Başarının cinsiyeti yok: Şimdiki hayali kadın oto tamircileri yetiştirmek

  • 09:09 14 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Çocukluğunda araçlara olan merakı ve ilgisinden kaynaklı motorlu araç bölümünü okuyup mezun olan Delal Uruç, şimdi oto tamircisi olarak çalışıyor. Delal, “Hayalim gerçekleşti şimdi ki amacım ise genç kadın ustalar yetiştirmek” dedi.
 
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Dicle Volkswagen araç firmasında stajyer olarak işe başlayan Delal Uruç (19), şu an usta olarak aynı şirkette çalışıyor. Delal, “Gelen müşteriler beni görünce şaşırıyor ve araçlarının benim tamir etmemi istiyorlar. Her ne kadar dışarıdan şaşkınlıkla karşılansam da beni destekleyen ailem için buralara kadar geldim. Başta her şey hayaldi şimdi hayalimi gerçekleştiriyorum” dedi. 
 
‘Stajyerlik dönemimde performansım çok beğenildi’
 
Burhanettin Yıldız Meslek Lisesi motorlu araç bölümünden mezun olan Delal, 3 yıl bu bölümü okuduktan sonra Dicle Otomotiv de stajyerliğe başladı. Delal, “Burada çalıştığım süre zarfında müdürler performansımı çok beğendi. Ardından stajyerliğimi bitirerek teknik olarak işe başlamamı istediler. Bende kabul ettim. Benim hayalim gerçekleşti şimdi sıra genç kadınları usta olarak yetiştirmekte” diye belirtti. 
 
‘Kadın isterse hiçbir şey imkansız değil’
 
İşe başladığı dönemde iş arkadaşları ve ailesinden destek aldığını kaydeden Delal, “Ailem bana ‘her zaman senin destekçin olacağız’ dedi. Bütün isteklerime, hayallerime hiç karışmadan saygı duydular. İlk işe başladığım zamanlarda teknik olarak çok zorlandım. Ancak işimi sevdiğim için üstesinden geldim. Yine bu alana ‘erkek işidir’ denilmesindeki algıyı değiştirmek için mücadelemi bir üst seviyeye taşıdım ve ‘kadın-erkek işi’ diye bir ayrımın olmadığını kanıtladım. Bir kadın isterse hiçbir şey imkansız değildir” ifadelerini kullandı.
 
‘Hayalim bir araç tamirhanesi açmak’
 
Oto servisinin sadece erkeklerin bulunduğu bir ortam olduğunu ve bundan kaynaklı zorlandığını dile getiren Delal, şöyle dedi: “Tek kadın olarak çalışmak bana zor geliyordu. Fakat arkadaşları yavaş yavaş tanıdıktan sonra işime alıştım. Aynı zamanda erkekler kadınların burada çalışmamasına alışarak kendi aralarında argolu konuşuyordu.  Ben buna müsaade etmedim ve artık servisteki herkes üsluplu bir şekilde birbirleriyle diyalog kurmaya başladı. Şimdi ki tek hayalim bir araç tamirhanesi açmak ve kadın ustalar yetiştirmek.”