EPSAŞ kararına direnen kadınlar: Devlet saldıracağına çözüm bulsun

  • 09:08 11 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR – Elektriğe yapılan zamlarla birlikte halk faturaları ödeyemeyecek duruma gelirken, Diyarbakır’da elektrik sayaçlarının direklere takılmasına karşı kadınlar direnişe geçti. Polis tarafından darp edilen kadınlar, “Gebe kadını yerde sürükleyip saçını çektiler. Devlet çözüm bulsun. Direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz” dedi. 
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son bir yılda elektriğe 4 defa toplam yüzde 60 zam yaptı. Zamlarla birlikte halkın elektrik kullanım gücü düşerken, Dicle EPSAŞ, elektrik sayaçlarını direklere takılması kararı aldı. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Medya Mahallesi’ne giren Dicle EPSAŞ ekiplerinin, evlerdeki sayaçları alıp direklere asmaya çalışması yurttaşların tepkisine neden oldu. Polisler yurttaşlara saldırırken, direniş karşısında EPSAŞ görevlileri ve polisler mahalleden çıktı.
 
Dün sabah saatlerinde mahalleye gelen EPSAŞ görevlilerine karşı kadınlar yeniden direnişe geçti. Kadınların direnişi karşısında EPSAŞ görevlileri geri çekilirken, polisler kadınlara saldırdı. Hamile kadınları yerlerde sürükleyen polis, kadınları “Yasal işlem uygulayacağız” söylemiyle tehdit etti.
 
‘Hukuk devreye girsin istiyoruz’
 
Mahallede direnen kadınlardan Gülizar Yıldız, mahallelerinde elektrik değil doğalgaz istediklerini dile getirerek, “Burası gecekondudur. Herkes fakirdir. Kimsenin parası yok, herkes herkese muhtaç burada. Bizim için savaş istediler biz ise adalet istiyoruz. Hukuk devreye girsin istiyoruz. Bugün burada polisler kadınları dövdü. Devlete sesimiz ulaşsın” dedi.
 
‘Gebe kadını yerde sürükleyip saçını çektiler’
 
Bir başka mahalle sakini, “Burada insanlar zorla karınlarını doyuruyor. İğneden ipliğe her şeye yüzde 100 zam gelmiş. Buraya gelip bize saldıracaklarına bu insanlara iş sağlasınlar. Şimdiye kadar saatler dışarıdaydı onları dışarı çıkardılar. Şimdide bu direkleri getirmişler mahallemize dikiyorlar. Bu hakaret nereye kadar? Devlet nerede? Adalet nerede? Her şey para olmuş ama bizim paramız yoktur. Kadınlara şiddet uyguladılar. Gelin de kadınların kollarına bacaklarına bakın. Gebe kadını yerde sürükleyip saçını çektiler. Polisler kendi maaşlarını çok güzel alıyor parası olmayanı da umursamıyor. Polisin aldığı maaşın yarısını biz almıyoruz. Gücümüz yetene kadar direnişi sürdüreceğiz. Bu direkleri buradan sökeceğiz” diye konuştu.
 
‘Direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz’
 
Adını vermek istemeyen başka bir mahalle sakini mahalleye doğalgaz istediklerini vurgulayarak, “Kışın çocuklarımız ne ile ısınacaklar? Polisler gelip bize saldırmasın, devlet bir çözüm bulsun. Tüp 115 TL olmuş nasıl dolduracağız? Eşlerimiz asgari ücretle çalışıyor 550 TL kira veriyoruz. Ne yiyip ne içeceğiz? Geçen senelerde soba kullanıyorduk, onunla ısınıyorduk. Bize saldıranların eşleri gibi bir elimiz yağda bir elimiz balda değil. Kazandığımızı da elektrik faturalarına mı verelim. Direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz. Bu bizim hakkımızdır” ifadelerini kullandı.