Leyla Güven’den Zülküf Gezen’e: Yarınlarımızı aydınlattın

  • 15:10 17 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, İmralı tecridini protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Zülküf Gezen’in ailesini ve mezarını ziyaret etti. Zülküf’ün mezarında konuşan Leyla, “Zülküf yoldaş, arkadaşlarınla birlikte yarınlarımızı aydınlattın. Bu hamleyi başarıya ulaştırdın. Sana müjdeler olsun” dedi. 
 
İmralı tecridine karşı 8 Kasım 2018’de açlık grevi eylemi başlatan ve eylemini 200’üncü gününde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla sonlandıran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, DTK çalışmalarına başladı. Leyla çalışmalarına ilk olarak, tecridi protesto etmek amacıyla 17 Mart’ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in ailesini ve mezarını ziyaret ederek başladı. Zülküf’ün Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan evini ziyaret eden Leyla’ya, HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri eşlik etti.
 
Leyla ve Havva Gezen’in buluşmasına duygusal anlar yaşandı
 
Zülküf’ün ailesi tarafından karşılanan Leyla ile anne Havva Gezen’in buluşması sırasında duygusal anlar yaşandı. Ziyarette konuşan Leyla, Zülküf Gezen’in tecridin kırılmasında öncülük ettiğini belirterek, “Bu hamleyi ben başlattım ancak Zülküf ve diğer arkadaşlarımız güçlü bir mesaj verdi. Devlete, ‘Önderliğimize, halkımıza sahip çıkıyoruz’ mesajı verdi. Kürt halkına ise ‘ayağa kalkın’ mesajı verdi” dedi. 
 
‘Kürt halkı Zülküf ile gurur duyuyor’
 
Zülküf ile birlikte tecride karşı yaşamına son verenlere söz verdiklerini, Kürt halkının özgürlüğü için mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayan Leyla, “Zorlu bir yolculuğa çıktık. Ya tecridi kıracağız yada bu yaşamı kabul etmeyeceğimizi belirttik. Kürt halkı Zülküf’le gurur duyuyor” diye konuştu. 
 
‘Sana müjdeyi getirdim’
 
Leyla, daha sonra ailesiyle birlikte Zülküf Gezen’in Bağlar ilçesinin Yeniköy Mezarlığı’nda bulunan kabrini ziyaret etti. Bu ziyarete DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP’li vekil Musa Farisoğulları da eşlik etti. Burada okunan dualar ardından konuşan Leyla, şunları söyledi: “Zülküf yoldaş, arkadaşlarınla birlikte yarınlarımızı aydınlattın. Bu hamleyi başarıya ulaştırdın. Sana müjdeler olsun; Sayın Öcalan’ın sesi duyuldu ve bütün dünyaya yayıldı. Sayın Öcalan’ın selamını aldık. Ancak sizin aramızda olmamanızın üzüntüsünü yaşıyoruz. Havva anneye söz vermiştim; sana müjde vereceğimi söylemiştim. Sana müjdeyi getirdim.”
 
Ortadoğu ve Türkiye’de kalıcı barışın Abdullah Öcalan ile sağlanabileceğinin altını çizen Leyla, “Sen Sayın Öcalan’Ia bu gücünü bildiğin için bu eylemi gerçekleştirdin. Mekanın cennet olsun, yüreğin şad olsun” diyerek ziyaretini sonlandırdı.