Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki tacizi teşhir eden öğrencilere soruşturma

  • 09:06 15 Temmuz 2019
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 10’a yakın öğrenciye sözlü ve fiziki tacizde bulunan akademisyeni sosyal medyadan teşhir eden 20 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Sosyoloji Bölümü Başkanı olan Prof. Dr. İbrahim Kaya'nın 10’a yakın lisansüstü öğrencisini farklı tarihlerde fiziki ve sözlü tacize maruz bırakması ardından tuvalet duvarlarına İbrahim Kaya'yı teşhir eden yazılar yazılmış, fark eden dekanlık yazıyı sildirmiş ve tuvaleti öğrencilerin kullanımına kapatmıştı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ndeki görevi süresince de hakkındaki taciz iddiaları ortaya çıkan İbrahim Kaya ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan 20 öğrenci hakkında ise soruşturma başlatıldı. 
 
Hakaret ve iftira suçlaması 
 
Olayın duyulması ardından twitterda, #DokuzEylüldeTacizVar hastagi açılarak kampanya başlatıldı. Hesabından konu ile ilgili paylaşım yapan 20 öğrenci hakkında İbrahim Kaya’nın avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu üzerine hakkında soruşturma başlatılan Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinden biri de Serenay Sevim. Hesabından “Biliyoruz İbrahim Kaya ne ilk ne son, akademide taciz istisnai bir durum değil. Konumunu istismar ederek örtük, açık tacizde bulunan çok sayıda akademisyen var. Hepinizi görüyoruz, ayağınızı denk alın” ve “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden Dokuz Eylül’e senelerdir kadın öğrencilerine tacizde bulunan İbrahim Kaya hocamız değildir” paylaşımları yapan Serenay, 3 Temmuz’da Buca Karakolu’na çağrılarak ifade verdi, hakkında “hakaret” ve “iftira” iddialarıyla soruşturma başlatıldı.
 
‘Cinsel taciz ve saldırı bir şiddet biçimi’
 
Kamuoyu ve kadın hareketlerinin takip ettiği davalardan nispeten iyi sonuçlar alındığını belirten Serenay, kendilerine açılan soruşturmanın bu dayanışmanın önünü kesmek ve üzerine kapatmaya yönelik olduğunu kaydetti. Kadınların hayatın her alanında şiddete maruz kaldığını dile getiren Serenay, “Kadınlar toplumun dezavantajlı kesimlerinden biri. Cinsel taciz, saldırı da bir şiddet biçimi. Bu şiddetin failleri hak ettikleri cezaları almıyor veya cüzi cezalarla işin içinden sıyırıyorlar. Toptan bir cezasızlıkla kurtuluyorlar. Bu bakımdan da mağdurlarla dayanışma göstermek önemli. Bir gün sosyal medyada, bir gün sokakta, bir gün mahkeme salonunda kamuoyu önemli” dedi.