Şiddet gördü, evden uzaklaştırıldı: Kadınların dayanışmasını bekliyor

  • 09:01 18 Temmuz 2019
  • Güncel
MERSİN - Ailesi tarafından sistematik şiddet görmesine rağmen şiddet uygulayanın kendisi olduğu iddiasıyla mahkemeden hakkında evden uzaklaştırılma kararı çıkartıldığını belirten Y.C, “Ailem tarafından para karşılığında zorla evlendirilmeye çalışılıyordum. Karşı gelince ise hakkımda evden uzaklaştırma kararı verildi” diyerek dayanışma çağrısında bulundu. 
 
Mersin’de yaşayan Y.C isimli kadın, ailesi tarafından sistematik şiddet görmesine  rağmen, şiddet uygulayanın kendisi olduğu iddiasıyla hakkında evden uzaklaştırılma kararı çıkartıldığını iddia etti. Y.C. ailesi tarafından para karşılığında zorla evlendirilmeye çalışıldığını, karşı gelince ise mahkemede şiddet uygulayanın kendisi olduğu ileri sürülerek hakkında 1 ay evden uzaklaştırılma kararı verildiğini aktardı. 
 
‘Erkekler eve getirilip, benimle tanıştırılmaya çalışılıyordu’
 
Ailesi tarafından zorla evlendirilmeye çalışıldığını ve buna itiraz ettiği için şiddet gördüğünü belirten Y., yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Babamın vefatından sonra annem başka biriyle birlikte yaşamaya başladı. Bu kişi benim için anneme sık sık, ‘evlendirelim de kurtulalım gitsin’ diyordu. Yine evlenmem için seçilen erkekler eve getirilip, benimle tanıştırılmaya çalışılıyordu. Bu erkeklerin tümü yurt dışında yaşadığını belirten kazancı yüksek kişilerden oluşuyordu. Söz konusu evlilik teklifleri 3 ayda bir tekrarlanıyordu. Ailem tarafından bana sık sık ‘teklifleri kabul et araba alacağız’ deniliyordu. Annemin evde tanımadığımız biri ile birlikte kalmasını onaylamadığım için evli olan kız kardeşime beni ikna etmesi için para verildi. Çünkü kardeşim araba almıştı ve bunu alabilecek maddi olanağı yoktu. Araba aldıktan sonra bana karşı tavırları değişti ve annemin ilişkisini kabullenmem için beni ikna etmeye çalıştı.”
 
‘Kardeşimin eşi tarafından da şiddete maruz kaldım’
 
Kardeşi ve eşi tarafından da şiddete maruz kaldığını söyleyen Y., “Kardeşim ve eşi evimize geldiler. Beni evlenmem ve annemin beraberliğini onaylamam konusunda ikna etmeye çalıştılar. Buna karşı gelince ise kardeşim beni dövmeye başladı. Tartışmaya kardeşimin eşi de dahil oldu. Kardeşimin eşi tarafından da şiddete maruz kaldım. Vücudumun birçok yerinde morluklar hala duruyor” dedi.
 
‘1 ay evden uzaklaştırma kararı’
 
Şiddet gördüğü için polisi arayanın kendisi olduğunu ama ailesinin verdiği ifadenin esas alındığına dikkat çeken Y., “Maruz kaldığım şiddete dayanamayıp erkek arkadaşımı aradım ve polise haber vermesini ve beni kurtarmasını söyledim. Polisin aranacağı duyulunca ise kendileri de polisi aramaya başladı. Daha sonra ifade vermeye gittik. Şiddete maruz bırakılmama rağmen, şiddet uygulayanın ben olduğum iddia edilerek hakkımda 1 ay evden uzaklaştırma kararı verildi” dedi.
 
Kadınlara çağrı
 
Hakkında verilen evden uzaklaştırılma kararı sonrası arkadaşında kalmak zorunda bırakıldığını belirten Y., kadınlara dayanışma ve destek çağrısında bulundu.