Kadınlardan 8 Temmuz çağrısı: Kenti siyah ve mor renklere bürüyelim

  • 09:09 7 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği öncülüğünde 8 Temmuz’da ‘Kadın yaşamdır yaşamı öldürme’ sloganı ile kentin her yerini mor ve siyaha bürüyecek. Rosa Kadın Derneği üyesi Emine Esmer, kadın, çocuk katliamlarını ve şiddetini durdurmak için tüm kesimleri eyleme katılmaya davet etti. 
 
Diyarbakır’daki Şiddetle Mücadele Ağı altında faaliyet yürüten kadınlar, kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 8 Temmuz Pazartesi günü kenti mor ve siyaha bürüyor. Ayrıca son 4 ayda kadın ve çocuğa yönelik şiddet içeren başvurularının raporu da saat 11.00’de Rosa Kadın Derneği’nde basın ile kamuoyuna duyurulacak. Diyarbakır’da da son iki ay içinde Müzeyyen Boylu, Merve Ünal ve Aygül Günler en yakınlarındaki erkekler tarafından katledilmişti. Rosa Kadın Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, Diyarbakır Barosu ve Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Şubeler Platformu’nda bulunan kadınlar yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için eylem yapma kararı aldı.
 
‘Bu sorun tüm toplumun sorunudur’
 
Yapacakları eyleme ilişkin bilgi veren Emine Esmer, “Sadece bir ay içinde Diyarbakır’da 3 kadın katledildi. Bu sorun tüm toplumun sorunudur. Bu konuya ilişkin büyük bir başkaldırı olmalıdır. Bu yüzden böyle bir eylem düşündük ve isyanımızı göstereceğiz. Eylemimiz , ‘Jin Jiyane Jiyanê ne Kuje’ (Kadın yaşamdır yaşamı öldürmeyin) sloganı ile mor ve siyah renkler ile yapılacak. Şehrin her yanını kadının rengi ve kadının isyanının rengi ile donatacağız. Bizler yasta değiliz, siyah afişleri isyanın rengi olarak asacağız. Bu eylem ile mührümüzü 8 Temmuz’a vuracağız. Kadın katliamlarına ve şiddetine karşı tepkimizi gösterip isyanımızı diri tutacağız” dedi.
 
‘Gün tepkimizi gösterme günüdür’
 
Emine toplumun her kesiminden bu eyleme katılması gerektiği çağrısında bulunarak, “Böyle bir çalışmayı planladığımızda birçok kurumdan destek aldık. İnanıyoruz ki katliama ve şiddete karşı olan herkes o gün yanımızda yer alacaktır. Ayrıca ‘bu sorun sadece kadınların ve Kürt kadınına ait değil insanlığı ilgilendiren sorundur’ diyerek 8 Temmuz’da herkesi bekliyoruz. Gün tepkimizi gösterme günüdür.”
 
Çağrı metni
 
Kadınların hazırladığı çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: “Bizler, kadın ve çocuklara yönelik şiddet karşısında fikir ve eylem birliği içerisinde olan güçler olarak, katledilen kadınlar için yalnızca yasta değil, aynı zamanda isyandayız. Kadın, erkek, genç, yaşlı, tüm Diyarbakırlılar olarak sessiz bir çığlıkla isyanımızı bütün şehre ve dünyaya duyurmak istiyoruz. Kadınlara yönelik her türlü şiddete ve kadın cinayetlerine karşı durmak ve bu gidişe dur demek için bu isyanı renklerle yükseltmek istiyoruz. 8 Temmuz Pazartesi günü tüm kenti siyah ve mor renklere bürüyerek, kadın cinayetlerine karşı olduğumuzu ve asla susmayacağımızı duyuruyoruz. Gelin, bu isyana siz de katılın. Evlerinizde, iş yerlerinizde, araçlarınızda, bileklerinizde siyah ya da mor renk (kurdele, şal, eşarp, bant…vb) taşıyın. Sesimize ses, gücümüze güç katın. Bir olalım, beraber olalım, katliamlara beraber dur diyelim. Ve hep beraber haykıralım. Kadın yaşamdır.”