Meral Danış Beştaş: Sivilleri bombalayarak katliam yapıyorlar

  • 09:04 11 Temmuz 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Türkiye’nin sınır dışı operasyonlarının Kürt düşmanlığının bir yansıması olduğunu belirten HDP’li Meral Danış Beştaş, “Dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlerin oradaki varlığına, statülerine, taleplerine, mücadelelerine bir karşıtlık hali söz konusu. Sivilleri bombalayarak katliam yapıyorlar” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı sınır ötesi operasyon sürüyor. Yürütülen bu operasyonlar kapsamında Qendil kentine gerçekleştirilen hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu siviller katledildi. 
 
‘Dış politika iç politikanın yansıması’ 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye’nin dış politikasının içeride yürüttüğü politikanın bir yansıması olduğunu belirterek, kutuplaştırma, tarafları ayırma, birbirine düşürme, bir taraftan da devletin gücünü gösterme halinin olduğunu kaydetti. Meral, “Bugün uluslararası camiaya baktığımızda Suriye’de, Rojava’da İslam ambalajlı örgütleri, El-Kaide ve uzantılarını, DAİŞ’i nasıl desteklediğini, güç verdiğini, oradaki yerel dinamiklere, demokratik güçlere karşı nasıl kullandığını maalesef deneyimledik. Kobanê döneminde de Efrîn sürecinde de bunları yaşadık. Bunlar gizli saklı değil. Bununla ilgili dış ticaret anlaşmalarından daha birçok merciye kadar yazılı veriler var ve bunlarla ilgili çok yoğun çalışmalar da mevcut” dedi.
 
‘Türkiye Libya’daki savaşa sürükleniyor’
 
Bugün Libya’da da benzer bir durumun yaşandığını dile getiren Meral, “Libya’da var olan iki başlı yapıdan bir tarafı tutarak adeta Türkiye’yi oradaki savaşın içine sürüklemiş durumdalar. Libya’da Kaddafi’nin elinden insan hakları ödülünü alan, Kaddafi’nin ondan destek istediği bir Erdoğan’dan şimdi başka bir yere sürüklendi. Bir diğer alan olan Mısır politikalarında da hepimiz yakın tarihte Erdoğan’ın nasıl taraf tuttuğuna ve nasıl bir anda vazgeçtiğine tanıklık ettik. Mursi ve Sisi karşısında nasıl sendelediğini hepimiz gördük. Bugün iç politikada da İmamoğlu’nu Sissi’ye benzetecek kadar ileri gidebiliyor. Çünkü algıları, yaşama bakış açıları aynı” diye konuştu. 
 
‘Kürtlerin statülerine bir karşıtlık hali söz konusu’
 
Türkiye’nin uluslararası politikasını belirleyen en temel olgularından birinin Kürt politikası olduğunun altını çizen Meral, bir süre önce ABD Başkanı Donald Trump’ın Tayyip Erdoğan için sarf ettiği “Doğal bir Kürt düşmanlığı var” sözlerini hatırlattı. Meral, “Bu söylemlere yönelik şu ana kadar hükümet ciddi bir açıklama yapmadı. Ne demektir bu? Bu korkunç bir şey. Doğal bir Kürt düşmanlığı demek dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlerin oradaki varlığına, statülerine, taleplerine, mücadelelerine bir karşıtlık hali söz konusu demek. Trump ABD’nin başkanı olabilir ama neticede söylemleri uluslararası camiadan bir gözlem niteliği taşıyor. Bu önemli cümleye karşı AKP iktidarının ortağıyla beraber hala yanıt vermemesi de zaten kabul ettiğini gösteriyor. Gerçek durum da bu” ifadelerini kullandı.
 
‘Sivilleri bombalayarak katliam yapıyorlar’
 
Sınır dışı operasyonların da bu doğal Kürt düşmanlığının bir yansıması olduğunu belirten Meral, şöyle devam etti: “Orada köyler bombalanıyor, siviller öldürülüyor. Bir yandan ‘biz yeniden kucaklaşacağız’ söylemleri, diğer yandan Güney’e doğru bir sınır ötesi operasyonla her tarafa bombalama harekatları, ‘S-400’leri nerelerde kullanacağız’ tartışmaları yürütülüyor. Bir bütün olarak dış politika aynı zamanda Kürtlere karşıdır. Sivilleri bombalayarak katliam yapıyorlar. Bu katliama karşı uluslararası camianın da bu denli sessiz kalmasını kınıyorum. Bu operasyonlar kabul edilemez. Kürtler dünyanın neresinde olursa olsun, özellikle de kendi topraklarında tek bir talepleri var o da kendi yaşam alanlarında özgür ve eşit yurttaş olarak yaşamak ve bunu mutlaka başaracaklar.”