‘Cezaevinde kalabilir’ raporu verilen 74 yaşında ki Meles Tekin artık yürüyemiyor

  • 09:03 11 Temmuz 2019
  • Güncel
MARDİN - Kesinleşmiş cezası nedeniyle tutuklanan ve 1 yıl 3 aydır cezaevinde tutulan Meles Tekin, rahatsızlığı nedeniyle artık yürüyemiyor. Adalet Bakanlığı’nın “Cezaevinde kalabilir” dediği Meles için avukatların yaptığı “denetimli serbestlik” başvurusu da sürekli reddediliyor.
 
Mardin'de kesinleşmiş 4 yıl 2 ay hapis cezası olduğu gerekçesiyle 2018 yılının Nisan ayında tutuklanarak cezaevine gönderilen Meles Tekin (74), daha sonra Elâzığ Cezaevi'ne sürgün edildi. Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle sürekli revire çıkarılan Meles, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu için 4 kez dilekçe verdi. Hastane raporları gönderilen Meles için Adalet Bakanlığı her seferinde “Cezaevinde kalabilir” yanıtı verdi. 1 yıl 3 aydır cezaevinde tutulan Meles’in durumunun her geçen gün kötüye gittiği ve artık yürüyemediği öğrenildi.
 
İlk olarak Adana’ya sevk edilen Meles’in ATK raporu, 5 ay sonra 2018 yılının Ekim ayında cezaevine ulaştı. Raporda, Meles için "Cezaevinde kalabilir" denildi. Raporla birlikte avukatların “denetimli serbestlik” ve “ev hapsi” talebi de reddedildi. Karara itiraz edip yeniden başvuru yapan avukatların bu başvuruları da reddedildi.
 
‘2 günde bir revire çıkarılıyor’
 
Koğuşta bulunan tutsakların desteği ile günlük ihtiyaçlarını karşılayabilen Meles'in kalp, göğüs, tansiyon ve şeker hastalıkları bulunuyor. Cezaevinde sürekli tansiyonu yükselen Meles'in 2 günde bir revire çıktığı ve vücudunda şişkinlik olduğu da aktarıldı. Geçtiğimiz hafta cezaevine annesinin görüşüne giden Amina Tekin, durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirtti. Moralinin eskisi gibi olmadığını kaydeden Amina, “Bir yıl 3 aydır cezaevinde. Birçok rahatsızlığı var. Yemeklerini yiyemiyor, bakımı yapılmıyor. Koğuştaki arkadaşlar anneme bakıyor. 4 defa raporunu Ankara’ya gönderdik. En sonda da parça almışlar. Durumu hiç iyi değil. Cezaevinde tek bir ihtiyacını karşılayamıyor. Tutsaklar yemek verip, duşunu aldırıyor” dedi.
 
 ‘Yürüyemediği için görüşlere asansörle getiriliyor’
 
Ayda bir hastaneye kaldırılan annesinin en son götürüldüğünde jandarmalar tarafından kelepçelenmek istendiğini ifade eden Amina, “Elleri sapsarı olmuş sürekli titriyordu. Son görüşe de asansörle getirdiler. İki gardiyan yardım edip getirdi. Artık yürüyemiyor. Eskisi gibi konuşamıyor ve kulakları iyi duymuyor. Ayda bir iki defa hastaneye götürülüyor. Hastaneye götürürken askerler ellerini kelepçelemek istemiş o da bunu kabul etmemiş. Kavga etmiş. En son kelepçe takmamaya karar vermişler. Ameliyat olması ve diyalize bağlanması gerekiyor ama annem cezaevinde ameliyat olmak istemiyor. Hastanede de sadece muayene ediliyor. Onun için bir şey yapılsın. Defalarca denetimli serbestlik başvurusunda bulunduk ama kabul etmediler” diye konuştu.