Leyla Güven: Ulusal birlik ruhuna denk politikalar yürütülmelidir

  • 12:17 14 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP Amed Bölge Örgütlenme Konferansı’nda konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP’nin  örgütlülüğünü büyütmesi gerektiğini belirterek, TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonuna da dikkat çekti.Leyla, “Bizler toprakları birbirinden ayrı görmüyoruz. Bir kez daha bu politikalardan vazgeçip ulusal birlik ruhuna denk politikalar için çağrımızı tekrarlıyoruz. Bu nedenle yanlışlıktan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz” diyerek Güney hükümetine çağrıda bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Demokratik Siyasetle Faşizmi Yıkalım Türkiye’yi Demokratikleştirelim” şiarı ile düzenlediği örgütlenme konferansları çerçevesinde iki gün sürecek olan Amed Bölge Örgütlenme Konferansı başladı. HDP Diyarbakır İl binası Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta şiarın yazılı olduğu Kürtçe ve Türkçe yazılı pankartlar yer aldı. Konferansa HDP’nin bölge milletvekilleri, Kadın ve Gençlik Meclisi, belediye eşbaşkanları, il ve ilçe örgütleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve Divan Üyeleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütleri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda kişi katıldı. 
 
Leyla Güven alkış ve zılgıtlar ile karşılandı
 
Çok sayıda gazetecinin takip ettiği konferans bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Yapılan divan seçiminin ardından divan üyesi HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü kısa bir konuşma yaptı. Alican, 14 Temmuz açlık grevi direnişlerinde yaşamını yitirenleri andı ve konferanslarının amacına ilişkin kısa bir bilgilendirme yaptı. 
 
Konferansın açılış konuşmasını DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven yaptı. 
 
‘Zindanların direniş alanı olduğunu bize bir kez daha gösterdiler’
 
Alkışlar ile kürsüye çıkan Leyla, konferansa katılarak arkadaşları ile tekrardan bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi ve salondaki herkesi selamladı. Konferanslarının 14 Temmuz’a denk gelmesine dikkat çeken Leyla, “14 Temmuz’u hepimiz biliyoruz. Ateşten bir tarihin içinden geçtik. Cezaevlerindeki arkadaşlarımız var olan baskı ve faşist sisteme karşı ölüm orucuna başladılar. O gün tarih değiştirildi. Ellerinde silahları yoktu. Ama ellerinde var olan bedenlerini sisteme karşı silah yaptılar. Kürt halkının iradesi burada ortaya çıktı. Dört parça Kürdistan’ın dilini, kimliğini tanımayanlara çok iyi bir cevap verildi. O süreçte binlerce insanımız işkencelere maruz kaldı. Kemaller ’in Hayriler ’in, Mazlumlar’ın ve Saralar’ın isimleri tarihe geçti. Aradan geçen 27 yılda sistem yine bizden bir bedel istedi. Sistem Kürtler kimliğine diline bağlı değiller diye düşündü. Ama Zülküfler Aytenler bize 14 Temmuz ruhunun halen canlı olduğunu gösterdi. Zindanların yine eylem alanı olduğunu gösterdiler” şeklinde konuştu. 
 
’Sözümüzü daha da büyütüyoruz’
 
“Bugün eğer sizin karşınızda isem yaşamını yitiren arkadaşlarımızın sayesindedir” diyen Leyla, açlık grevleri sürecinde eylem yaparak yaşamını yitirenleri andı. Sistemin bu eylemler karşısında geri adım attığının altını çizen Leyla, “Arkadaşlarımıza sözümüzü yineliyoruz ve bu sözü daha da büyütüyoruz. Amacımız Abdullah Öcalan’ın ve Kürt halkının özgürlüğüdür. Bunun için arkadaşlarımıza söz veriyoruz” dedi. 
 
‘Eksiklerimizi tekrarlamadan artık halkla buluşmamız gerekiyor’
 
Partisinin örgütlenme konferansının amacına da değinen Leyla, var olan pratik ve eksikliklerinin giderilmesini istedi. Leyla, “Ortadoğu’da ya yaşayacağız ya da 100 yıl daha bekleyeceğiz. HDP sadece Kürt halkı için değil tüm halklar için oldukça önemli bir partidir. Bu da son seçimlerde anlaşılmıştır. Ama artık örgütlülüğümüzü büyütmemiz gerekiyor. Şuan halk bizi bekliyor. Bizim halka gitmemiz gerekiyor. Kimseden bir şey beklemeden hepimiz iradeyiz. Bu konferanstan sonra halkımıza gideceğiz. Daha öncede birçok konferans yapıldı ama var olan pratikler değişmedi. Bizler artık bunu değiştirmemiz gerekiyor” diye belirtti. 
 
‘Kadına yaklaşım Kürt özgürlük mücadelesine yaklaşımdır’
 
Açlık grevleri sürecinde kadınların alanları bir an olsun bırakmadığının altını çizen Leyla, partilerindeki erkeklerin de bundan feyz almasını istedi. Partisinde kadına yönelik kimi yaklaşımları da eleştiren Leyla, “Erkek arkadaşlarımızın kadın arkadaşlara taktiksel değil ideolojik olarak yaklaşmaları gerekiyor. Kadına yaklaşım Kürt özgürlük mücadelesine yaklaşımdır” diye ekledi.
  
‘O kutsal topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır’
 
Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyona da dikkat çeken Leyla, “Güney hükümetine sesleniyorum. Yeni bir parlamento başkanı seçildi. Ona başarılar diliyoruz. Mesud Barzani bira kujî istemiyoruz’ demişti. Fakat o kutsal topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır. O toprak sadece KDP toprağı değildir tüm Kürdistan’ın toprağıdır. Buna seyirci kalmayacağız. Nasıl ki Rojava ve  Şengel’de tüm Kürt halkı bir araya gelerek oraları özgürleştirdiyse şimdi de yine bir araya geleceğiz. Oradaki saldırıyı kabul etmiyoruz. Oraya yapılan saldırı Amed ve Batman’a yapılmış gibi görüyoruz. Ve bizler toprakları birbirinden ayrı görmüyoruz. Bir kez daha bu politikalardan vazgeçip ulusal birlik ruhuna denk politikalar için çağrımızı tekrarlıyoruz. Bu nedenle yanlışlıktan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.
  
Leyla son olarak da partisine başarılar dileyerek “HDP’nin örgütlemesini daha da büyüteceğini ve Türkiye sahasında daha iyi işler başaracağına inanıyoruz” diye ekledi.  
 
Leyla’nın konuşmasının ardından konferans basına kapalı olarak devam ediyor.