neden kapıyı çalışıyorsun diye. Arinin karşısında bir kere gardiyanlar ‘Biz çocuklara yemek vermiyoruz’ dediler. Kızım bir hafta onun etkisinden çıkamadı. Ona gelen eşyalar kalem kitap yine çocuklara verilmiyordu” dedi. 
 
‘Cezamın ertelenmesine en büyük tepkiyi Arin veriyordu’
 
5 buçuk ay disiplin cezası nedeniyle tahliyesinin ertelendiğine değinen Vesile şunları kaydetti: “Arin’de her akşam bu yüzden kavga ediyordu gardiyanlarla. ‘Neden bizi bırakmıyorsunuz’ diyordu. Ben kardeşimle konuştuğumda annemde Avesta ile konuşmak istediğinde izin vermiyorlardı. Bana iki kere disiplin cezası verdiler bir kere Arin çimlere bastı diye ona bağırdılar. Kızım da ağladı ben de neden izin vermiyorsunuz deyince ‘Kızına ağlamasını söyledi’ diyerek bana tutanak tuttular. Yine Avesta’yı dişçiye gösterecektim hastanede ‘muayene değil sadece ilaç vereceğiz’ dediler ben de bunu kabul etmedim. Orda da doktora hakaret etmekten tutanak tuttular." 
 
‘Biz çıktık ancak sistematik işkence sürüyor’
 
Kendileri dışında cezaevlerinde yüzlerce anne ve çocuğun olduğunu belirten Vesile, bunlar için bir kamuoyu oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Arin’in tutsaklarla selamlaşmasının dahi engellendiğini ifade eden Vesile, “Arin orada çok zorluk çekti. Psikolojik baskı kuruyorlardı. Benim kızımın istediği şeyleri getirmiyorlardı. Biz çıktık ama hala orada sistematik işkence  devam ediyor. Müebbet hapis cezası alan anneler var dışarıda çocukları bekleyen onlarca aile var. Onlarla ilgilenilmesi gerekiyor. Onların çocukları ile ilgilenilmesi gerekiyor. Şu an cezaevlerinde 800'den fazla çocuk var. Hiç kimse orda bir gün bile kalmayı hak etmiyor. Onlar için bir şey yapılması gerek. Benim kızım 1 yıl 10 ay 15 gün cezaevinde kaldı ve orada çok şey yaşadı. İleride bu farklı şekillerde de kendini gösterebilir o yüzden cezaevindeki çocuklar ve anneler için bir şey yapılması gerekiyor" dedi. 
 
Avesta'dan annesine: Bundan sonra hiç ayrılmayacağız
 
Konuşurken bile iki kızının yanından ayrılmadığı Vesile'ye Avesta'nın sürekli annesini öpüp "Bundan sonra hiç ayrılmayacağız" demesi de gözden kaçmadı. Vesile, eve geldikten bir gün sonra cezaevindekileri özleyen Arin'in kendisine her defasında "Ben onları özledim gideyim üç gün orda kalayım sonra geri dönerim" dediğini aktardı.