Karayazı’da ilkler hayata geçiriliyor: Söz vermiştik ve değiştiriyoruz

  • 09:06 11 Temmuz 2019
  • Siyaset
Zeynep Durgut
 
VAN - HDP’li Karayazı Belediyesi, bir yandan kayyımın ilçede yarattığı tahribatları giderirken diğer yandan da kadınlar için sosyal, ekonomik ve kültürel projeleri hayata geçirmeye başladı. İlçenin ilk deneyimlerini yaşadığını belirten Eşbaşkan Melike Göksu, “Halkımıza değiştireceğimizin sözünü vermişti ve değiştiriyoruz” dedi. 
 
Erzurum’un Karayazı ilçesinde halkın iradesine karşı atanan kayyım, 31 Mart yerel seçimlerini Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazanmasıyla gönderildi. Göreve geldikten sonra kayyımın yarattığı tahribatı en az seviyeye indirmek için çalışmalara başlayan Belediye Eşbaşkanlarından Melike Göksu, halkın 31 Mart’ta talan politikalarına yanıt verdiğini belirtti. Kayyımın bütçenin yüzde 80’ninden fazlasını kurumlara dağıtarak hibe ettiğini kaydeden Melike, “Karayazı, küçük ve feodal anlayışların hakim olduğu bir ilçe. Bu anlayışlarla mücadele etmek bir o kadar da zahmetli. Çünkü toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle toplum, ‘kadın gerçekten de yapabilir mi’ diye sorguluyor” dedi.
 
‘Toplumsal algıyı mücadele ederek kırdık’ 
 
Halkın HDP’ye oy vermesinin aslında bu cinsiyetçi ve kutuplaştırıcı anlayışa tepki olduğuna dikkat çeken Melike, “Bizim mücadelemiz zaten toplumun sorularına bir yanıt olmuştur. Adaylık sürecinde ilk başvurular olduğu zaman özellikle Karayazı’da kadın kotası uygulaması olacağı söylendiğinde toplumda bir tedirginlik oluşmuştu. Biz bu algıyı kırmak için büyük mücadeleler ve çok ciddi çalışmalar yürüttük. Bu anlayışı, mücadele ederek kırabileceğimizi düşündük ve kırdık” diye belirtti.  
 
Karayazı’nın ilk deneyimleri
 
Belediyede işe alımlarda da eşitlik ilkesiyle hareket ettiklerini ifade eden Melike, “Özellikle zabıta memurlarının kadın olmasını istedik. Bundan kaynaklı da yine ‘kadın zabıta olur mu’ şeklinde tepkiler aldık. Ama bunlar zaten Karayazı’nın ilk deneyimleridir. Bu yüzden zorlanmalarımız olacaktır ama zamanla kabul edilecektir. Halkın aslında bir ön yargısı yok. İlçede sosyal alanların hiç olmaması, kadının içeriden çıkamaması çıksa da gidip oturabileceği bir yerin olmaması ciddi bir sorun. Kadınların ilçede yaşadığı bir diğer sorun da istihdam alanlarının hiç olmaması” ifadelerini kullandı. 
 
Kadınlar için pazar açılıyor
 
Karayazı’nın asıl geçim kaynağının hayvancılık ve tarım olduğunu dile getiren Melike, kadınların ürettiği süt ve peyniri satabileceği bir pazarın olmamasının ciddi bir sorun olduğunu aktardı. Belediye olarak bunun için de projelerinin olduğunu belirten Melike, şöyle dedi: “Halkımızın özelde kadınların daha rahat bir şekilde satışlarını sağlayabilmeleri için bir proje hazırladık ve önümüzdeki ay hayata geçireceğiz. Bu pazarın yüzde 40’ını kadınlara açıp kadın pazarına dönüştüreceğiz. 
 
Sosyal ve kültürel alanlar açılacak
 
Karayazı’da ayrıca kadınların sosyalleşebileceği bir kadın evi ve kültür merkezine ihtiyaç var. Kültür merkezinin altında da anne evi olacak şekilde bir projemiz var. Önümüzdeki günlerde bu projemizi de hayata geçireceğiz. Karayazı da kadın rengini göstermek için ciddi bir mücadele ve çalışma yürütmemiz gerekir. Biz halkımıza ‘değiştireceğiz’ sözünü vermiştik. Partimizin bu konuda ki politikaları bellidir.” 
 
‘Kayyım bütçenin yüzde 80’ini hibe etti’ 
 
Kayyımın bütçenin yüzde 80’ini hibe ettiğini, kadınlar için hazırlanan projeleri durdurduğunu ve Kadın Politikalar Müdürlüğü’nün kapatıldığını ifade eden Melike, müdürlüğü yeniden açıp, projeleri de hayata geçireceklerini aktardı. Melike, “Kadının elinin dokunduğu her yerin güzelleşeceği gibi Karayazı da güzelleşecek.  Halkla birlikte yöneteceğiz, güzelleştireceğiz” diye ekledi.