Marin Harabeleri korumasız bırakıldı!

  • 09:01 9 Temmuz 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’de bulunan ve tarihi yapısıyla uzun yıllardır ayakta kalabilen yapılardan biri olan Marin (Marinê) Harabeleri bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edildi.
 
Tarihi yapısı ve eserleri ile bilinen Mardin'in Nusaybin ilçesi birbirinden güzel tarihi yapıları ile ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Camilerden, kiliselere kiliselerden manastırlara çok kültürlülüğüyle geçmişten günümüze gelen eserlerin yer aldığı ilçede bu eserlerden biri de Marin (Marinê) Harabeleri. İlçenin 15 kilometre Kuzeydoğusu’nda yer alan Marin Köyü’nde bulunan harabeler Bagok dağının eteklerinde bulunuyor.  Köy halkının yerleşim için kullanmadığı evlerde herhangi bir restorasyon çalışması da yapılmıyor. 
 
Harabeler üzerinde inceleme ve koruma yapılmıyor! 
 
Roma ile Bizans döneminden kalma kalıntıların olduğu harabelerdeki taşlar üzerinde yapılan kabartmalar da dikkatlerden kaçmıyor. Birden çok harabe ve mağarasıyla tarihe yolculuk yaptıran eserlerin çoğu bakım yapılmadığı için toprak ve ot yığını arasında kalmış. Hayvanların çoğu zaman ahır olarak kullandığı harabeler için bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmış değil. Kabartma ve yazı izlerinin olduğu harabelerin koruma altına alınmasını isteyen köylüler, yeni bir çalışma yapılması durumunda harabeler içinde yeni şeyler keşfedileceğini söyledi. 
 
90'larda devlet tarafından yakılarak boşaltıldı 
 
Geçmişten bu yana sürekli savaş gören köy ise tarih boyunca birden çok uygarlığı içinde barındırmış.  Timur Cizre'yi almaya gelirken köyde bulunan halkın Timura karşı çıkması sonrasında bütün köylüleri kılıçtan geçirmesi ile anılan köy tarih boyunca gördüğü savaşların sonuncusunu 90'larda görmüş. Bagok dağı eteklerinde bulunması nedeniyle sürekli askeri operasyonların yaşandığı köyde 90'larda bölgede artan koruculuk dayatması sonrası koruculuğu kabul etmeyen köy boşaltılarak yakılmış. Yakıldıktan yıllar sonra köylülerin yeniden giderek yaşamını devam ettirdiği köyde harabeler bu süre boyunca boş kaldı. 
 
Birden çok uygarlığa ev sahipliği yaptı 
 
Harabelerin tarihi geçmişi ise şöyle: “Nusaybin ilçesinin 15 km kuzeydoğusundadır. Asurilerin Merdis, Komukların Mariis adını verdikleri Marin, Mezopotamya’nın en eski ve en büyük şehirlerinden biridir. Değişik tarihlerde çokça el değiştirmiştir. Tarihin çok eski bir şehri olan Marin, bugün taş ve toprak yığını durumundadır. Harabeler arasında Roma, Bizans ve Süryani Kadim cemaatine ait birçok kilise kalıntısı görülmüştür. Şehrin batısında bulunan kale, Marin’in geçmişi hakkında bilgi verebilecek niteliktedir. Kuzey yönüne isabet eden kesimde saraylar, kiliseler, kayaların üzerinde ve mağara girişindeki çivi ve strangila yazılar, çeşitli kabartma resimleri görülmeye değer şaheserlerdir. Şehrin üst mahallesi sayılabilecek mağaraları, mezarlardan oluşmaktadır.
 
Akarsuyu olmadığı için her evin bir sarnıcı vardır. Ayrıca alt doğusunda 60x60x60 m ölçülerinde kayadan oyma, tavanları kemer biçiminde birbirlerine birer ara duvarla ayrılmış 4 sarnıcı vardır. Timur Cizre’yi almaya giderken, köy halkının (Timur’a karşı geldiğinden) kılıçtan geçirildiği ve böylece Marin’in bir daha şenlenmediği söylenmektedir.”