Kadınlar Şule Çet davasında: Gerçek adalet gelene kadar mücadeleye devam

  • 11:45 10 Temmuz 2019
  • Hukuk
ANKARA - Şule Çet Davası’nın 3’üncü duruşması öncesi Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar, erkek adalet yerine gerçek adalet sağlanana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. 
 
Ankara'da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20'nci katından atılarak katledilen Şule Çet davasında failler Berk Akand ve Çağatay Aksu'nun yargılanmasına devam edildi. Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşma öncesinde Ankara Adliyesi önünde Kadın Savunma Ağı, Kadın Meclisleri, Şule Çet İçin Adalet Komisyonu ile birçok kadın örgütü ve demokratik kitle örgütü bir araya geldi. Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da açıklamaya katılanlar arasında yer aldı. Adliye önünde açıklama yapan kitle, "Erkek adalet değil gerçek adalet",  "Şule için adalet kadınlar için adalet" pankartları açtı.
 
‘Gerçek adaleti kadın mücadelesi sağlayacak’
 
Açıklamada ilk olarak Ankara Kadın Platformu adına Aysun Gençtanır söz aldı. Aysun, “İyi hal indirimi ile karşımıza çıkan hakim erkek adaletin bir temsilcisi olarak davayı devam ettirmektedir” dedi ve şöyle devam etti: “Bizler kadınlar olarak bir kez daha buradayız. Erkek adaleti gerçek adalete dönüştürecek olan bizim mücadelemizdir. Haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Katillerin, tecavüzcülerin Ankara’nın sokaklarında ellerini kollarını sallayarak gezmelerine izin vermeyeceğiz. Erkek adalet karşısında gerçek adaleti kadın mücadelesi sağlayacak.”
 
‘Bu tüm kadınların davasıdır’
 
Halkevci Kadınlar Üyesi Nebiye Merttürk de Şule Çet davasının Türkiye’deki tüm kadınların davası olduğunu vurguladı. Nebiye, “Üç duruşmadır gerçek adaletin peşindeyiz. Ancak gerçek adaletin kırıntısını bile bulamamaktayız. Kadınların mücadelesi sonucu tutuklanan ve hala tutukluluğu devam eden tecavüzcü katiller tarafından sarf edilen, ‘siz de kızınıza sahip çıksaydınız’ sözlerine maruz kaldık” şeklinde konuştu.
 
‘Kadınlar kendi adaletini getirecek’
 
Ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ise, “Türkiye’de erkek yargıyla, erkek iktidarla karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz.  Yukarıdan ‘kadın erkek eşitliği fıtratımızda yoktur’ denildikçe kadınlar ördürülüyor, katlediliyor ve tecavüze maruz kalıyor” dedi. Kadınların kendi adaletini getireceğini söyleyen Züleyha, “Şule Çet davasında gerçek adalet sağlanana kadar burada olacağız. Şunu çok iyi biliyoruz;  bir kadın öldürüldüğünde, tecavüze uğradığında bu bütün kadınlara tehdittir aslında. Birimizi öldürerek bize bunu dayatmaya çalışıyorlar.  Ama buna asla izin vermeyeceğiz, mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu. 
 
Son olarak konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse de, “Kadınların örgütlü mücadelesi devam ederse, kadın cinayetleri bir gün mutlaka son bulacağına inanıyorum. Ama bu mücadelenin birlikte bir arada devam etmesini diliyorum. Bu davada bir arada olmamız çok güzel. İyi ki hep birlikte bu davanın takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.
 
Yapılan açıklama ardından kadınlar duruşmayı izlemek için duruşma salonuna geçti.