Leyla Güven DTK faaliyetlerine başlıyor

  • 09:15 14 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Meclis faaliyetlerine dahil olmasının ardından DTK çalışmalarına da başlıyor. Leyla, yapılan planlama kapsamında İmralı tecridine karşı yaşamlarına son veren tutsakların kabristanlarını ve ailelerini ziyaret edecek.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle başlattığı ve 200 gün sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla sonlandırdığı açlık grevi eylemi ardından siyasi faaliyetlerine başladı. 10 Temmuz’da Meclis Genel Kurulu’nda yemin ederek, parlamento faaliyetlerine dahil olan Leyla, Eşbaşkanı olduğu DTK’de de faaliyetlere başlayacak.    
 
Leyla, Diyarbakır’da 31 Ocak 2018’de tutuklanması ardından bir buçuk yıl sonra DTK’ye gelerek burada DTK Eşbaşkanlık Divanı ile bir araya geldi. Leyla DTK çalışmalarına dahil olmasının ardından kendisine bir de program çıkarıldı. 
 
Zülküf Gezen’in ailesi ve mezarı ziyaret edilecek
 
Leyla’nın önümüzdeki günlerdeki ziyaret takvimi ise şöyle:
 
*Leyla, 17 Temmuz’da İmralı tecridini protesto etmek amacıyla 17 Mart’ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda bulunan mezarını ve daha sonra ailesini ziyaret edecek.
 
*18 Temmuz’da 21 Ağustos 2018’de Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gördüğü sırada yaşamını yitiren DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi Dilek Adsan’ın Batman’da bulunan ailesine taziye ziyaretinde bulunacak.
 
*23 Temmuz’dan itibaren İmralı tecridini protesto etmek amacıyla bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son veren Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek ve Mahsum Pamay’ın ailelerine ziyaretler gerçekleştirecek.
 
*24 Haziran genel seçimlerinden 10 gün önce Urfa’nın Suruç ilçesinde 3 üyesi AKP'li vekil İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları tarafından katledilen Hacı Esvet ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ın ailesine ve 20 Eylül 2018’de Federe Kürdistan Bölgesi’nin Erbil kentinde yaşamını yitiren HDP eski Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Siverek’te bulunan ailesine taziye ziyarette bulunacak.