Cinsel tacize maruz bırakılan kadınlar: Hükümet suçluları koruyor

  • 16:13 11 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Afganistan’da aralarında bakanların da olduğu birçok hükümet yetkilisi tarafından cinsel tacize maruz bırakılan kadınlar, şikayette bulunamıyor. 
 
Afganistan’da bakanların da aralarında olduğu birçok hükümet yetkilisinin çok sayıda kadına cinsel tacizde bulunduğu belirtilirken, yetkililer ise iddiaları reddediyor.  Kadınlar ise hükümette sistematik cinsel taciz olduğunu söylüyor. 
 
‘Sesinizi çıkarırsanız herkes kadını suçlar’
 
Başkent Kabil’de eski bir kadın memur, Afgan hükümetinde üst düzey bir kabine üyesi olan eski müdürünün, kendisine defalarca tacizde bulunduğunu ve bir kez de cinsel saldırı girişiminde bulunduğunu anlatıyor.  Ardından istifa ettiğini söyleyen kadın, “Hükümete güvenmiyorum. Mahkemeye ya da polise gidecek olsanız, onların da ne kadar yolsuzluğa batmış olduklarını görürsünüz. Gidip, şikayette bulunacağınız güvenilir bir yer yok. Eğer sesinizi çıkarırsanız, herkes kadını suçlar" diyor.
 
Hükümette etkili bir kişi
 
Kadın memur, kendisi gibi istifasını veren iki kadının daha olduğunu ve bu kadınların aynı bakan tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığını belirtiyor. Kadın, "Bunu yüzsüzce, korkusuzca yapabiliyor çünkü hükümette etkili bir kişi" diye ekliyor. 
 
‘İki seçeneğim vardı’
 
Bir diğer kadın ise kamuda çalışmak üzere bir işe başvurduğunu, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Ga
 
 
ni’nin yakın bir danışmanıyla görüşmesi istendiğini dile getiriyor. Kadın, “İki seçeneğim vardı, ya teklifini kabul edecektim ya da oradan ayrılacaktım. Kabul etseydim, bu onunla sınırlı kalmayacaktı. Korktum ve oradan ayrıldım” diyor.  
 
‘Kime gidebilirsiniz?’
 
Kadın, şikayet edememe gerekçesini ise şöyle ifade ediyor: “Eğer bir hakime, polise, savcıya ya da bunlardan herhangi birine şikayete giderseniz, onlar da size cinsel ilişki teklifinde bulunacaklar. Onlar bile bunu yapıyorlarsa kime gidebilirsiniz?”
 
Öte yandan devlet başkanlığı yetkilileri, üst düzey yetkililerin ve siyasetçilerin “fuhuşu teşvik ettiği” iddialarını reddediyor. 
 
‘Cezasızlık kültürü var’
 
Ancak yakın zamana kadar milletvekili olan, ülkenin önde gelen kadın hakları savunucularından Fevziye Koofi, mevcut hükümette kadınlara cinsel tacizde bulunulduğuna ilişkin çok sayıda şikayet aldığını söylüyor: "Hükümet savunmaya geçti. Bunu, Afganistan'daki bütün kadınların meselesi yerine siyasi bir mesele olarak görüyorlar. Cezasızlık kültürü var. Suçlular bu hükümette korunduklarını hissediyorlar ve böylece daha fazla bu tür suçları işlemek için cesaretlendirilmiş olacaklar."
 
‘Şikayette bulunanların kimliği gizli tutulacak’
 
Hükümet ise, cinsel taciz iddialarına ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma, Devlet Başkanı'nın atadığı başsavcının makamı tarafından yürütülüyor. Başsavcı, "Anayasa, başsavcıya bağımsız olması hakkını tanıyor. Tarafsız olduğumuza inandırabilmek için aktivistlerden, İslam alimlerinden ve insan hakları örgütlerinden soruşturmanın bir parçası olmalarını istedik. Şikayette bulunan her kişinin kimliğinin gizli tutulacağını ilan ettik. Bizimle işbirliği yapanların ve ailelerinin güvenliği için önlemler alacağız" diye ifade ediyor. 
 
Suçlanan taraf yine kadınlar oluyor
 
Afganistan sürekli olarak dünyada kadınlar için en tehlikeli ülkeler arasında gösteriliyor. 2018 yılında yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, cinsel saldırı ve şiddet mağduru kadınların şikayetlerini geri çekmeleri için nasıl baskı altına alındığını detaylandırıyor. Pek çok olayda, kadınlara karşı işlenen suçlarda, suçlanan taraf yine kadınlar oluyor.
 
Kaynak: BBC Türkçe