'İlla öldürülmem mi gerekiyor?'

  • 09:09 11 Temmuz 2019
  • Güncel
ADANA – Sistematik şiddete maruz kaldığı Cerrah Karalök’ten boşanmak isteyen ancak 5 yıldır mahkemenin engelleriyle karşılaşan Meryem Yılmaz Karalök, adliye önünde “Boşanmak istiyorum” yazılı dövizlerle başlattığı eylemini sürdüreceğini vurguladı. Kadınlardan destek bekleyen Meryem, “Hakim neden boşamıyor. İlla öldürülmem mi gerekiyor” diye tepki gösterdi. 
 
Kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 oranında arttığı, her gün 5 kadının katledildiği Türkiye’de, kadınlar “kutsal aile” cenderesine sıkıştırılıp, şiddete mahkum ediliyor. Kadının boşanma hakkını elinden almaya çalışan iktidar, son olarak nafaka tartışmalarını gündeme getirdi. Yargının aileyi kutsayarak evine geri gönderdiği, polisin korumadığı kadınlar en yakınları tarafından katlediliyor. 
 
Meryem Yılmaz Karalök, 17 yıldır maruz bırakıldığı sistematik şiddete karşı hukuk mücadelesi veriyor. 17 yıl evli kaldığı Cerrah Karalök’ten boşanmak için mücadele veren Meryem, son boşanma davasını 5 yıl önce açtı. Boşanma talebi geçtiğimiz yıl Adana 7. Aile Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkeme kararında davacının “evlilik birliğinin onarılamayacak şekilde temelinden sarsıldığın ispatlaması” gerektiğini ifade ediyor. 5 yıldır hukuk mücadelesi veren Meryem, 8 Temmuz’da adliye önünde “Boşanmak istiyorum” yazılı dövizlerle eyleme başladı. Meryem eyleminde kararlı olduğunu ve sonuç alıncaya dek sürdüreceğini vurguladı.
 
‘Evlilik var ama boşanma yok’ 
 
Adana’da yaşayan Meryem, bundan 20 sene önce tır şoförlüğü yapan Cerrah Karalök ile evlendi. Bu evliliğinden 3 kızı olan Meryem, evlenmelerinden kısa bir süre sonra Cerrah Karalök’ten şiddet görmeye başladı. Meryem evliliğinin ilerleyen zamanlarını şu şekilde anlattı:
 
“İlk zamanlarda normal bir evlilik olarak başladı. Sonra sürekli kıskançlık krizleri ile sinirli yapısı ile hakaretler ve yıldırmalar başladı. O güne kadar benden başka biri ile de evli olduğunu bilmiyordum. Bir gün ilk eşi olan kadını da elinden tutup üst katımıza yerleştirdi. Ağladım. ‘Boşanırım’ dedim. Kadını ne boşadı ne geri götürdü. Babamın evine gittim. Ama ailem de sırt çevirdi. O zamanlar ikiz kızlarım vardı. Onlar için döndüm ve bu şekilde yaşamaya başladık. Bana uyguladığı şiddetin kesinlikle bir sınırı yoktu. Önce tartaklamalar ile başlayan şiddet kolumun kırılmasına, üzerime kaynar su dökmelere kadar arttı. Bu da yetmedi, kablo ile saatlerce dövdüğü zamanlar oldu. En kötüsü ise karnımda 4 buçuk aylık bebekle yediğim dayaktı. Bebeğimi kaybettim. Artık ailemin yanımda olmayacağını bildiğimden direkt polise gitmeye karar verdim. Şikâyetçi oldum. Gençliğimin verdiği bir cahillik ve korku hali vardı. Kayınbiraderimin gelip beni, 'o şikâyeti geri almazsan seni onlarca polisin içinden alır gene de öldürürüz. Sağ kalsan bile bir daha çocuklarının yüzünü göremezsin' şeklindeki tehdidinden sonra şikâyetimi geri aldım.”
 
‘Kızlarımı evden alıp kaçtım’
 
2003 yılında artık dayanamayarak kızlarını da alıp evden kaçtığını belirten Meryem, "1 yıl boyunca kimse bizden haber alamadı" dedi ve şunları ekledi: "Düzenimi kurmuştum. İş de bulmuştum evimi de tutmuştum. 1 yılın sonunda onun bir arkadaşının oğlu ile kızım aynı sınıfta okumaya başladı. O şekilde yerimizi öğrendiler, bu sefer araya iki tarafın da aileleri girdi ve yeniden barıştık. Çok geçmeden şiddet başladı."
 
‘Mahkeme neden boşamıyor’
 
20 yıllık evliliğinde 3 defa boşanmak için girişimde bulunan Meryem, bu kez ise boşanmaya kararlı. Yıllardır gördüğü şiddetin artık son bulmasını, kendisine yaşatılanların da karşılıksız bırakılmamasını isteyen Meryem, şunları kaydetti. “Artık boşanmak istiyorum. Gördüğüm şiddetlerin de tehditlerin de son bulmasını istiyorum ama hakim 4 yıldır boşamıyor bizi. Dosyada yediğim her dayağın raporu, beni zorladığı hırsızlık kanıtları, uzaklaştırma kararları olmasına rağmen neden boşamıyor anlamıyorum. İlla öldürülmem mi gerekiyor? Koruma kararları da bir işe yaramıyor. Adalet istiyorum.”
 
‘Kadınlardan destek bekliyorum’
 
Ülkede kadın haklarının yalnızca kağıt üzerinde olduğunu belirten Meryem, boşanmak için verdiği mücadelesini ise sürdürmekte kararlı olduğunu vurguladı. Meryem aynı zamanda adliye önünde başlattığı eylemine devam edeceğini ve kadınlardan destek beklediğini dile getirdi.