Şule Çet Adalet Komisyonu’ndan çağrı: Artık hepimiz Şule’yiz

  • 11:08 9 Temmuz 2019
  • Güncel
İZMİR - Şule Çet Adalet Komisyonu’ndan Hivda Selen, yargı sürecinde katillerin nasıl korunmaya çalışıldığını hatırlattı. Hivda, “Şule ve tüm kadınlar için adalet istiyoruz” diyerek duruşmaya katılım çağrısı yaptı. 
 
Ankara'da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20'inci katından atılarak katledilen Şule Çet'in failleri Berk Akand ve Çağatay Aksu hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan Hivda Selen, kadın mücadelesinde simge haline gelen davaya katılım çağrısında bulundu. 
 
‘Adaleti kadınlar sağlayacak’
 
Şule için adalet talep etmek amacıyla gerçekleştirilen kampanyanın önemli bir etki yarattığını belirten Hivda, erkek yargının sağlamadığı adaleti kadınların sağlayacağını vurguladı. Hivda, “Delillerin kaybedilmesine karşı kamuoyu yaratıldı, bunlar da mahkeme üzerinde etki oluşturdu. Bu etkinin devam etmesini istiyoruz. Şule Çet kadınlar için bir simge. Bugün onun failleri cezalandırılmazsa katiller, tecavüzcüler, istismarcılar bu davadan güç alacak ve suçun önü açılacak. Bu nedenle kitlesel bir katılım sağlanmalı. Şule ve kadınlar için adalet istiyoruz. Artık her kadın Şule, hepimiz Şule’yiz” dedi.
 
‘Yargı erkeği koruyor’
 
Hivda, Şule’nin ‘intihar ettiğine’ karar veren yargı nedeniyle 3 ay kamu içinde gezen faillerin, kadın mücadelesi sonucu tutuklandığını hatırlattı. Yargıcın Şule’nin babasına “Kızının orada ne işi vardı” şeklindeki sorusunun, Şule’nin katledildiği gece alkollü olduğu şeklindeki iddiaların suçun ve suçlunun meşrulaştırılmaya çalışılması anlamına geldiğini vurguladı. Hivda, yargının erkeğin yanında yer aldığını sözlerine ekledi. 
 
‘Devlet erkeği koruyarak otoritesini de koruyor’
 
Devletin kadını evine hapseden politikalarının bir uzantısı olarak davalarda da erkeğin yanında olan yargı vasıtasıyla kadın mücadelesini sönümlendirmek istediğini ifade eden Hivda, “8 Mart’ı bile hedef göstermelerinin nedeni kadınları kendi önlerinde büyük bir güç olarak görmeleriydi. Kendi erkek sistemlerini yıkıcı bir güç olarak görüyor. Şule’nin katillerini korumalarının sebebi, kadının kendi öz savunmasına izin vermemeleri, aynı zamanda geleneksel erkeklik rollerine bürünmeyen erkeğe düşman olmalarının sebebi bu” dedi.