Kayyımın kilit vuramadığı mücadele: Hevi Umut Kadın Atölyesi

  • 09:05 9 Temmuz 2019
  • Güncel
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR - Batman Belediyesi’ne atanan kayyım tarafından kapatılmak istenen ancak kadınların verdiği mücadeleyle geri adım atılan Hevi Umut Kadın Atölyesi, bir atölyeden çok rehabilitasyon merkezi misyonuna sahip. Atölye ile üretim sürecine katılan kadınlar, hemcinslerine “evde oturmayın” çağrısında bulundu. 
 
Batman Belediyesi’ne bağlı Hevi Umut Kadın Atölyesi, 2009’dan bu yana çeşitli alanlarda çalışmalarına devam ediyor. 20 bin nüfuslu Petrolkent Mahallesi’nde kurulan Atölye, kadınların üretime dahil olabileceği ve ekonomik özgürlüklerini elde edebilecekleri alanlar üzerinden çalışmalar yürütüyor. Bilinçli olarak dezavantajlı, 90’larda köy boşaltmalarından sonra göç almış bir mahallede kurulan Atölye, evden çıkamayan, sosyal aktiviteleri olmayan kadınların çevre edinip sosyalleşerek özgüven kazanmalarını da amaçlıyor. 
 
Atölyeden eğitim alan kadınlar, kendi işyerini açmanın yanı sıra  atölyelerde kazandıkları mesleki becerilerinin karşılığını dışarıda da alabiliyor.
 
Birçok alanda atölye ve eğitim veriliyor
 
Mesleki eğitim kurslarında kadınlar, kadın ve çocuk giyimi, yöresel kilim dokumacılığı, kitre bebek yapımı, kuaförlük dallarından oluşan kurslarından faydalanıyor. Kadınlar katıldıkları kursların bitimiyle sertifika alıyor. Bu da daha sonra bir işletme açma imkanı sağlıyor. Bunun yanında kadınlara kuruma bağlı sosyolog tarafından eğitim ve danışmanlık hizmeti de veriliyor. Eğitimlerin çok önemsendiği ve aksatılmadan yürütüldüğü Atölye’de, aile içi iletişim dersi, toplumsal cinsiyet rolleri, şiddet ve şiddet türleri konulu eğitimler veriliyor. 
 
Hevi Kadın Atölyesi satış noktaları oluşturulacak
 
Kadınlar için Hevi Kadın Atölyesi, bir atölyeden çok bir rehabilitasyon merkezi misyonunu taşıyor. Asıl amacı meslek edinmekten ziyade sosyalleşmeyi sağlamak olan Atölye’de, piknik, tarihi yerlere gezi, sinema gibi sosyal aktiviteler de düzenleniyor. Yapılan ürünlerin satışı için de projeler gerçekleştiriliyor. Şimdiki hedef ise kadın özgün tezgahları kurarak Hevi Kadın Atölyesi satış noktaları yaratmak. Bu şekilde kadınlar ürettiklerini satarak doğrudan ve sürekli bir gelir elde edebilecekler.
 
Kadınların direnişi kayyıma geri adım attırdı
 
Tüm bu çalışmaların yanı sıra Hevi-Umut Kadın Atölyesi’nin kadınlar için anlamı çok ayrı. 11 Ekim 2016 tarihinde Batman Belediyesi’ne atanan kayyımla beraber Hevi Kadın Atölyesi için de diğer tüm kadın kurumları gibi kapatma kararı alındı. Ancak kadınlar, bu kararı kabul etmeyerek direnişe geçti. Kurum önünde oturma eylemi yapan kadınlar, kurumlarının kapatılmasına müsaade etmedi. Kadınların direnişi sonucu kayyım tarafından verilen karar geri çekilmek zorunda kalındı. 
 
‘Emek verildiği takdirde kazanılır’
 
4 buçuk senedir dikiş atölyesine katılan Fikriye Oğuz, kursa başlamadan önce ise hep evde oturduğunu söyledi. Fikriye, “Atölyenin bana çok faydası oldu. Çevre edindik, sosyalleştik, çok şey öğrendik. Bir şeyler üretiyoruz ve ürettiklerimizi satıp ekonomik özgürlüğümüzü elde ediyoruz. Günlerimiz çok güzel geçiyor. Bir derdimiz olunca kurumda çalışan sosyoloğumuzla konuşuyoruz. Yaşadığımız sorunlara çözüm üretebiliyoruz. Ev baskısından, sıkıntıdan, sıkılmaktan kurtulduk. Buradaki kadın arkadaşlarla maddi manevi birbirimize destek oluyoruz. Burası biz kadınların evi gibi oldu. Hiç kimse bizi rahatsız etmiyor. Serbest ve özgürüz burada. Henüz kendime bir yer açmadım. Diktiklerimi komşularıma, tanıdıklarıma satıyorum. Artık kendi ayaklarımızın üzerinde duruyorum. Kadınlar evlerinde oturmasınlar. Bir şeye emek verirlerse elbet kazanırlar. İnsanın kocasına muhtaç olmaması çok güzel bir duygu. İnsan çabasıyla bir şeyler üretince kendiyle gurur duyuyor” dedi. 
 
‘Hiçbir kadın evinde oturmasın’
 
Atölyeye başladıktan sonra hayatında çok şey değiştiğini anlatan Songül Akdemir de, kilim atölyesinde çalışıyor. Songül, “Ev benim için yalnızlıktı, sıkıntıydı. Buraya geldikten sonra insanları tanıdım, arkadaşlıklar kurdum, özgüvenim çok arttı. Çalışınca biliyorum ki kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Ben de para kazanıyorum artık. Çocuklarımın masraflarını karşılıyorum. Aynı zamanda meslek de ediniyoruz. Ne kocam ne ailesi çalışmama izin vermedi. Ben pes etmedim baskı yapa yapa çalışmaya başladım. Hiçbir kadın evinde oturmasın. Çalışsınlar erkeklerin eline bakmasınlar. Mücadele etsinler. Ekmeklerini taştan çıkarsınlar. Kadınlara iş imkanı yaratılsın. Kadınlara meslek öğretilsin ve önleri açılsın. Kadınlar artık bu baskı ve zora dur demeli. Kadınlara fırsat verilse çok şey başarırlar. Kayyım geldiğinde burayı kapatmaya çalıştı. Biz buna müsaade etmedik. Hiçbir ücret almadan geldik çalıştık. Tüm kadınlar bir araya geldik, direndik ve kazandık” diye belirtti. 
 
‘Ekonomik özgürlüğü olan kadının özgüveni artıyor’
 
Kuaför atölyesine katılan Tubanur Taşan ise, mesleği öğrendikten sonra kendi yerini açmak istediğini söyledi. Hem meslek hem de çevre edindiğini aktaran Tubanur, şöyle dedi:  “Daha önce bu atölyeye katılıp kuaförlük yapan arkadaşlarımız var. Ben de buradan meslek edinip çalışmaya devam etmek istiyorum. Sabah saat 08.00 gibi gelip akşamüstü saat 17.00 gibi çıkıyoruz. Gelen kadınlardan hiçbir ücret almıyoruz. Dar gelirli kadınlar buraya gelip ihtiyaçlarını karşılıyor biz de onlar sayesine pratik yapmış oluyoruz. Kadının çalışmasını erkeğin çalışmasından daha önemli buluyorum. Ekonomik özgürlüğü olan kadın, ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yanında büyük oranda özgüvene sahip oluyor. Kadın ekonomik özgürlüğünü elde ettiğinde kendini bulabilir. Kadın artık eski kadın değil, bambaşka bir yerde. Kadınlar artık kendini ezdirmiyor. Kadınlar, artık pasif değil daha aktif duruma gelmeli.”