Silopi’de 3 termik santral daha yapılıyor!

  • 09:08 16 Temmuz 2019
  • Ekoloji
ŞIRNAK - Hükümete yakınlığıyla bilinen Ciner Grubu’na ait termik santral Silopi’de canlı yaşamını tehdit etmeye devam ederken, 3 yeni termik santral için ihalelerin başladığı iddia edildi. 
 
Hükümete yakınlığıyla bilinen Ciner Grubu’na ait termik santral, Şırnak’ın Silopi ilçesinde doğa ve insan yaşamına zarar vermeye devam ediyor. Silopi’nin Çalışkan (Gite) ve Görümlü (Bêspin) beldeleri arasında bulunan termik santrale ait maden sahası ve askeri operasyonlar nedeniyle çıkan yangınlar, Cudi’nin en yüksek tepelerinden ikisini yok etme aşamasına getirdi.
 
Yaşam alanları yok ediliyor
 
2008 yılının sonlarına doğru madencilik faaliyetlerinin genişletildiği her iki tepede, bugüne kadar binlerce ağaç katledildi ve dağ keçileri başta olmak üzere birçok canlının yaşam alanı yok edildi. Açık maden işletmeciliği yöntemiyle sürdürülen çalışmalarda yüzlerce kamyon ve kepçe kullanılırken, maden sahasının her geçen gün genişlemesi ise dikkat çekiyor. Sık sık dinamitlerin patlatıldığı maden sahasında, hiç eksik olamayan toz bulutları ise çevre köy ve merkezdeki yurttaşları olumsuz etkiliyor.
 
Bölgede kalp ve kanser oranı artıyor
 
Sağlığı da tehdit ettiği bilinen termik santraller, üretim esnasında çeşitli gazları havaya salıyor. Kükürt ve azot gibi pek çok maddenin oksitlenerek havaya karışması pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Ancak termik santralin zararları bununla da sınırlı kalmıyor. Çevrede bulunan bitki ve hayvanlar da zarar görüyor. Su kaynaklarına karışan zararlı maddeler evlere kadar ulaşarak vatandaşları olumsuz etkiliyor. Tüm bunlara ek olarak asit ve kül yağmurları, ormanlara, tarım arazilerine ve hayvanlara ulaştığında ciddi anlamda tahribata sebep olabiliyor. Bunun sonucunda akciğer hastalıkları artarken, bölgede kalp krizi ve kanser hastalıklarında da ciddi bir artış yaşanıyor.
 
‘3 yeni termik santral için ihlaller başladı’ iddiası
 
Bir termik santral Çalışkan (Gite) ve Görümlü (Bêspin) beldeleri arasında bulunurken, ikinci santral ise Botaş’ta bulunuyor. 2 santral yetmezmiş gibi çevre halkı 3 yeni termik santralin daha yapımı için ihalelerin başladığını iddia etti. Çevre halkı, 3’üncü santralin Bağlıkaya (Bilga), 4’üncü santralin Silopi ve Cizre arasında bulunan Hisar Bölgesi’nde ve yeri öğrenilemeyen 5’inci santralin yapım aşamalarına başlanıldığını aktardı. 
 
Santralin yanı başında okul 
 
Termik santralin hemen yanı başında bulunan maden ocakları da santralin doğaya ve halka verdiği zararı ikiye katlıyor. Bölgenin yanı başında bir okulun bulunması da tehlikeyi arttırıyor. Silopi halkı ise, düşük ve kalp krizlerinin arttığını belirterek, santrallerin durdurulmasını istiyor.