Belediye ve halk el ele vererek Nusaybin’i yeniden inşa ediyor

  • 09:01 13 Temmuz 2019
  • Siyaset
MARDİN - Sokağa çıkma yasakları ve kayyım uygulamaları nedeniyle büyük bir tahribat yaşatılan Nusaybin, halk ve belediyenin el ele vermesiyle yeniden inşa ediliyor. Eşbaşkan Semire Nergiz, bir yandan alt yapı çalışmalarını başlatırken, diğer yandan ise halkın sorunlarını giderecek projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kayyımlardan geri aldığı belediyelerden biri de Nusaybin Belediyesi. Mardin’in Nusaybin ilçesi, Kürt özgürlük mücadelesi tarihinde ise önemli bir yere sahip. 2015-2016 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde büyük bir yıkım gerçekleştirilmesine rağmen Nusaybin halkı, terk etmediği toprağı ve yaşam alanları için aylarca direndi. 
 
‘Halkın evini yeniden halka açtık’ 
 
Nusaybin’in genel durumu ve projelerine ilişkin konuşan Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz, 31 Mart’ta büyük bir zafere imza attıklarını belirterek, “Bu zafer halkın iradesine sahip çıkma zaferiydi. Bu anlamda aynı bilinçle biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. 16 Nisan’da mazbatalarımızı aldık. Belediyeyi devraldıktan sonra halkın evini halka açtık. En büyük mutluluk buydu. İnsanlar akın akın belediyeye geldi tebriklerini ilettiler. Sevinçten ağlayanlar oldu. Biz bu itibarla böyle bir giriş yaptık. Sonra belediyede ne var ne yok, neler yapabiliriz diye tespitlerimizi yaptık. Projelerimizi ise seçim sürecinde zaten halkımızla paylaşmıştık” dedi. 
 
‘Halk yeniden inşa istiyor’ 
 
Nusaybin’in özgün koşulları olduğunu ifade eden Semire, “Nusaybin’in renginin kaybedilmeye çalışıldığını gördük. Bizim en büyük projemiz Nusaybin’i yeniden rengine kavuşturmak ve kayyımın uygulamalarını halkın yararına olacak şekilde revize etmek. Nusaybin, her yönüyle alt üst olmuş bir ilçe. Özellikle kayyım döneminde bütün örgütlenmelere olduğu gibi kadın örgütlemesine karşı da tutum sergilenmişti. Gülşilav Kadın Merkezi genel çalışmalara tahsis edilmişti. Mitani Kültür Merkezi’nde çalışmaların hepsi bitirilmişti. Sadece kurslarla devam ediliyordu. Öğrencilere dönük kurslar vardı biz o kursların devamını sağlamak yönünde karar aldık.’ O çocuklar bizim çocuklarımız’ dedik onların motivasyonunu kıracak bir çalışma içinde olmayalım istedik. Nusaybin’in sokakları, yaşam tarzı ve alt yapısı tamamen bozulmuş. Halkın talepleri bunu yeniden inşa etmek ve düzeltmektir” ifadelerini kullandı. 
 
Alt yapı ve üst yapı çalışmaları paralel yürütülüyor 
 
Semire, kayyımın belediyeyi büyük borç içinde bıraktığını ancak buna rağmen halkın taleplerini yerine getirmek için tüm imkanlarını zorladıklarını dile getirdi. “Halkımızın taleplerine olumlu cevap vermek için büyük bir çaba içerisindeyiz” diyen Semire, şöyle devam etti: “Şuan da hemen hemen bütün mahallelerimizde alt yapı çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Güzel projelerimiz var. Çocuklarımız için oluşturduğumuz yüzme kursu devam ediyor. Yüzme kurslarında bir günü kadınlara ayırdık. Kadınlar için basketbol turnuvası yaptık. Alt yapı çalışmaları yürütürken bir yandan da aktivitelerle, sosyal çalışmalarla halkı desteklemeye çalışıyoruz. Ciddi bir bütçe ve personel açığımız var. Fakat yasal uygulamalardan kaynaklı karar alamama durumu da söz konusudur. 2016 kayyım uygulamasından kısa bir süre önce çok ciddi anlamda emeğe dönük tasfiye gerçekleşti. Birçok emekçi arkadaşımız ihraç edildi. Bu arkadaşlarımızın yasal süreçleri devam ediyor. Ama arkadaşlarımızın emeğine dönük kıyımın zararlarını ortadan kaldırmak için bütün çabamızla yanlarında yer alacağız. Şehir bizimdir diyoruz, halk bizimdir diyoruz ve bizler buralarda kalmaya devam edeceğiz. Her türlü atamalar geçicidir. Atananlar bir şekilde o şehirden gidecektir ama bizler bu toprakların sahipleriyiz. Biz bu topraklar için en iyi ne ise getirteceğiz ve hep birlikte hem kendimizi hem kentimizi biz yöneteceğiz. Halkçı belediyecilik anlayışımızla başaracağız.” 
 
‘Kadın dostu belediyecilik anlayışıyla hizmet vereceğiz’
 
Kadınları yönetime, karar mekanizmalarına katma ve onlarla beraber hareket etme iradesine sahip olduklarını belirten Semire, bu şekilde kadın belediyeciliğini hayata geçireceklerini vurguladı. 
Kadınlara bütçe ayıracaklarını aktaran Semire, her türlü ihtiyaçlarını giderecek bir bütçe çalışması yapacaklarını kaydetti. Kadın dostu belediyecilik anlayışıyla hizmet veren kurumları tekrar hayata geçireceklerini söyleyen Semire, şöyle devam etti: “Bizim bütün çalışmalarımıza gönüllü katılmalarını talep ediyoruz. Gelsinler taleplerini söylesinler talepleri ve önerileri bize güç katacaktır. Bizim halktan talebimiz azıcık daha sabretsinler. Evet, Nusaybin halkı çok sabretti, durdu ve kendi mekanına girmekte bile zorlandı. Şimdi belediye sizindir ve hep birlikte bu sorunların üstesinden geleceğiz. Sorunlarımız çok büyük ama aynı zamanda çok küçük. Çünkü eğer halk arkanızdaysa sorunun büyük olmasının pek de bir önemi yok. Biz hep birlikte yöneteceğiz, hep birlikte başaracağız.”