Mazıdağı Eşbaşkanı Nalan Özaydın: Çalışmamız burayla sınırlı kalmayacak

  • 09:12 16 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
MARDİN - Kadın istihdamını oluşturmak amacıyla kurulan Sarya Kadın Kooperatifi ilk ürünlerini toplarken çalışmalar hakkında bilgi veren Mazıdağı Eşbaşkanı Nalan Özaydın, “Bu gördüğünüz çalışmayı sadece burada sınırlı bırakmayacağız. Mazıdağı’nın tüm arazilerinde hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Mardin’in Mazıdağı Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyım 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından geri alındı. Kayyım süresince kadınlara dönük herhangi bir çalışmaya imza atmayan kayyım, 3 yıl boyunca kadınlara sıfır ödenek ayırdı. Belediye’yi kayyımdan geri alan HDP’li eşbaşkanlar ilk işleri kadın projelerini hayata geçirmek oldu. Özellikle kadını ekonomik alanda kalkındırmayı hedefleyen Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, kooperatif çalışmalarına ağırlık verdi. Nalan’ın ilk projesi istihdam alanı yaratmak amacıyla kurulan Sarya Kadın Kooperatifi oldu. 3 kadının oluşturduğu bütçeyle 30 dönümlük araziye yeşil fasulye ekmeye başlayan kooperatifin birden fazla köye ve yüzlerce kadına ulaşacağını belirten Nalan, birkaç ay önce ektikleri ürünleri toplamaya başladıklarını kaydetti.
 
‘Elde ettiğimiz ürünleri satacağız’
 
Topladıkları ürünlerden salça, reçel ve turşu yapacaklarını kaydeden Nalan, elde ettikleri ürünler için ise bir Pazar alanı oluşturacaklarını ifade etti. Nalan, “Bu gördüğünüz çalışmayı sadece burada sınırlı bırakmayacağız. Mazıdağı’nın tüm arazilerinde hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Şu an bizi bekleyen 8 köy ve nokta var. Bu bölge ilk çalışma yaptığımız yer ancak her alanda kadınların emeğini görünür kılacağız. Emek verdiğimiz ve ektiğimiz ürünleri oluşturduğumuz ve bitme aşamasında olan 2 dükkanda satışa sunacağız” dedi.
 
Eşbaşkan kooperatif çalışmaları için maaş kartını verdi
 
Tüm kadınlara çağrıda bulunan Nalan, “Gelin hep beraber emek vererek bir şeyler üretelim. Şehir dışına çıkıp farklı yerlerde çalışmaktansa ve evde oturmaktansa biz kadınlar el ele vererek bir şeyler var edebiliriz. Toprak biz kadınlar için çok önemlidir. Nasıl ki analarımız bu toprakla bir şeyler var ettiyse bugün bizde özümüze dönerek bir şeyleri var etmeye çalışacağız. Biz kooperatif olarak reçelimizi, turşumuzu kendimiz yapacağız. Yine pazarlamasını da kendimiz yapacağız. Mazıdağı’nın üzümünden elde ettiğimiz ürünleri de işleyip satışa sunacağız. Profesyonel değiliz ancak amatörce de olsa kendi emeğimizle bir şeyler başardık. Belediyeden ya da hiç kimseden bir bütçe almadan bugün bu çalışmayı hayata geçirdik. Bende hem belediye eşbaşkanı hem de yoldaşları olarak maaş kartımı 1 yıllığına kadın kooperatifine verdim. Kooperatifin tüm ihtiyaçları o maaş kartı üzerinden emeğimizle ve alın terimizle kooperatifimizi büyüteceğiz” diye belirtti.
 
‘Tek amacımız kadınlara istihdam alanı oluşturmak’
 
Kooperatif çalışmasında yer alan Hamdiye Kapçak da, kooperatif çalışmalarına eşbaşkan öncülüğünde başladıklarını dile getirdi. Hamdiye, ilk araziye çıktıklarında karşılarında bomboş ve kupkuru bir araziyle karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, “O günle bugün arasında çok büyük bir fark var. Ektiklerimizin ve verdiğimiz emeğin karşılığını toprak biz kat be kat vermeye başladı. Çalışmaya 3 kadınla başladık ama şu an 8 kadınla yolumuza devam ediyoruz. İleriki süreçte fabrikalaşarak kooperatif çalışmamızı daha da büyüteceğimize inanıyoruz. Bizim tek amacımız yüzlerce kadına istihdam alanı oluşturmaktır.
 
‘Kadının ekonomide yer alması çok önemlidir’
 
Diğer bir kadın ise yapılan çalışmalar nedeniyle eşbaşkan Nalan’a teşekkür ederek, “Bugün bizi bir araya getirerek emeğimizi görünür kıldığı için Nalan başkana teşekkür ederiz. Biz kadınlar ekinlerimizi toplamaya başladık. Şu an küçük çapta da olsa ekonomimizi sağlamak için açılacak olan dükkana hazırlık yapıyoruz. İlerleyen süreçte turşu, salata ve reçel yapımına geçeğiz. Bu ürünleri de fabrikalar açarak halka sunacağız. Kadınlar olarak ekonomide yer almak çok önemli. Bu nedenle bu tür çalışmalar artırılarak kadınlar ekonomiye dahil edilmelidir. Tüm kadınları bu çalışmalara katılmaya davet ediyoruz” dedi.
 
‘Hedefimiz yüzlerce kadınla çalışmak’
 
Kadınlarla birlikte bir istihdam alanı oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Mazıdağı Meclis üyesi Fehime Hamarat, “Biz burada sadece toprak ekmiyoruz aynı zamanda birbirimizle sohbetler geliştirip birbirimizden destek alıyoruz. Bu çalışma sayesinde birbirimizi daha da güçlendireceğiz. Turşu ve reçel dışında Mardin’in üzümleri meşhurdur. Bağ bozumu sürecinde pekmez, pestik yaparak farklı alternatifleri hayata geçireceğiz. Şu an burada 8 kadınız ama ileriki süreçler için hedefimiz yüzlerce kadını bu çalışmaya dahil ederek evden çıkarmak olacak.  Kooperatif çalışmasını duyan kadınların heyecanı yüzlerine yansıyor. Bizler her gittiğimiz yerde kadınlara çalışmaları anlatacağız ve onları bu sürece dahil edeceğiz. Eskiden Batı’ya gidip çalışıyorduk ama şimdi çocuklarımızın yanında ailemizin içinde çalışma şansı yaratıldı. Belediye kazanç kapısı değildir. Bu yüzden bu tür çalışmalara dahil olunması daha önemlidir” ifadelerini kullandı.