Hızını alamayan kayyım sandalyeleri de hibe etmiş!

  • 09:03 19 Temmuz 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Belediye binasını Kaymakamlığa devreden Cizre kayyımının, taşınmazların yanı sıra onlarca taşınır malı da İlçe Milli Eğitim, Emniyet, Müftülük ve Jandarma gibi kurumlara hibe ettiği ortaya çıktı. Hibe edilen taşınırların arasında sandalye, su deposu gibi eşyaların olması yapılan talanın trajikomik boyutlarını gösterdi.
 
31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde, Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ni yüzde 77,4’lük oy oranıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eşbaşkan adayları kazandı. Eşbaşkanlar Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ göreve geldiklerinde, kayyım atandığı sırada kasasında 36 milyon TL bulunan belediyenin 220 milyon 793 bin TL borçlandırıldığını açıkladı. Kasasında sadece 20 bin TL kullanılabilir limit olan belediyeye ait birçok taşınmaz da kayyım eliyle farklı kurumlara hibe edildi. 
 
Büyük çoğunluğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne devredilen taşınmazlardan üçü şöyle: “Nur Mahallesi’nde bulunan Kültür Merkezi, 11,917,667.97 TL karşılığında Emniyet Müdürlüğü’ne satıldı. Dicle Mahallesi’nde bulunan Sitiya Zin Kadın Merkezi, 8 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Nur Mahallesi’nde bulunan Nur Kadın Merkezi ve Taziye Evi, 8 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi.”
 
Hibe edilen taşınırlar
 
Taşınmazlar dışında çok sayıda taşınır mallın da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğü ’ne hibe edildiği de ortaya çıktı. Hibe edilen taşınırlar ise şöyle:
 
*1 tane X-Ray Cihazı, Cizre İlçe Kaymakamlığı’na hibe edildi.  
 
*1 tane X-Ray Difraktometre cihazı, Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 1 tane kamyonet, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 2 tane kesintisiz güç kaynağı ve 1 tane Skorbord, Gençlik  Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 10 tane projeksiyon, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 4 tane su deposu, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edildi.  
 
* 1 tane yıkama makinası, İlçe Müftülüğü’ne hibe edildi.
 
* 1 tane fotoğraf makinası ve fotoğraf makinesi tepe flaşı, Cizre Kaymakamlığı İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü’ne hibe edildi.  
 
* 2 tane fotokopi makinesi, Cizre İlçe Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü’ne hibe edildi.  
 
* 1 tane klima, İlçe Jandarma Komutanlığı’na hibe edildi.
 
* IP Telefon Santrali, İlçe Kaymakamlığı’na hibe edildi.
 
* 7 tane tente, İlçe Müftülüğü ‘ne hibe edildi.  
 
* 4 tane Diş Hekimliği Teşhis ve Tedavi Cihazı, Cizre Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne hibe edildi.
 
* 18 tane ahşap dolap, 4 tane mutfak dolabı, 18 tane TV sehpası, 30 tane ejater ve 1 tane de banko, Cizre Devlet Hastanesi’ne hibe edildi.
 
* 53 tane Atatürk büstü, Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 1 tane ışıklı hareketli megalight, 18 tane ışıklı clp, 18 tane ışıklı billboard, Cizre İlçe Kaymakamlığı’na hibe edildi.
 
* 20 tane kitaplık, 25 tane masa, 100 tane sandalye, İlçe Kütüphane Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 10 tane klima ve 10 tane de nöbet kulübesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edildi.
 
* 44 tane ekran (monitör), 684 tane mobesa kameraları ve 69 tane kayıt cihazı, Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hibe edildi.