Kars Belediyesi’nde bir ilk: Kadın çalışmaları çalıştay ile başlayacak

  • 09:23 9 Temmuz 2019
  • Siyaset
Zeynep Turgut 
 
KARS - Kadın belediyeciliği ile sorunlara çözüm getirmeyi hedefleyen Kars Belediyesi, “Yerel Yönetimler Kadın Çalıştayı”na hazırlanıyor. Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, çalıştayın kadın çalışmalarının başlangıcı olacağını belirtti. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde Kars Belediyesi’ni kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları, kentte ilkleri hayata geçirmeye başladı. Kadın kenti yaratmayı amaçlayan belediye, “Yerel Yönetimler ve Kadın Çalıştayı”na hazırlanıyor. 3-4 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek çalıştaya ilişkin aktarımlarda bulunan Eşbaşkan Şevin Alaca, belediye bünyesinde kentte bugüne kadar herhangi bir kadın çalışmasının olmadığını belirterek, çalıştayı düzenlemelerinin amacının  kolektif aklı ortaya çıkartmak olduğunu kaydetti. 
 
‘Kadın rengini daha fazla görünür kılmak istiyoruz’
 
Seçimlerden sonra 6 aylık süre zarfında stratejik planlamalarını hazırlamaları gerektiğini söyleyen Şevin, kadın rengini daha fazla görünür kılmak için çalışmalara çalıştay ile başlamak istediklerini dile getirdi. Strateji planlarıyla birlikte daha farklı çalıştaylar ve çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekleyen Şevin, “Bu anlamda ilk çalıştayımızı sağlık çalıştayı olarak düzenledik. Ancak hem HDP’nin bir kadın partisi olmasından kaynaklı hem de bizim diğer belediyelerden farkımız nedeniyle kadınlarla ilgili yapacağımız çalışmaları açığa çıkartması açısından önemsediğimiz için projelerimize çalıştayla başlayacağız” dedi. 
 
‘Hazırlık aşaması devam ediyor’
 
Kars’ta kadınların sorunlarının her alanda çok fazla olduğuna işaret eden Şevin, “Kadınlar adeta hayatın içinde yoklar diyebiliriz. Bırakın belediyeye gelip bunu anlatmayı, sorunlarını dile getirmekte dahi zorlanıyorlar. Biz kadınların gelmesinden çok gidip onların sorunlarını dinlemeyi hedefliyoruz. Çalıştay öncesinde bir hazırlık toplantısı yaptık. Kars’ta bulunan tüm kamu kuruluşları, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri (STÖ) temsilcilerinin katılması amacıyla davetler gönderdik. Verim aldığımız bir toplantı gerçekleştirdik. Öncesinde ‘çalıştayda neler konuşulabilir, kadınların sorunları nelerdir ve bu sorunların ne kadarını bu çalıştaya taşımalıyız, yerel yönetimler olarak biz sorunların ve çözümlerin neresindeyiz’ tartışmaları yürüttük. Kadın toplantısında güzel fikirler çıktı. 3-4 Ağustos tarihlerinde kadın çalıştayımızı gerçekleştireceğiz. Hazırlık aşaması devam ediyor. Henüz katılımcılarımız netleşmedi. Ancak Kars’ta kadına yönelik yapabileceğimiz çalıştay çalışmaları hem parti programımıza hem de kadınların toplumsal sorunlarını çözüm odaklı olması açısından önemsiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Sağlıklı toplumun temellerini birlikte atacağız’
 
“Öncelikle sorunlarımızın adını net bir şekilde koymamız gerekir” diyen Şevin, sorunları kadınlardan dinlemenin ve birlikte çözüm üretmenin önemine dikkat çekti. Çalıştayın aynı zamanda bunun ilk adımı olacağına da işaret eden Şevin, şöyle devam etti: “Temmuz ayında çalışmalarımız hızla devam edecek ve katılımcılarımız netleşecek. Özellikle yaptığımız toplantıda bu kadın çalıştayının yürütmesinde yer almak isteyen tüm kadın arkadaşlara ve kurum temsilcilerine önemle birlikte çalışmak istediğimizi ifade ettik. Madem burada birlikte yaşıyoruz, kadınlar olarak bu sorun ve sıkıntılarını birlikte çekiyorsak çözümde de ortaklaşmamız gerektiğini düşünüyoruz ve bu anlamda çalıştayımızı gerçekleştireceğiz. Bu çalıştayı düzenlememizin amacı ortak, kolektif aklı ortaya çıkartmaktır. Sağlıklı ve örgütlü toplumun temellerini ‘birlikte yönetmekle’ atacağız.”