Mahkemeden istismar suçunu ‘dalgınlık’ olarak savunan sanığa beraat!

  • 09:22 9 Temmuz 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR- Arabasına aldığı 12 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli doktor Metehan G., ilk duruşmada tahliye edildi. Sanık kendini “olay günü çok dalgındım” şeklinde savunurken, mahkeme heyeti ise somut delil bulunmadığı gerekçesiyle tahliyenin yanı sıra beraat kararı verdi. 
 
Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor olarak görev yapan Metehan G. isimli erkek, 21 Şubat’ta Yenişehir ilçesinde durakta bekleyen 12 yaşındaki çocuğu adres sorma ve hastaneyi bilmediği bahanesiyle arabasına bindirerek cinsel istismara maruz bıraktı. 
 
Ailenin yaşananları öğrenmesi ardından aynı gün içerisinde suç duyurusunda bulunuldu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği Metehan G.’nin, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Çocuğun cinsel istismarı” suçlarından tutuklanmasına karar verdi. Yargılama ise, iddianameyi kabul eden Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince yapıldı. 
 
Adres tarifi bahanesi ile cinsel istismarda bulundu
 
Çocuk, Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) verdiği ifadesinde olay günü saat 14.30 sıralarında otobüs durağının önünde beklediğini ve Metehan G.’nin de durakta beklediğini belirtti. Bu esnada Metehan G’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin nerede olduğunu sorduğunu ve kendisinin tarif ettiğini fakat tek başına gidemeyeceğini araca binerek tarif etmesini istediği kaydedildi. Çocuk, araca binmesinin ardından Metehan G. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını, arabadan atlayarak kaçtığını aktardı.
 
İddianamede, çocuğun babasının karakolda verdiği ifadede Metehan G.’den şikâyetçi olduğu ifade edildi.
 
Sanık cinsel istismarı ‘dalgınlığa’ bağladı
 
Metehan G. Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde, çocuğu 19 yaşında zannettiğini iddia ederken, istismara maruz bırakmadığını da öne sürdü. Yaptığının herhangi bir suç teşkil etmediğini savunan Metehan G., olay günü çok dalgın olduğunu ve çocuğu neden arabaya aldığını bilmediğini kaydederek, suçunu meşrulaştırmaya çalıştı.
 
Cinsel istismara ilişkin somut deliller
 
Alınan ifadelerin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile Metehan G.’nin “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklanmasına karar verildi.
 
Hazırlanan iddianamede, kolluk tarafından tanzim edilen ve 21 Şubat 2019 tarihli teşhis tutanağında, çocuğun Metehan G.’yi teşhis ettiği kaydedilerek, “Yapılan soruşturma ve toplanan deliller neticesinde, mağdur ve müşteki beyanı, şüphelinin tevil yollu ikrar içeren ve aşamalarda çelişkili savunmasının tutanağı, CD izleme tutanağı birlikte değerlendirilmek sureti ile, şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu, böylece 12 yaşında olan mağdur adres tarifi hilesi ile kandırarak araca bindirdiği ve araç içerisinde şüphelinin mağduru cinsel istismara maruz bıraktığı ve mağdurun araçtan inerek uzaklaştığı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını işlediği hususunda şüpheli hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphenin hasıl olduğu tüm dosya kapsamında anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
İlk duruşmada tahliye 
 
İddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 10 Nisan tarihinde görülen ilk duruşmaya çocuk, ailesi ve avukatı Yeşim Şantürk’ün yanı sıra sanık Metehan G. ile avukatı Serhat Tunç da katıldı. İlk duruşmada, çocuk ve ailenin ifadelerini geri çekmesi dikkatlerden kaçmazken, ifadenin geri çekilmesiyle birlikte Metehan G.’nin hemen tahliye edilmesi akıllarda soru işaretlerine neden oldu. 
 
Erk adalet yine devrede!
 
Duruşmada savunmaların ardından iddia makamı, esas hakkında ki mütalaasını okudu. Mütalaada, çocuğa yapılan cinsel istismar anlatılarak, “Mağdurun duruşma esnasında vermiş olduğu beyanında böyle bir olayın yaşanmadığını, anne ve babasının tepkisinden çekindiği için sanık hakkında bu şekilde beyanda bulunduğunu belirtti. Mağdurun anne ve babası mahkemeye hitaben göndermiş olduğu dilekçelerde de böyle bir olayın yaşanmadığını belirttikleri; Sanığın üzerine atılı suçu işlediği hususunda soyut beyan dışında kuşku sınırlarını aşan, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı anlaşılmakla sanık Metehan’ın CMK’nın 223/2-e maddesi gereğince (Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması) beraatına ve tahliyesine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” diyerek bir kez daha erk adaleti gözler önüne serdi.
 
Çocuğun avukatı ve ailesi ise, mütalaaya karşı “Takdir mahkemenin” dedi.  
 
Beraat yetmedi tazminat hakkı da verildi
 
Mahkeme heyeti ise kararında, “Her ne kadar sanık Metehan G. hakkında mağdura yönelik, ‘çocuğun cinsel istismarı ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarını işlediğinden bahisle kamu davası ikame edilmiş ise de sanık savunmaları, mağdur anlatımları, müşteki beyanları nazara alındığında, sanığın üzerine atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak somut maddi delil bulunmadığından sanığın CMK’nın 223/2-e maddesi gereğince her bir suçtan ayrı ayrı beraatına karar verildi. Tutuklu bulunduğu günler boyunca tazminat davası açma hakkı bulunduğu ihtarı edildi.  Yapılan yargılama giderinin kamu üzerinde bırakılmasına” dedi.
 
Beraat kararı istinafa gönderildi
 
Aile ile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Remzi Atalay, verilen beraat kararına ilişkin Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne kararın tekrar incelenerek sanığın tutuklanmasına karar verilmesi talebinde bulundu.