Lice'de bitmeyen askeri operasyonlar: 6 kişi gözaltında, 2 kişi yaralı

  • 09:12 11 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Lice’ye bağlı köy ve mezralarda 2 gündür süren askeri operasyonlar kapsamında köylülerin saldırıya maruz kaldığı öğrenilirken, bu saldırı sırasında 2 kişinin yaralandığı 6 kişinin ise gözaltına alındığı aktarıldı.
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Sığınak (Banaderan) Mahallesi’ni 2 gün önce abluka altına alan askerler, kırsal kesimlerde operasyon başlattı. Hava destekli operasyonda tarımla uğraşan köylülere ateş açıldığı kaydedilirken, bazı kırsal alanlarda ise top atışı yapıldığı belirtildi. Operasyonun sürdüğü alanlarda doğa katliamları gerçekleşirken, köylüler ise asker saldırısına maruz kaldıklarını aktardı. Arazilerinde ekin yapmak amacıyla bulunan yurttaşlara helikopterlerden ateş açıldığı yerel kaynaklardan öğrenilirken, açılan ateş sonucu yaralanan Mehmet Hasan Vural’ın askerler tarafından önce gözaltına alındığı ardından ise hastaneye götürüldüğü ifade edildi. 
 
Yaralanan yurttaş saatlerce alıkonuldu
 
Mehmet Hasan'ın yaralı halde saatlerce askerler tarafından alıkonulduğu ailesi tarafından aktarıldı. Oğlunun askerler tarafından götürülmesine tepki gösteren baba Ramazan Vural’ın ise darp edildiği belirtildi. Ramazan'ın aldığı darbeler nedeniyle yaralandığı ifade edilirken, Ramazan' a ait buğday tarlasının ise askerler tarafından ateşe verildiği iddia edildi. Olaylara tanık olan ve güvenlik nedeniyle ismini açık vermek istemeyen K.M isimli yurttaş, "Bir kaç gündür çevre köylerde operasyon vardı, top atışları yapılıyordu. Çatışmalar oluyordu. Salı günü öğleden sonra askerler köy yolunu tuttular, köye giriş çıkışları kontrol altına aldılar. Her sene aynı şeyleri yaşıyoruz, garipsemedik. Akşama doğru ise köylere baskın yapmaya başladılar ve silah sesleri yükseldi. Helikopterden boş arazilerimizi taramaya başladılar ve o sırada Mehmet Hasan ile babası ve bir kaç kişi beraber arazideydiler. Onur helikopterden açılan ateşle yaralandı" diye kaydetti. 
 
Oğlu vurulan babanın tarlası da ateşe verildi
 
K.M, ardından araziye doğru gittiklerini söyleyerek, "O sırada köyde askerler de vardı. Bizimle beraber onlar da araziye yöneldi. Mehmet Hasan'ı aldılar, önce sorular falan sordular. Sonra Mehmet Hasan'ı alıp hastaneye götüreceklerini söylediler. Ramazan abi, yani Mehmet Hasan'ın babası ambulans çağırılmasını istedi, götürmelerine izin vermedi. Ramazan abiyi darp edip, araziyi yani buğday tarlalarını ateşe verdiler. Biz yangını söndürmeye çalıştık bizi de darp edip uzaklaştırdılar. Yanımızdan 4 kişiyi de gözaltına aldılar. Yarım saat sonra köyden çıktılar ama zaten her şey kül olmuştu. Ramazan abiyi alıp eve götürdük. Saatlerce Mehmet Hasan'dan haber alamadık. Saatler sonra hastaneye götürmüşler. Her sene yapıyorlar bunu bize. Özellikle yaz aylarında. Sıcağın da etkisiyle ateş daha da büyüyor ve bizim müdahale etmemiz de zor oluyor. Bunu bildikleri için özellikle bu aylarda sürekli operasyon adı altında hem köylüye zulüm ediyorlar hem de köyümüze, doğamıza" diye konuştu.  
 
‘Bize bunu yapanlara neden çağrı yapayım?’
 
Operasyonların hala devam ettiği bilgisini veren K.M, "Dün akşam saatlerinde askerlerin köyün girişinden ayrıldılar. Ara ara yakın mesafelerden çatışma ve top atışları duyuyoruz. Yakın köylerin çoğuna baskın yapmışlar. Önümüzdeki 3-4 ay bize huzur vermemek için ellerinden geleni yapacaklar. Bizim hükümete bir çağrımız ve talebimiz yok. Bunu bize yapan hükümetin kendisidir, neden hükümete çağrı yapayım? 40 yıldır Lice'de aynı şeyleri yaşıyoruz. Lice'yi boşaltmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Her yanımızda karakol ve kalekol var. Biz böyle bir yaşam istemiyoruz. Geçen yıl da yukarı mezralardaki tüm arazileri yakmışlardı. İnsanlar buradan ekmeğini yiyor. Halk bunlara sessiz kalmasın, görsünler duysunlar. Lice'de hükümete çalışan korucular utansın. Kendi halkına yaşatılanlara sessiz kalıyorlar" dedi. 
 
Gözaltına alınanlar karakolda bekletiliyor
 
Baba Ramazan Vural'ın durumunun iyi olmadığı belirtilirken, gözaltına alınanların ise karakolda bekletildiği aktarıldı.
 
Öte yandan çevre köy ve mezralarda ise operasyonların sürdüğünü aktaran yerel kaynaklar, Yaprak (Tûtê) köyünde de yaşayan Mehmet Kapan ve oğlu Mehmet Ali Kapan’ın askerlerce gözaltına alınarak karakola götürüldüğünü dile getirdi.