Avukat Işıl Ceylan: ‘İntihar’ iddiasıyla Yeliz’in katledilmesini gizleyemeyecekler

  • 10:05 9 Temmuz 2019
  • Hukuk
HATAY - Son zamanlarda artan kadın katliamlarında “intihar” iddiasıyla gerçek faillerin gizlenmeye çalışıldığını belirten Avukat Işıl Ceylan, aynı iddiayla üzeri örtülmeye çalışılan Yeliz Sural katliamını sonuçlandırmakta kararlı olduklarını vurguladı.
 
Son zamanlarda artan kadın katliamları, “intihar” iddiasıyla karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri olan Şule Çet katliamı gündemdeki yerini korurken, “intihar” iddiasıyla bir kadın da Antakya’da yaşamını yitirdi. 12 Temmuz 2018’de evli olduğu Murat Yeşil tarafından ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Yeliz Sural katliamı, fail ve tanıkların ifadeleriyle “intihar ettiği” ileri sürülerek gizlenmeye devam ediliyor. 
 
‘İntihar süsü verilerek dosya kapatılmaya çalışıldı’
 
Avukat Işıl Ceylan, Yeliz’in iddia edildiği gibi “intihar” ederek yaşamını yitirmediğini, aksine sistematik şiddete maruz bırakıldığını söyledi. Murat Yeşil’in tutuklu yargılandığı davada sanık ve tanıkların çelişkili ifadeler verdiğini belirten Işıl, katliamın aydınlatılması için hukuki mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi. Işıl devamında şunları dile getirdi: “Kadın cinayetleri ‘intihar’ süsü verilerek üzeri kapatılmaya çalışıldığını dosyalarımızda görüyoruz. Yeliz Sural dosyamızda bunlardan biri. Yeliz, 12 Temmuz 2018 tarihinde silah ile intihar ettiği ileri sürülerek hastaneye kaldırılıyor ve 10 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitiriyor. Daha sonra ise özellikle Yeliz’in ailesi tarafından yaşanan bu olayın bir intihar olmadığına yönelik çok ciddi düşünceleri oldu. Yeliz’in 3 çocuğu vardı ve bunlardan biri ise henüz 2 aylıktı. İntihar iddiaları sonrası yeterince bir araştırma yapılmadan ‘Yeliz intihar etti’ denilerek dosya kapatılıyor. Daha sonra ise biz şüphelerimiz üzerine yoğunlaşarak başsavcılığa katliamın tüm çelişkilerini içeren ayrıntılı bir dilekçe sunduk. Bunun üzerine soruşturma tekrar başlatıldı. Soruşturma neticesinde Yeliz’in Murat Yeşil tarafından katledildiğinden bahisle iddianame hazırlanıp dosya açıldı.”
 
‘Yeliz’in şiddete maruz bırakıldığına dair açılan dosyalar var’
 
Dosyadaki çelişkilerin ve Yeliz’in yaşamına son vermediğinin net olduğunun kriminal raporlarla desteklendiğini belirten Işıl, Yeliz’in Murat Yeşil tarafından sistematik şiddete maruz bırakıldığına yönelik tarafları tanıyanların beyanlarından anlaşıldığını kaydetti. Işıl, ayrıca Yeliz’in şiddete maruz bırakıldığına dair açılan ceza dosyalarının da olduğunu anımsattı. 
 
‘Aylar öncesinden katliamın planı yapılmış’
 
Yeliz’in katledilmesinin aylar öncesinden planlandığını ve bunun tanık ifadesinde de ortaya çıktığını dile getiren Işıl, şöyle konuştu: “Tanımadığımız sürpriz bir tanık çıktı ve olaydan 5-6 ay önce Murat’ın kendisiyle görüşüp Yeliz’i öldürmesi karşılığında para teklifinde bulunduğunu söyledi. Murat’ın kendisine ‘ben her şeyi planladım. Ben öldürürsem herkes benden bilir. İstediğin kadar para veririm. Eşimi benim yerime sen öldürür müsün?’ dediğini mahkemede beyan etti. Bu tanık Yeliz’in katledildiği olayı duyduktan sonra hemen Murat’ın teklifini hatırlayıp, karakola gidip, ifade vermiş. Söz konusu tanığın ifadesi bizler için iyi oldu. Dediğim gibi Yeliz, Murat tarafından kendisi ve çocuklarının yaşamı üzerinden çok kez tehditler aldı ve sonrasında ise Murat tarafından katledildi.”
 
‘Aile bireyleri silah sesini duymadıklarını söyledi’
 
Yeliz’in katledildiği evin bulunduğu binada aile bireylerinin yer aldığını bu nedenle tamamının katliamı gizlemeye çalıştığının altını çizen Yeliz, şöyle devam etti: “Aileden oluşan kişilerin tamamının olay anında silah sesi duymadıklarını, olay yerine çocuk ağlayışları duymaları sonrası geldiklerini belirtti. Bizler duruşma esnasında birçok kez, ‘çocuğun ağlama sesinin duyulabileceği bir mesafede nasıl olur da silah sesi duyulmaz’ diye sorduk. Ancak bir cevap alamadık. Onun dışında olay yerinde sanık kalmaya devam ediyor ve Yeliz’in ambulansla hastaneye götürülmesine dahi eşlik etmiyor. 
 
‘Kasten öldürmeden intihara dönüştürülmeye çalışılıyor’
 
Olay yerine gelen kişiler sanığın elini yüzünü yıkadığını, kıyafetlerinin değiştiğini söylüyor. 112 ekibiyle de yine konuşuldu. 112 acil servis olayın kendilerine çok geç haber verildiğini, olay yerine geldiklerinde yerdeki kanın pıhtılaştığını gördüklerini belirttiler. Olay yerindeki kanın pıhtılaşması da delillerin karartılmaya ve kasten öldürmeden çıkarılıp intihara dönüştürülmeye çalışıldığının göstergesidir. 
 
Sanığın ifadeleri de çelişkili. Yine olay yerinde gelen tanıklar yatağın üzerinde hazırlanmış valiz gördüklerini söylediler. İntihar edecek hiç kimse bir valiz düzenleme çabasına girmez. Bu, doğanın olağan akışına aykırı. Bu durum, Yeliz’in katledilmeden önce evden ayrılmak üzere hazırlandığını gösteriyor.” 
 
‘Lohusalık intihar sebebi gösterildi’
 
Dün görülen duruşmaya değinen Işıl, Murat Yeşil’in çelişkili ifadelerde bulunduğunu, Yeliz’in yeni doğum yapması ve lohusalık döneminde olmasının intihara neden olarak gösterildiğini söyledi. 
 
Davanın takipçisi olacaklarını vurgulayan Işıl, Yeliz’in ailesinin de bu dava için mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti. Işıl, dava için toplanması gereken delillerin olduğunu ifade ederek, adaletin yerini bulmasını istediklerinin altını çizdi.